Dyskusja:Historia Unii Europejskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RETORYCZNE[edytuj kod]

Ciekawe że nikt jak dotychczas nie zwrócił uwagi na drobny fakt że ue jeszcze nie istnieje a jak na razie polska i inne kraje stowarzyszone są w we wspólnocie europejskiej Hublan (dyskusja) 22:44, 2 lut 2009 (CET)


Hehe. Ciekawe że nikomu podczas tych debat, komu przyznać status "preunity" (Hunowie, Sowieci, Habsburgowie, szkoda że zabrakło Mongołów :) nie przyszło do głowy by wymienić Rzeczpospolitą Szlachecką. A w serbskiej wersji - choć szczupła - jest I RP (Покушаји да се уједине диспаратне нације Европе претходе националној држави. Они су се дешавали константно кроз историју континента још од пропасти Римског Царства. Франачко царство Карлеманија, Свето Римско Царство и Пољско-Литвански Комонвелт су ујединили велика пространства). Oczywiście nic nie próbuję sugerować, wtrynianie tu RP mijałoby się z celem. Ot, ciekawostka. Turtlezzz 00:52, 4 lut 2005 (CET)

Zdjęcia...[edytuj kod]

Wiecie, co... Czemu na tych ilustracjacz krajów członkowsikich Niemcy są mniejsze. Widoczne wtedy pomiędzy Polską, a niemcami było jakieś państwo...

te państwo pomiędzy to Kanada


Ode mnie do was: Drodzy niedomyślni - podział RFN - NRD coś wam mówi? Przecież jest wyraźnie napisane - NRD wstępuje w 1990 roku i mapa od tego momentu obejmuje całe obecne Niemcy... Wcześniej w WE było tylko RFN, więc mapa jest dobra.

Coudenhove-Kalergi[edytuj kod]

Źródła historyczne mówią, że twórcą idei Paneuropy był Richard hrabia Coudenhove-Kalergi. Skąd więc w artykule określenie książę? Ciphin 20:04, 30 maja 2005 (CET)Wydaje mi się, że chodzi tutaj o podział na RFN i NRD.

Na pewno chodzi tutaj o między RFN i NRD, po upadku 'żelaznej kurtyny' nastąpilo tzw. 'ciche rozszerzenie' Wspólnot Europejskich na wschód poprzez połaczenie sie RFN i NRD.

Algieria i Antyle Holenderskie[edytuj kod]

  • O ile dobrze pamiętam, do roku 1962 Algieria - jako część Francji Metropolitarnej - należała do Wspólnot. Trzeba by się zastanowić, jak ten fakt umieścić w artykułach omawiających historię UE oraz na mapce przedstawiającej rozszerzenia. Marcin Robert (dyskusja) 13:25, 19 paź 2008 (CEST)
  • "15 grudnia 2008 r. – karaibskie wyspy Bonaire, Saba i Sint Eustatius zostały włączone do Holandii i stały się częścią UE." - Chyba jednak nie. Coś mi się zdaje, że likwidację A. H. i włączenie tych trzech wysp do UE przełożono na rok 2010. Ale pewny nie jestem. Mógłby ktoś lepiej zorientowany to sprawdzić? Marcin Robert (dyskusja) 15:14, 24 gru 2008 (CET)
Sprawdziłem. Antyle Holenderskie zostaną zlikwidowane 1 stycznia 2010 r. Marcin Robert (dyskusja) 11:28, 25 gru 2008 (CET)

Uniwersalistczne cesarstwo europejskie AD1000[edytuj kod]

Czemu w artykule nie ma nic o projekcie Ottona IIIego? Uniwersalistyczne cesarstwo to ważna historyczna inicjatywa o podobnej do UE idei.

To dość proste. W artykule w ogóle nie powinno być tego i podobnych do niego przykładów. W polityce europejskiej cały czas jest obecnie dążenie do otworzenia Cesarstwa Rzymskiego. Już zaraz po jego upadku takie próby się rozpoczęły. Próbował Karol Wielki, Otton III, Napoleon, Mussolini, Hitler i wielu innych. A Unia Europejska w swoich początkowych założeniach wcale do tego się nie odwoływała. Początkowo miała to być strefa wolnego przepływu ludzi i towarów i organizacja na rzecz pokoju w europie, a nie uniwersalne państwo europejskie. Dopiero potem Unia Europejska zaczęła służyć do celu odtworzenia Cesarstwa Rzymskiego.

Rozporządzenie o stawkach roamingowych w kalendarium?[edytuj kod]

Czy wprowadzenie maksymalnych stawek roamingowych (tzw. Eurotaryfa) to naprawdę wydarzenie warte umieszczania w kalendarium? Trochę mi nie pasuje porównując je do innych wydarzeń. W ten sposób trzeba by tam ując wprowadzenie wielu innych aktów prawa wspólnotowego – chyba powinniśmy poprzestać na pewnym poziomie ogólności/ważności wydarzeń. Moim subiektywnym zdaniem Eurotaryfa aż takiej rangi nie ma (choć nie mówię, że jest nieistotna). sog (dyskusja) 14:48, 11 cze 2010 (CEST)

Nieścisłość[edytuj kod]

W artykule: ojcowie integracji europejskiej wymienionych jest ich 9, a w tym artukule 8. Gdzie jest błąd?