Dyskusja:II wojna światowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemcy[edytuj kod]

Trudno się dziwić współczesnym Niemcom, że różnymi metodami starają się pomniejszać odpowiedzialność swojego państwa za wywołanie II Wojny Światowej i okrucieństwa jakich się dopuścili ich przodkowie. Dlatego gdziekolwiek mogą zastępują nazwę swojego kraju - Niemcy, określeniem naziści lub hitlerowcy i być może dzięki temu czują się lepiej. Uważam jednak, że jest to nieuzasadnione abyśmy my Polacy bezmyślnie naśladowali ich w tej działalności, tym bardziej, że np. kanclerz Niemiec Angela Merkel w czerwcu 2009 roku zwracając się podczas wizyty prezydenta Baraka Obamy w byłym obozie koncentracyjnym Buchenwald, ani razu nie użyła określenia naziści czy hitlerowcy lecz mówiła o winie Niemców. Podobnie 1 września 2009 roku w Polsce podczas uroczystości obchodów 70 rocznicy napaści Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej, kanclerz Angela Merkel przepraszała za zbrodnie i cierpienia, których Polacy doznali od Niemców podczas II wojny światowej, a nie od nazistów czy hitlerowców. Dlatego uważam, że należy przeredagować zdanie: "Znana jest także zbrodnicza działalność hitlerowców zakładających obozy koncentracyjne, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów", następująco: 'Szczególnie zbrodniczą działalnością wykazali się Niemcy w założonych przez nich licznych obozach koncentracyjnych, będących narzędziem ludobójstwa'.

No właśnie wojna zaczeła sie raczej "atakiem" na Wieluń.

umieszczenie zdania "Znana jest także zbrodnicza działalność hitlerowców zakładających obozy koncentracyjne, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów." na końcu akapitu o skutkach wojny dla ludności cywilnej to próba umiejszenia ich roli jako zbrodniarzy.

Stalingradem chyba Czujkow dowodził...

Co niby mają znaczyć straty "Austrii" ? Takiego państwa nie było. To tak jakby pisać o stratach NRD. Taw 21:43, 25 sie 2004 (CEST)

a jakie kraje były? Zero 18:45, 29 sty 2005 (CET)

O godz. 4.40 rozpoczęło się niemieckie uderzenie na Wieluń, a miasto w około 70% legło w gruzach - i to był raczej początek wojny, a nie - rozpowszechnione przez propagandę - strzały (o godz. 4.45) pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Westerplatte.
M-i 18:00, 29 sty 2005 (CET)

to był "raczej początek wojny". Dla mnie ta sprawa nie jest do końca czysta, więc warto pisać i o jednym i o drugim. Zero 18:45, 29 sty 2005 (CET)

myślę, że to był największy, a nie jeden z największych konfliktów zbrojnych... co wy na to? Siałababamak 17:38, 6 mar 2005 (CET)

Temat "największy" lub "jeden z największych" wraca jak bumerang, za sprawą dwóch wikipedystów, nr IP 83.22.215.36 oraz 87.207.227.212
Osobiście uważam, że obaj ci wikipedyści prowadzą między sobą spór bezsensowny, bowiem naczelną zasadą wikipedii jest NPOV - neutralny punkt widzenia, a przy tej zasadzie nie ma miejsca na spory tego rodzaju. Julo 23:14, 23 lis 2005 (CET)

e tam, bez przesady - ten IPek to byłem ja, a "temat wracający jak bumerang" to chyba ze 3 edycje, po których szybko się dogadaliśmy; jeśli teraz ktoś to zmienia, to na pewno nie ja --Maciek 120 23:48, 22 gru 2005 (CET)

postawy Polaków wobec okupacji[edytuj kod]

straty zamieszczone w tabeli są błędne i grubo przesadzone; 2 wojna pochłonęła 50 milionów ofiar ( choć mówi się nawet o tylko 40 milionach ). No ale to i tak duzo ofiar

wg. podręcznika do historii klasy III gim. pochłonęła 55kk ofiar

Partyzantka[edytuj kod]

Najsilniejszą grupą partyzancką w okupowanej Europie była Armia Krajowa.

To twierdzenie wymaga uzasadnienia. Nawet jeśli rzeczywiście była najliczniejsza, to nie odniosła przecież żadnych znaczących sukcesów, a np. w Jugosławii partyzanci de facto wygrali wojnę. Taw 05:13, 2 wrz 2005 (CEST)

Ale AK nie była nawet najliczniejszą partyzantką, w Jugosławii część regularnej armii siedziała w górach jako partyzanci i była to dużo większa organizacja od AK Mateusz Gietz 18:18, 6 mar 2007 (CET)

Atak Niemiec na ZSRR (Operacja Barbarossa)[edytuj kod]

1.Warto wspomnieć o sojusznikach III Rzeszy, którzy też brali udział w napaści 2.Wypadałoby napisać, że ofensywa radziecka (grudzień 1941) kontynuowana była na początku 1942 roku i zakończyła się ostatecznie klęską, co umożliwiło potem podjęcie nowej ofensywy przez wojska niemieckie i ich sojuszników. 3.Zdanie cyt : "Pod Stalingradem Niemcy stracili 1,5 miliona żołnierzy - zabitych, rannych i wziętych do niewoli" jest co najmniej dziwaczne. Nie wiadomo czego właściwie dotyczy. - czy w tych danych uwzględnione są też straty sojuszników III Rzeszy (wojska rumuńskie, włoskie i węgierskie )? - jakiego obszaru działań to dotyczy ? Czy chodzi o sam Stalingrad czy o całą operację na froncie południowo-wschodnim (aż po sam Kaukaz) ? No i z jakiego okresu są te straty ? 4.Nic nie napisano o dostawach sojuszniczych (USA i Wielka Brytania) wspierających gospodarkę ZSRR podczas tej wojny.

