Dyskusja:Historia Madagaskaru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z PANDA[edytuj kod]

Oddam artykuł w dobre ręce:) Proszę o pomoc w wygładzeniu przed zgłoszeniem do DA oraz krytyczne uwagi merytoryczne. Farary (dyskusja) 23:12, 7 wrz 2010 (CEST)

 • Uderza brak czerwonych linków. W haśle mnóstwo jest niepodlinkowanych nazw geograficznych (zatoki, wyspy, osady), plemion i szczepów, nazw władców itp. Kenraiz (dyskusja) 13:46, 8 wrz 2010 (CEST)
 • Gratuluję na początek dobrego artykułu. Oto kilka moich uwag merytorycznych, które na początek udało mi zauważyć. Na razie czytałem tylko od sekcji "Protektorat francuski".
  • Brak linkowania rzuca się w oczy i utrudnia czasem zrozumienie terminów lub rozszerzenie o nich wiedzy. Np. brak linkowania do "Merina" (jeśli link byłby czerwony, najlepiej po przecinku w kilku słowach wyjaśnić pojęcie). Linkowanie do "Ententy" jest nieprawidłowe - w 1960 z pewnością nie mogło chodzić o Ententę z czasów I wojny światowej.
  • "W 1895 roku premier Rainilaiarivony został deportowany do Algieru, rok później królową Ranavalonę III zmuszono do abdykacji i wysłano do męża. Madagaskar stał się kolonią francuską[55]" a zdanie później "W 1897 roku została zdetronizowana i zesłana królowa Ranavalona III" - oba się wykluczają, w jej biogramie jest podane, że rządziła do lutego 1987 - proszę tutaj o wyjaśnienie.
  • brak wyjaśnienia dokładnych okoliczności utraty władzy przez P. Tsirananę, w biogramie jest, że był prezydentem do października 1972
  • raz użyty został termin "malgizacja", a w kolejnej sekcji "malgasizacja", czy chodzi o to samo, czy są jakieś różnice.
  • "Na początku rządów Ravalomanana ogłosił ograniczenie i zerwanie wpływów francuskich na kulturę i oświatę Madagaskaru, (...)" - jedno wyklucza drugie, proszę o spojrzenie w źródła.
  • bardzo niejasne opisane zostało przejęcie władzy przez Ravalomamanę - ani słowa, że były wybory, których wyniki zostały zakwestionowane przez dwóch kandydatów - prosiłbym o umieszczenie dokładniejszych informacji na ten temat. Sebk. let’s talk 21:57, 8 wrz 2010 (CEST)
Wydaje mi się, że udało mi się sprostować wymienione niejasności. Co do czerwonych linków, to popatrzę, co da się zrobić. Szczepy Madagaskaru zostały wymienione i opisane w artykule dość szczegółowo w 2, 3 i 5 rozdziałach. Może w przyszłości powstaną osobne artykuły na ich temat, powtarzające to, co zostało już napisane w tym haśle. Malgizacja i malgasizacja z tego, co zaobserwowałam, występują zamiennie. Ententę poprawiłam i dodałam państwa, wchodzące w jej skład. Pozostałe perypetie prezydentów i kandydatów poszerzyłam o parę słów. Farary (dyskusja) 07:59, 10 wrz 2010 (CEST)
 • Wiem, że w humanistyce historia to w uproszczeniu to, co opisane, a prehistoria to to, co najwyżej opowiedziane, ale w innych dziedzinach nie ma tego rozróżnienia i dla mnie historia Madagaskaru, zwłaszcza zdefiniowanego na początku jako wyspy, a nie kraju, rozpoczęła się sto kilkadziesiąt milionów lat temu rozpadem Gondwany, a nie dopiero w I w. n.e. Trzeba to jakoś zgrabniej opisać.

Czy coś wiadomo o związkach Malgaszów z Indonezją? Tzn. czy różne fale imigrantów były jakoś ze sobą związane i ci z XIV w. wiedzieli, że płyną do pobratymców wybyłych w I w. (tak jak Skandynawowie utrzymujący choćby luźne kontakty z osadnikami na Grenlandii, a Bułgarzy z Tracji z Bułgarami wołżańskimi), czy płynęli w ciemno, tylko układ prądów i wiatrów kierował ich tak samo?

W języku malgaskim nazwa Madagaskar oznacza "ląd na końcu świata". Na pewno nazwa Madagaskar (albo i Madagasikara), która w końcu ma być słowem europejskim (przekręconym Mogadiszu) coś znaczy po malgasku?

gatunek został wybity przez myśliwych malgaskich i krokodyli. Literówka? "krokodyle"?

