Dyskusja:Historia Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najdawniejsi mieszkańcy "Badacze nie potrafią jednoznacznie określić kiedy na terenach Japonii pojawili się pierwsi ludzie. Część uczonych twierdzi że miało to miejsce około 500 tysięcy lat temu." Jacy ludzie pojawili się 500 tysięcy lat temu, skoro ludzki genom mtDNA liczy ok. 170 tysięcy lat?

Infobox[edytuj kod]

Dla zwiększenia przejrzystości artykułów z tej kategorii proponuję umieszczanie w artykułach dotyczących historii Japonii infoboxu z okresami (propozycja poniżej). Być może warto rozszerzyć go o podokresy, np. "Japonia podczas II wojny światowej" lub "Sengoku". Czekam na opinie. Seval 09:21, 27 sty 2006 (CET)

Godło Japonii
To jest artykuł z cyklu
Historia Japonii
O to moja wersja (ta niżej oczywiście). Zmiany bardzo niewielkie:
Godło Japonii
To jest artykuł z cyklu:
Historia Japonii

Ryuu 19:38, 3 lut 2006 (CET)

że tak głupio zagadnę – układ nieznacznie różni się od angielskiej wikipedii, sam zwróciłem uwagę przede wszystkim na wspomniane sengoku, które tam podokresem właściwie nie jest... (szukałem hasła wojna prowincjonalna do króla szamanów, które w sam raz pasowałoby do sengoku, jednak musiałem zadowolić się azuchi momoyama ;P) z pewnością jestem za wymienieniem tylu okresów, o ilu wspomina się w publikacjach (a za pewne co nazwa to okres lub co najmniej podokres). btw: czemu epoka edo zamiast edo (okres)? konrad mów! 09:28, 6 gru 2006 (CET)

jest ok[edytuj kod]

Ja uważam że ta historia przedstawiona na głównej stronie artykułu Japonia jest w sam raz, tzn. nie za długa nie za krótka. Ale musi być oczywiście też odzdzielny o wiele obszerniejszy artykuł Historia Japonii. natomiast nie może być główna strona o Japonni jedynie zbiorem odnośników, skrótów i linków do poszczególnych dziedzin dotyczących Japonii. Ten główny artykuł musi opisywać wszystkie aspekty i dziedziny tego kraju. Ważne jest tu wyczucie by nie przesadzić ZE SZCZEGÓŁAMI, ale też aby nie umniejszyć Japonii, jej historii, gospodarce geografii itd. Pozdrawiam.

Historia Japonii (przeróbki)[edytuj kod]

O ile mi czas pozwoli, temat spróbuję wyklarować. Dotychczasowa wersja pozostawia niestety wiele do życzenia. Główne fakty zgadzają się, ale styl, forma, transkrypcja, ujęcie techniczne itp. należy poprawić.

Myślniki[edytuj kod]

Odnośnie zapisu nazw okresów w romanji, czy łączymy poszczególne człony myślnikami czy też nie? Aktualny stan to 7:10(dla myślników). zauważyłem, że en-wiki 'preferuje' pozostawienie członu "jidai" osobno, dając możliwość łączenia pozostałych(jeśli występują takowe w liczbie więcej niż jeden). --PurpleTheNeko (dyskusja) 20:36, 26 sie 2009 (CEST)

źródła/przypisy[edytuj kod]

Artykuł został uźródłowiony w oparciu o pozycję Keneth G. Henshall: Historia Japonii. Warszawa: Bellona, 2004, s. 147. ISBN 83-11-11936-9. niestety nie posiadam pozostałych książek może ktoś kto ma pozycje wymienione w Bibliografii.89.68.162.84 (dyskusja) 15:30, 27 gru 2011 (CET)

Władcy Japonii[edytuj kod]

Czemu wymienionych w pierwszej sekcji (Okres Yayoi) cesarzowych, Himiko i Iyo nie ma w spisie Cesarze Japonii? 83.25.87.118 (dyskusja) 01:14, 10 mar 2012 (CET)