Generalnie frontowi wschodniemu poświęcono zbyt mało miejsca (porównując to na przykład do miejsca, które poświęcono marginalnym działaniom w Afryce). Pozatym, nic nie ma o działaniach we Włoszech !!!

Belial 15:40, 26 lis 2005 (CET)

na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties straty polskie wsród żołnierzy to 400 tys, a ogólna liczba zabitych to 5,600,000. Xlm 26 luty 2005

Grafiki[edytuj kod]

1. Czy sądzicie, że flaga III Rzeszy w jakikolwiek sposób wzbogaca treść tego akurat artykułu? Pozwoliłem sobie usunąć ją na próbę -- oceńcie to proszę.

2. Przypomniała mi się uwaga do Grafika:WWII Poland Invasion 1939-09-01.jpg z weekendu zgłaszania błędów: podpis w artykule mówił o miejscowości Praszka (być może tej -- była miejscowością nadgraniczną) a na stronach historycznych MSZ, skąd ta grafika pochodzi, ma opis jasno wskazujący, że przedstawia zdjęcie z Sopotu. Usunąłem wzmiankę o Praszce, bo wyglądała jak podpuszka.

Zauważcie też restrykcje licencyjne MSZ w opisie tej grafiki -- to licencja non-profit (ale warto też spojrzeć na dyskusję w opisie zdjęcia na Commons -- tam ktoś powołuje się na eksplicytnie podane PD, co z kolei może sugerować, że MSZ z lekka w tym wypadku przesadziło). Bansp 20:26, 9 mar 2006 (CET)

3. Animacja przedstawiająca rozwój działań wojennych jest błędna. Ostatni etap (koniec wojny) narysowany wadliwie - zachodnia granica Polski jest taka sama jak z 1939. Nie sądzę, żeby to był przypadek.

Połączone zdjęcia w jedno w ramce z prawej strony[edytuj kod]

To zdjęcie (przynajmniej dla mnie) jest opisane chaotycznie oraz są one za małe. Wydaje mi się że pownno tam się znaleźć tlyko jedno zdjęcie, a te ew. powycinane i wklejone osobno.

Brakujące informacje o prowokacji Gliwickiej[edytuj kod]

Brakuje chociaż wzmianki o Prowokacji gliwickiej. --Tobek 20:30, 28 maja 2006 (CEST)

Data wybuchu II Wojny Światowej[edytuj kod]

Z tego co ja wiem to IIWŚ wybuchła dopiero wtedy gdy sojusznicy Polski dołączyli do wojny, a nie w momencie najazdu na Polskę. Wydaje mi się, że to był 14 września, ale nie jestem pewny. Proponuję dowiedzieć się szczegółów... - Sebastianick

No coż. Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę już 3 września. ZSRR ruszył się 17. września, atoli historiografia radziecka opisywała raczej Wielką Wojnę Ojczyźnianą. kaszkawal 21:02, 2 cze 2006 (CEST)

Zdanie: jednakże aż do 1941 konflikt ten pozostawał lokalny nie odpowiada prawdzie. W roku 1940 doszło do inwazji na Norwegię, Danię i Francję oraz Bitwy o Anglię, wojna miała więc charakter przynajmniej europejski. Wcześniej, bo w grudniu 1939 doszło do bitwy u ujścia rzeki La Plata, więc nawet określenie "europejski" nie jest adekwatne. Proponuję wyrzucenie tego zdania, albo zastąpienie go czymś innym. Jasra (dyskusja) 12:28, 23 kwi 2008 (CEST)

W '36 Niemcy nie zajęły Nadrenii, bo była ona częścią tego państwa, a dokonały jedynie remilitaryzacji kraju związkowego, który po I wojnie był przymusowo zdemilitaryzowany

Data zakończenia wojny jest zła ponieważ za datę zakończenia wojny powinno się używać czau uniwersalnego, gdyż według tego czasu wojna skończyła się 1.IX.1945.Podawana data 2.IX.45 jest zła, bo jest to czas japoński (w czasie japońskim IIWŚ rozpoczęła się 2.IX.39, więc dlaczego na początku i na końcu wojny ktoś użył dwóch różnych czasów?).

Antarktyda[edytuj kod]

Może mi ktoś powiedzieć co dokładnie się działo na Antarktydzie podczas II wojny światowej. Autor wspomniał o jakiś działaniach na tym kontynencie ale nie sprecyzował tego wątku.

Z pamięci - na kilku wysepkach okołoantarktycznych U-booty pozakładały tymczasowe bazy (nic naprawdę wielkiego, jakieś tam składziki). Ale teorie spiskowe są ogromne--Strongfort 20:38, 17 lip 2006 (CEST)

Zgłoś błąd[edytuj kod]

Od 1 sierpnia do 2 października 1944 trwało największe wystąpienie zbrojne ruchu oporu w Europie – powstanie warszawskie, w którym, poza AK, udział wzięły także oddziały innych organizacji zbrojnych takich jak NSZ, AL oraz ochotnicy z 1. Armii Wojska Polskiego. Jego celem było wyzwolenie stolicy i utworzenie rządu niepodległej Polski. Na ulicach miasta wyrosły barykady i rozpoczęła się walka. Rosjanie, których armia zbliżała się do Warszawy, nie udzielili powstańcom pomocy. Stalin był przeciwny utworzeniu władz niepodległej Polski, ponieważ dążył do całkowitego podporządkowania państwa. W tym celu utworzył w Moskwie podległy sobie rząd polski, który następnie został przeniesiony do Lublina. Powstanie upadło z powodu słabego przygotowania oraz braku pomocy z zewnątrz, której się spodziewano. Ludność stolicy została wysiedlona, a miasto zburzone.