W XVI wieku Portugalczycy niejednokrotnie rabowali Madagaskar, jednak nie zadbali o jego umocnienie. Czego umocnienie? Rabowanego kraju, czy może umocnienie swojego wpływu?

Korsarze to nie synonim piratów.

Ogólnie, to jest dość dużo niezgodności gramatycznych i parę literówek. Merytorycznie zaś chyba DA się należy. Panek (dyskusja) 10:11, 10 wrz 2010 (CEST)

Proszę o wskazanie niezgodności gramatycznych i pomoc w wyłapaniu literówek. Gdyby były jakieś związki z Indonezją, zapewne bym umieściła tę informację w artykule. Niestety w wykorzystanych przeze mnie opracowaniach o takowym zjawisku nic nie znalazłam. Poprawiłam definicję. Jeżeli masz jakiś pomysł na napisanie jej inaczej, to będę wdzięczna. Nie znam malgaskiego, nie potrafię powiedzieć, co w tym języku oznacza nazwa wyspy, tłumaczenie "ląd na końcu świata" jest poparte przypisem z opracowania S. Wilkosza. Farary (dyskusja) 18:57, 10 wrz 2010 (CEST)
 • Tematy encyklopedyczne powinny mieć własne hasła. Nie podoba mi się, przyjęte tu założenie, że plemiona, historyczne państwa itp. można tu opisać w postaci docelowej, o czym świadczy powstawianie interwików w innych Wikipediach prowadzących do poszczególnych sekcji w tym haśle. Powinno być odwrotnie – każdy temat encyklopedyczny powinien być podlinkowany i opisany odrębnie, a tu w haśle zbiorczym/przeglądowym tylko streszczony. Kenraiz (dyskusja) 21:45, 10 wrz 2010 (CEST)
Dzięki za wyręczenie mnie z dodawaniem czerwonych linków. Muszę przeczytać artykuł jeszcze parę raz, ale po odczekaniu kilku dni, żeby jak najbardziej krytycznie do niego podejść. Jak na razie odpoczywam od pracy nad nim, co nie znaczy, że nie będę czekała na kolejne uwagi:) Farary (dyskusja) 14:56, 11 wrz 2010 (CEST)

WP:PANDA[edytuj kod]

Artykuł uzupełniony o nową sekcję, dotyczącą historii po 2009 roku. Proszę o sugestie przed zgłoszeniem do medalu. Z góry dziękuję. Farary (dyskusja) 20:07, 9 lut 2011 (CET)

 • W przypisach brakuje parametru język.--Basshuntersw (dyskusja) 21:26, 9 lut 2011 (CET)
 • Czy mogłabyś przeformułować, obecnie dość niejasne w przekazie zdanie Przez cały wiek XIX państwo Imerina prowadziło politykę, mającą na celu ograniczenie wpływów Europejczyków i uzyskanie przez nich coraz większych koncesji na wyspie. ? Bacus15 • dyskusja 11:49, 10 lut 2011 (CET)
Gotowe. Farary (dyskusja) 23:05, 11 lut 2011 (CET)
 • Skoro artykuł ma kandydować do medalu, to widziałbym w nim ciut więcej informacji na temat sytuacji wyspy podczas II wś, niż dwa krótkie zdania. W końcu kampania madagaskarska trwała aż 5 miesięcy, a militarna i polityczna rola wyspy była dość ważna w tym rejonie świata. Ponadto widzę błąd, czy może bardziej nieścisłość, w części: "został zajęty w celach zapobiegawczych przez brytyjskie oddziały wschodnioafrykańskie". W rzeczywistości większość sił alianckich stanowiły wojska z Metropolii. Kolonialne oddziały wschodnioafrykańskie wzięły udział dopiero w drugim etapie kampanii i nawet wtedy stanowiły mniejszość. Przy ewentualnym uzupełnianiu pomocna może być wydana w zeszłym roku przez Bellonę monografia "Madagaskar 1942", niestety nie mam jej obecnie pod ręką.--Chrzanko (dyskusja) 15:19, 18 lut 2011 (CET)
Postaram się poszerzyć, ale nie obiecuję, że na podstawie wymienionej książki. Nie chciałabym dublować informacji, zawartych w artykule Bitwa o Madagaskar, ale masz rację, trochę należałoby dodać do tego tematu, zajmę się tym w najbliższym czasie. Farary (dyskusja) 23:20, 18 lut 2011 (CET)
User:Belissarius uzupełnił. Farary (dyskusja) 13:33, 1 mar 2011 (CET)