Łącznie z innymi organizacjami niepodległościowymi, takimi jak Narodowe Siły Zbrojne czy Bataliony Chłopskie, w polski ruch oporu było zaangażowanych ok. 1 mln osób, co czyniło go największym tego typu ruchem w okupowanej Europie. - to nie ma sensu
Zgłoszone: 16:36, 2 sie 2006 (CEST)

?![edytuj kod]

Dlaczego Wlochy,Finlandie itd. dodano do grupy "Panstwa Osi" ?! Powinna byc jeszcze grupa "Panstwa poczatkowo po stronie Osi a pozniej po stronie Aliantow".

Wikipedysta Timber_Wolf

Można uznać, że te państwa, może nie tylko z własnej woli, ale bardziej niezależnie podjęły decyzję o przystąpieniu do Osi, natomiast ich członkostwo w obozie aliantów wynikało tylko i wyłącznie ze zmiany sytuacji na froncie - prościej mówiąc przeszli do aliantów gdy Oś upadała

Westerplatte[edytuj kod]

Jeśli uznać potyczki na Westerplatte za początek wojny to wojnę rozpoczęli Polacy, ponieważ w momencie, gdy te walki się zaczęły Gdańsk należał już do Rzeszy (Albert Foster był już gauleiterem, wybranym przez Gdańszczan).

Proszę wyjaśnić tą wypowiedź. Czy Gdańsk formalnie był niemiecki w momencie ataku? Wybór jakiejś osoby nie daje zmiany statusu prawnego jakiegokolwiek terytorium...

a co do Polaków to również nie rozumiem stwierdzenia, że to oni wojnę rozpoczęli. 7 grudnia 1925 roku Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte więc obecność jednostki wojskowej nikogo nie powinna dziwić, a co do tego, kto pierwszy otworzył ogień to chyba wątpliwości nie ma. Bardzo niejasna i dziwna ta ocena. Proszę o wyjaśnienie. Boroboro2

Gdańsk nie należał ani do Polski, ani do Niemiec. W XX-leciu międzywojennym Gdańsk był Wolnym Miastem. Niestety jednak, Gdańsk był bardziej po stronie Niemiec, utrudniał Polsce dostęp do Morza. Kiedy Niemcy we wrześniu '39 roku przyjechali do Gdańska, gdańszczanie przywitali ich głośnymi okrzykami.

Kalendarium ważniejszych wydarzeń[edytuj kod]

Przeniesione z artykułu: 1 września 1939 roku o godzinie 4:34 trzy bombowce nurkujące z 3./StG 1, dowodzone przez Staffelkapitäna Oberleutnanta Bruno Dilleya zaatakowały most w Tczewie.

1939 - 1 IX, godz.4.40 - atak Niemiec na Wieluń, znajdujący się wówczas blisko granicy polsko-niemieckiej. Wieluń był bezbronnym miastem, gdzie nie stacjonowały żadne jednostki wojskowe. Ale to właśnie w nim rozpoczęła się wojna mimo, iż puki co w większości podręczników do historii nadal jest podane Westerplatte. Jednak już w większości podręczników do liceum jest podany Wieluń. 1939 - 1 IX, godz.4.45 - Rozpoczęcie przez Niemcy działań wojennych przeciwko Polsce (m.in. atak pancernika S.H. na Westerplatte ). Armia niemiecka, posiadająca wielką przewagę liczebną i techniczną, przekroczyła granicę, atakując jednocześnie Polskę z Prus Wschodnich, Pomorza, Śląska i Słowacji.

1939 - 1-3 IX - Przełamanie polskiej obrony. Odwrót wojsk polskich w głąb kraju.

1939 - 3 IX - Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Niemcom, nie rozpoczynając jednak żadnych działań zbrojnych,które odciążyły by Polskę

1939 - 9-20 IX - Połączone siły armii Poznań i Pomorze stoczyły z najeźdźcą krwawą bitwę nad Bzurą.

1939 - 17 IX - Wypełniając zobowiązania paktu Ribbentrop-Mołotow, armia radziecka zdradziecko atakuje Polskę od wschodu, wbijając jej ,,nóż w plecy.Polska musi walczyć na dwóch frontach.

1939 17/18 IX - Rząd polski i naczelne dowództwo widząc beznadziejność sytuacji opuszcza kraj i udaje się do Rumunii-gdzie zostaje internowany.

1939 - 19 IX - Kapitulacja Gdyni i Oksywia.

1939 - 27 IX - po długiej i bohaterskiej obronie, trwającej od 8 IX, skapitulowała Warszawa.

1939 - 28 IX - Pakt ,,O przyjaźni i granicach zawarty między Niemcami a ZSRR zwany IV rozbiorem Polski. Rozgraniczał strefy wpływów obu państw na linii rzek Pisa-Narew-Bug-San.

1939 - 1 X - Gen. Władysław Sikorski sformułował rząd Polski we Francji.

1939 - 2 X- Kapitulacja Helu.

1939 - 2-5 X - Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej stoczona pod Kockiem przez oddziały polskie pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga.

1939- 30 XI -12III 1940 - wojna radziecko fińska zakończona przymusowym (złudnym) zwycięstwem ZSRR.

1940 - 9 V - Najazd niemiecki na Danię i Norwegię. Dania poddała się bez oporu w ciągu 1 dnia. Norwegia broniona przez 30-tysięczny angielski korpus ekspedycyjny i polską Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich toczyła ciężką walkę o Narvik oraz uniemożliwienie uzyskania przez Niemców monopolu na dostawy cennej rudy żelaza pochodzącej z neutralnej Szwecji.

1940 - 10 V - Ustąpienie A.N.Chamberlaina , jego miejsce przejmuje Winston Churchill.

1940 - V-VI - Niemcy napadają na neutralne państwa: Holandię - (broniła się 7 dni), Luksemburg i Belgię.

21 V - Niemcy docierają do kanału La Manche.

10 VI - Włochy przystąpiły do wojny przeciwko Anglii i Francji licząc na odebranie im:Korsyki, Sabaudii, Nicei i Tunisu.

12 - 14 VI - Niemcy zajęli bez oporu Paryż.

17 VI - Rząd francuski zwrócił się do Hitlera z prośbą o zawieszenie broni.

22 VI - Francja podpisała bezwarunkową kapitulację, na mocy której bogate, uprzemysłowione okręgi północne Francji wraz z wybrzeżem zostały oddane Niemcom, a z pozostałych terenów powstało nowe ,,państwo francuskie ze stolicą w Vichy na czele z marszałkiem-kolaborantem Philippem Petainem.

W Londynie powstał Komitet Wolnej Francji na czele z gen. Charlesem de Gaullem - przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i rządowi w Vichy.

1940 - 8 VIII - X - Bitwa powietrzna o Anglię, w której wybitną rolę w obronie Anglii odegrało polskie lotnictwo, zakończyła się pierwszą w tej wojnie klęską Niemców.

1940 - 27 IX - ,,Pakt trzech mocarstw" między Niemcami, Włochami i Japonią. Wojska hitlerowskie wkroczyły do Rumunii.

1940 - X - XII - Rumunia, Węgry i Słowacja- przyłączyły się do paktu trzech mocarstw.

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

"O godz. 4.40 rozpoczęło się niemieckie uderzenie na Wieluń, a miasto w około 70% legło w gruzach" Tak. Ale nie do końca. Primo: 10 minut wcześniej, bo o 4.30. Poza tym: w Wieluniu stacjonowały polskie wojska i eskadra niemieckich bombowców zauważywszy je - zrzuciła bomby, mimo, że początkowym celem Wieluń nie był. Zniszczono niewiwlką część miasta - nie 70%. Przede wszystkim szpital. Faktycznie Wieluń był zaatakowany pierwszy. Ale nie bronił się jak Westerplatte, nie pasował do mitu - więc nie znalazł się w annałach historii.

"Prawda jest jak mydło w wannie - trudno ją znaleźć jeszcze trudniej utrzymać" Więc zmieniłem yacek żródła: ogólnie wszyscy mieszkańcy Wielunia i okolic

No to tak apropo taka ciekawostka o rozpoczeciu wojny: mieszkańcy Piwnicznej i okolic albo lepiej doliny Popradu uważają za pierwszą ofiarę II wojny światowej polskiego pogranicznika który na przejściu granicznym w Mniszku nad Poparadem został rozjechany słowackim transporterem opancerzonym o 3:50.--kawiusz 18:32, 3 maja 2007 (CEST)

Tak naprawdę pierwszym miastem, które zaatakowano w II wojnie światowej jest Tczew. Zostało ono zbombardowane o godzinie 4:34.

http://www.tczew.pl/index.php?akcja=tekst&bin=44f52492bedad14

Tam jest napisane: "Mało znanym faktem historycznym jest, iż II wojna światowa zaczęła się w Tczewie. 1 września 1939 r. o godz. 4.34 niemieckie bombowce zaatakowały dworzec kolejowy, zachodni przyczółek mostowy na Wisłę i koszary wojskowe."
Zgłoszone: 21:28, 17 lis 2006 (CET)

Trzeba by to jednak zweryfikować o jakieś źródła nie związane z Tczewem. Polimerek 10:54, 18 lis 2006 (CET)

Mówi się także o tym, że pierwszym miastem zaatakowanym podczas IIWŚ był Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe. Gdyby dobrze poszukał, to "pierwszych miast" byłoby dużo. Poza tym, czytając literaturę historyczną i pamiętniki z czasów Września, zauważyłem że w wielu tych tekstach pojawia się mowa o tym, iż ostrzał i przekroczenie granicy przez Niemców miłało miejsce już po godz. 3. Rudi Dyskusja 19:24, 28 lut 2007 (CET)

Polska-Afryka[edytuj kod]

Wsród niemieckich jednostek zniszczonych w Tunezji i kapitulujących 12 maja 1943r. była jednostka, która istotnie przyczyniła się do zadania tak wielkich strat Polsce we wrześniu 1939r. Był to 7. Panzer-Regiment dywizji pancernej "Kempf", która brała udział w wielu bitwach kampani wrześniowej, m.in. pod Mławą, w Kałuszynie i w Seroczynie.

Link wewnętrzny:

-Bitwa w Jaźwinach [1]

-Bitwa w Seroczynie [2]

--83.5.136.89 20:00, 26 sty 2007 (CET)

Odpowiedzialność[edytuj kod]

Aktualny pogląd Niemców odnośnie opowiedzialności za wojnę: [3] "Polen und seine Verbündeten, Frankreich und England, trifft aber eine Mitschuld! Ebenfalls mitschuldig war die Sowjetunion, deren geschickte Aussenpolitik die Westmächte und Deutschland aneinander geraten ließen."

Bez komentarza; 22 mar 2007; 20:55 (CET)

Medal[edytuj kod]

Ten artykuł ma medal? Nie?? Powinien go mieć! Niech go ktoś zgłosi do dyskusji na ten temat.

"Walczące strony"[edytuj kod]

Czy mi się tylko tak wydaje, czy to jest "trochę" niedopracowane?

Z tego co wiem np: Turcja na początku 1945 wypowiedziała wojnę Niemcom. Dlaczego jest ich cichym sojusznikiem, a np: taka Szwecja nie? I co z Norwegią, krajami zachodnimi, czy Jugosławią?

Albo dajemy głównych sojuszników (jestem za) albo wszystkich (z tzw. "cichymi")

NP:

Niemcy Japonia Włochy

kontra

Polska Francja W.B.

Później:

USA ZSRR

Ogólnie, ktoś sobie zakpił. Jako państwa biorące udział po stronie Osi w konflikcie wymieniono Hiszpanię (cały czas neutralna), Turcję, która wypowiedziała w końcu wojnę Niemcom, ZSRR (nie brał udziału w europejskiej wojnie Osi z Aliantami, także nie powinno go tam być!), Argentynę (sympatyzowała z Osią, ale w końcu wypowiedziała jej wojnę!) Kasuję te głupoty! Adi Pokrywka

Co do udziału ZSRR w wojnie po stronie przeciwnej niż Polska nikt chyba zaprzeczy, to dlaczego nie ma tego nigdzie zaznaczonego. Z tych informacji wynika że ZSRR dopiero przyłączył się do wojny w 1941 roku, a atak ZSRR na Polskę w 17 września 1939 to była ochrona Polaków przed Niemcami, co w takim razie z wymordowanymi w Katyniu? Nie będę przywracał poprzednich wersji, bo pewnie ktoś znowu cofnie edycje i napisze że ZSRR nie było w państwach Osi. Uważam, że należy rozpocząć dyskusje na ten temat. Obiezyswiat 01:57, 15 sie 2007 (CEST)

Takie spojrzenie na uczestników II wojny światowej nie jest podzielane przez historyków XX wieku. Anglia i Francja, które formalnie wypowiedziały wojnę Niemcom w pierwszych dniach września, nie wypowiedziały jej wcale Rosjanom, czy nam się to podoba, czy nie. Tak samo, jak Czechom może się nie podobać to, że anszlus nie jest zaliczany jako początek wojny, albo to, że Polska w tym anszlusie skwapliwie uczestniczyła na Zaolziu, co zaliczać by mogło Polskę do sojuszników Niemiec.
Polska nie jest pępkiem świata. Julo 08:54, 15 sie 2007 (CEST)

nic to do "pępkowania nie ma". Faktem historycznym jest, że ZSRR napadł na Polskę ramię w ramię z nazistami - miał gdzieś, czy mu Anglicy i Francuzi wypowiedzą wojnę, czy nie. Najwyżej by się rozprawili z nimi też, i pewnie wyrobiliby się jeszcze przed końcem roku... Formalne "wypowiedzenia wojny", "pakty o nieagresji" i inne papierki nie miały w czasie IIw.ś. najmniejszego znaczenia.
IV rozbiór Polski został ustalony jeszcze w sierpniu 1939. We wrześniu Niemcy słali prośby (zachowały się w archiwach...) poprzez swoją ambasadę w Moskwie, żeby Rosjanie wreszcie wypełnili swoje sojusznicze zobowiązania. I wypełnili - a Mołotow publicznie kłamał, że to "dla ochrony pozbawionych swojego państwa braci-Słowian pozostawionych na żer Hitlerowi". I to wygodne dla wielu kłamstwo niektórzy uparcie powtarzają do dziś, nawet w polskiej Wikipedii, chociaż tajny protokół rozbiorowy jest znany conajmniej od 1945 - wedle reguły: "Who controls the past, controls the future; who controls the present, controls the past." (Orwell, '1984') --EAJoe (dyskusja) 15:45, 10 gru 2007 (CET)

Polscy piloci w bitwie o Anglię[edytuj kod]

W bitwie o Anglię w składzie RAF walczyły 2 polskie dywizjony myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich, w sumie 144 polskich pilotów (poległo 29), co stanowiło 5% ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Bitwa o Anglię#Polskie jednostki w składzie RAF biorące udział w bitwie o Anglię

Pięć procent stanowi 1/20 a nie 1/8 czy 1/10.

SuperborsukΩ← 21:30, 5 maja 2007 (CEST)

Koniec wojny[edytuj kod]

Sorki nie znam się jestem dopiero w 6 klasie podstawówki, ale nasz historyk powiedział nam iz wojna zakończyła się w maju. Jeżeli mylę się to wybaczcie, ale w tym artykule jest napisane, że trwała ona do 2 września 1945.

Pozdrowienia--Zieboludek 20:12, 10 maja 2007 (CEST)

Źle Cię uczono. W maju miała miejsce kapitulacja Niemiec. Japonia się jeszcze nie poddała przez pół roku. Wulfstan 20:42, 10 maja 2007 (CEST)
Terz jestem w 6 kl i jak napisałem na sprawdzianie że wojna skończyła sie 2 września 45r. to dostałem 0 pkt
Przykro mi w takim razie. Masz nieuków za nauczycieli. Jeśli pytanie było o koniec wojny, to maj nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli pytanie brzmiało o koniec działań wojennych w Europie, to odpowiedź majowa mogła być traktowana jako częściowo poprawna. W maju zakończyła się wojna z Niemcami wyłącznie. Nastąpiła wyłącznie kapitulacja Niemiec. Ale ta wojna była światowa, a nie dwustronna i część konfliktu trwała dalej w różnych stronach świata. Wojna skończyła się wraz z kapitulacją Japonii. Do tego czasu trwały działania wojenne w Azji i na Pacyfiku. Przecież nikt - przy zdrowych zmysłach - nie będzie twierdził, że zbombardowanie bombą atomową Hiroshimy i Nagasaki miało miejsce w czasach powojennych. Wulfstan 13:05, 12 maja 2007 (CEST)

A mam jeszcze jedno pytanko czy dlatego Polska obchodzi zakończenie wojny 8 maja że później niemcy ani nikt jej nie atakował?

zieboludek

 • Kiedyś obchodziliśmy Dzień Zwycięstwa 9 maja tak jak nasi towarzysze ze wschodu. Wynikało to z tego, że Niemcy skapitulowali 8 maja, ale ruskie zażądali powtórnej kapitulacji przez nimi, a było to 9 maja. Stąd możliwe rozbieżności. Dw4rf (dyskusja) 23:47, 24 sty 2008 (CET)
  • to jak z tym kościołem, w którym gdzieś dzwonili, ale nie wiadomo dokładnie gdzie i po co.
   Kapitulację Niemcy podpisali 7 maja (siódmego !!) w Reims przed Amerykanami i Brytyjczykami. Stalin się wściekł i zażądał podpisania kapitulacji w obecności sowieckiego marszałka, co zorganizowano w Berlinie nazajutrz, 8 maja (ósmego), ale późnym wieczorem. Również Francuzi domagali się uczestnictwa swojego przedstawiciela w ceremonii, co spotęgowało zamieszanie i opóźniło dodatkowo akt ponownego podpisania kapitulacji. Z powodu różnicy czasu moskiewskiego i środkowoeuropejskiego w Moskwie był już 9 maja. Dlatego przez blisko pół wieku w demoludach obchodzono dzień zwycięstwa 9 maja, a na zachodzie rocznicę końca wojny - 8 maja. Więcej na ten temat w artykule Kapitulacja III Rzeszy. Julo 13:14, 25 sty 2008 (CET)
   • potwierdzam i chylę czoła. Na przyszłość nauczka - najpierw sprawdzę nim coś palnę ;) Dw4rf (dyskusja) 15:24, 25 sty 2008 (CET)

Po co usunięto te zdjęcia co były[edytuj kod]

Te zdjęcia byly ok i po jaka cholere je usunieto??Chodzi mi o te zdjecia na samej gorze

Polskie straty[edytuj kod]

Podana liczba ofiar wśród żołnierzy to 850 tysięcy; angielska wiki podaję wartość 100 tysięcy; takie dane znalazłem również w internecie. Ktoś chyba grubo przesadził?

Dlaczego nic nie wiadomo o małych polakach?![edytuj kod]

Dla naszego państwa najważniejsi są Ci, którzy mają dorosły umysł i wiedzą co czynią, ale często jest inaczej. Nikt nie opisuje tego co sie działo z dziećmi w czasie walki rodziców. Pozostaje tylko pytanie DLACZEGO??

 • A dziecko to nie Polak? Może jeszcze mamy zrobić podział na kobiety i mężczyzn? Mieciu K Whassup? 18:35, 1 cze 2007 (CEST)

Błąd (?) z pierwszą zbombarodowaną miejcowością[edytuj kod]

Jedna sprawa. Mało kto o tym wie, ale pierwszą zbombardowaną Polską miejscowością był Wieluń, a nie Tczew. Nawet w zwykłym przewodniku było to napisane, więc uważam, że tu też być powinno. I nie ma tu znaczenia, ze WIeluń nie był celem z załozenia. Chodiz o pierwszą zbombardowaną mejscowość.

Sebeq 21:01, 10 cze 2007 (CEST)

 • to nie żaden błąd tylko 100% prawda. a sytuacja jest odwrotna - to WIELUŃ został rozpropagowany jako "1sza ofiara II wojny światowej" /błędnie/ , amło kto wie o tym co się działo w TCZEWIE! pozatym , co z np. walkami we wsi Mokra nad rzeką Liswartą , co z Przełęczą Jabłonkowską , co z walkami które miały miejsce jeszcze przed 1 września /jak chociażby wspomniana Przełęcz Jabłonkowska czy też inne niemieckie prowokacje/ , i co z NANKINEM , który przy takim uporze hist(e)oryków by wynajdywać coraz to nowsze teorie itp.itd. nt. miejsca , czasu rozpoczęcia IIWW można też uznać za początek tego konfliktu?! /w końcu - N. Chiny były po stronie aliantów , Japonia - osi , czegóż chcieć więcej?.../ STOP PRZEKŁAMYWANIU HISTORII NA WIKIPEDII!!! 83.17.250.154 14:53, 28 cze 2007 (CEST)
Proponuję jednak zachować spokój i wesprzeć wypowiedź źródłami. Pozdrawiam. kkic (dyskusja) 01:24, 29 cze 2007 (CEST)
 • okej , jak będę pamiętał i znajdę może jakieś jeszcze obszerniejsze to wesprę , również pozdrawiam. 83.17.250.154 01:38, 29 cze 2007 (CEST)

Wojna polsko-japońska[edytuj kod]

Jak w temacie. Czy oba kraje podczas IIwś znajdowały się w stanie wojny czy też nie? --Seba148 15:31, 24 cze 2007 (CEST)

Zdaje się, że polski rząd wypowiedział wojnę Japonii tak jak Wlk. Brytania (czyli 8 grudnia) albo 11 grudnia 1941, przynajmniej takie info znalazłem na jednym z forów internetowych. Jeśli to prawda to stan ten był czysto formalny bowiem żadne nasze jednostki nie uczestniczyły w akcjach przeciw Japonii - no chyba, że o czymś nie wiem. Nieprawdą byłoby jednak stwierdzenie, ze żaden polski żołnierz nie walczył przeciw Japończykom- Witold Urbanowicz służył w amerykańskim lotnictwie w Chinach w tym, w słynnej jednostce Latające Tygrysy. Bardzo możliwe też, że jakieś nasze statki pływały z zaopatrzeniem do Indii i innych państw w rejonie wojny na Pacyfiku. Trzeba poszukać. Adi Pokrywka (dyskusja) 14:32, 22 mar 2008 (CET)

W latach 30, w związku ze zmianą sytuacji międzynarodowej kontakty dwustronne uległy ożywieniu. Rozwijała się współpraca wojskowa, zwłaszcza a w dziedzinie kryptologii i wywiadu skierowanego na Związek Radziecki i Niemcy. Kontynuowano ją do 1945 roku, czyli nawet po zerwaniu stosunków oficjalnych i wypowiedzeniu przez Polskę, 11 grudnia 1941 roku, wojny Japonii.

Fragment pochodzi ze strony polskiej ambasady w tokio więc chyba nie ma już wątpliwości. Boroboro2

Wojna argentyńsko-niemiecka[edytuj kod]

Skoro w 1945 roku R. Argentyny wypowiedziała wojnę Rz. Niemieckiej idąc w ślad za innymi południowoamerykańskimi państwami to zasadnym staje się twierdzenie, że państwa te brały udział w II wojnie światowej. --Seba148 15:50, 24 cze 2007 (CEST)

rozbieżność między wikipediami[edytuj kod]

znalazłem rozbieżność w rubryce walczące strony między: http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II a http://pl.wikipedia.org/wiki/II_wojna_%C5%9Bwiatowa

w polskiej wersji jest Polska, w angielskiej jej nie ma. Czy ktoś mógłby to poprawić w angielskiej wersji bo jestem świeży w wikipedii i jeszcze wszystkiego nie potrafię edytować

 • Polska kryje się w wersji angielskiej pod skrótem ...et al, który linkuje do hasła Allies of World War II. Dla czytelników angielskiej wersji Wikipedii Polska nie należy do pierwszej piątki aliantów, choć z polskiego punktu widzenia pewnie powinna się w tej piątce znaleźć. Jak ktoś chce i uważa, że jest w stanie tego punktu widzenia bronić przed angielskimi i amerykańskimi adminami en:wiki - niech to zrobi. Przypominam wszakże, że "rozbieżności między wikipediami" są praktycznie we wszystkich hasłach i nic w tym dziwnego ani szkodliwego. Julo 14:03, 20 sie 2007 (CEST)
Może ktoś się poudziela w dyskusji n.t. zaliczenia ZSRR jako sojuszników Hitlera w 1939? Bo zaczynam się tam czuć jak główny mieszacz... :/
A'propos - na rosyjskiej wikipedii też jest nieźle - II wojna światowa zaczyna się nie na Westerplatte, tylko... nad rzeką Chałchyn-Goł.
Drugi problem mam z człowiekiem upierającym się, że w anglojęzycznej wikipedii należy Gdynię w czasie IIw.ś. nazywać "Gotenhafen" - czy to może ja jestem jakiś dziwny? --EAJoe 12:24, 27 lis 2007 (CET)

w książce "Sprawa Honoru" Lynne Olson i Stanley Cloud można doczytać, że Polskie siły stanowiły największe wojsko kraju podbitego przez niemcy.

Dania[edytuj kod]

W statystyce jest podane że Dania straciła 4 tys żołnierzy. W cywilów gotów byłbym uwierzyć, ale przecież opór armii Duńskiej trwał tylko kilka godzin po czym otrzymano rozkazy poddania się. Walka miała wymiar raczej symboliczny. Z tego co wyczytałem na wikipedii o walkch w Danii to zginęło tam kilku/kilkunastu żołnierzy. Czy w II wojnie światowej powstały jeszcze jakieś jednostki duńskie? Czy do statystyki wliczamy żołnierzy służących w formacjch innych krajów? Proszę o wyjaśnienie... http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Tomeczek132

 • ODP: Duńczyczy (ochotnicy) walczyli przeciw Sowietom służąc w Waffen SS Dw4rf (dyskusja) 23:42, 24 sty 2008 (CET)

Portal Wojsko[edytuj kod]

Artykuł tygodnia
Artykuł II wojna światowa znajdował się w dniach 22 października – 7 listopada 2007 roku na stronie głównej Portalu Wojsko w rubryce Artykuł tygodnia.

kkic (dyskusja) 13:55, 22 paź 2007 (CEST)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Również różnice w stratach pomiędzy artykułem a tabelką (rozumiem, że są różne źródła ale można to zaznaczyć)

Zgłosił: Kelk Kelk (dyskusja) 02:33, 24 sty 2008 (CET)

Straty-tabelka[edytuj kod]

1) Jak widzę, tabelka została skopiowana z en-wiki. Przydałoby się więc przetłumaczyć też przypisy dotyczące tego skąd te dane.

2) Państwa. III Rzeszę podzielono na Austrię i Niemcy, natomiast pojawia się Czechosłowacja, która tuż przed wojną została zlikwidowana i takowa nie brała w niej udziału - Czechy były częścią Rzeszy, a Słowacja stanowiła oddzielny kraj i to w ramach tych państw walczyli Czesi i Słowacy. Albo będziemy konsekwentni i rozdzielamy na państwa powojenne (Austria, Niemcy, Czechosłowacja) albo liczymy straty według uczestników wojny (III Rzesza i Słowacja). Proponuję jednak iść drogą "wojenną". Dziwne też jest zaliczanie kolonii jako oddzielnych krajów (Singapur i Timor Portugalski)-chociaż to już uwaga drugorzędna. Ale czy wszystko musimy kopiować z en_wiki? :)

Do poprawki.

Pozdrawiam Adi Pokrywka (dyskusja) 18:12, 19 mar 2008 (CET)

"państwa Australii" - błąd ?[edytuj kod]

Na początku tekstu jest fragment "główne państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, Australii i Azji". Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że jest to błąd. Czy można napisać "państwa Australii", skoro Australia to państwo? Nawet przy rozpatrzeniu tego jako kontynent, stwierdzenie chyba jest błędne, bo na kontynencie australijskim znajduje się tylko jedno państwo. Bardziej by pasowało "główne państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, Australii i Oceanii, oraz Azji", ale możliwe że nie mam racji :) Piotrek91 (dyskusja) 20:36, 6 kwi 2008 (CEST)

Przeredagowałem --Chrzanko (dyskusja) 11:52, 23 mar 2010 (CET)

Wieluń[edytuj kod]

Wieluń pierwszym miastem zbombardowanym

Wieluń był zdecydowanie pierwszym miastem zbombardowanym przez Niemców, pisze o tym prof. Olejnik. Jest to naukowo udowodnione, ponieważ do dnia dzisiejszego zachowały się raporty o bombardowaniu, pierwszy został zbombardowany szpital, oznaczony czerwonym krzyżem, w mieście nie stacjonowało żedne wojsko, wiec wystepek ten był tym bardziej niegodny... Zbombardowano śpiące niewinne miasto, i to powinno być uwzględnione, jako hołd dla tych którzy stracili wtedy życie.

1 września 1939 roku o godzinie 4:34 trzy bombowce nurkujące z 3./StG 1, dowodzone przez Staffelkapitäna Oberleutnanta Bruno Dilleya zaatakowały most w Tczewie. - to Tczew był pierwszy!

Źródła dla "Straty"[edytuj kod]

Liczby z tabeli strat poszczególnych państw pochodzą z angielskiej Wikipedii, tam też te dane są opatrzone obszernymi przypisami i opisami, co czyni je weryfikowalnymi.

Dobre programy[edytuj kod]

W związku z zaistniałą sytuacją w imieniu serwisu Dobreprogramy, którego kod banera został użyty do dewastacji hasła chciałbym przeprosić społeczność Wikipedii za zachowanie użytkownika z naszego forum. Nigdy nie było i nie będzie naszym zamiarem śmiecenie na stronach encyklopedii, z której nie rzadko sami czerpiemy wiedzę. Jeszcze raz przepraszamy za zaistniałą sytuację. Pozdrawiam, Tomasz Janusz.

Rozbudowa artykułu[edytuj kod]

Jak w temacie, czy można by rozwinąć artykuł pod kątem stosowanego uzbrojenia i wyposażenia oraz wszelkiej technologi i techniki stosowanej podczas 2 WŚ? Myśle o tym po tym jak przeczytałem artykuł o 1 WŚ i tam opisano to bardzo obszernie. Exom (dyskusja) 20:49, 22 lip 2009 (CEST)

ze Zgłoś błąd[edytuj kod]

W artykule o 27 wołyńskiej dywizji piechoty jest podana data o przekroczeniu granicy Polska-ZSRR przez wojska 1 frontu ukrainskiego 4 styczeń 1944r.W artykule II wojna światowa,podrozdział Front wschodni napisano Sowieci przekroczyli dawną granicę Polski 6 stycznia.Tą dosyć istotną datę historycy powinni ustalić definitywnie.

Zgłosił: rexus1 188.33.15.222 (dyskusja) 19:02, 17 gru 2009 (CET)

Błąd graficzny[edytuj kod]

Omyłkowo pierwszy raz w tekście artykułu zapisane jest "Missoliniego", zamiast "Mussoliniego".

T Załatwione. Michał Sobkowski dyskusja 14:54, 4 lip 2011 (CEST)

Infobox[edytuj kod]

Mam jedna propozycje rozbudowy infoboxu. Czy nie lepiej byloby go uzupelnic (strony konfliktu, dowodcy i straty) na podstawie en wiki? Bo obecnie wyglada on troche "pusty", jezeli chodzi o te sekcje. Oczywiscie to tylko moja propozycja, co uwazacie? Muta112 (dyskusja) 14:55, 10 mar 2012 (CET)

Uważam, że infoboksy powinny być możliwie jak najkrótsze, dlatego odpowiada mi to, jak jest teraz, czyli zwięźle i schludnie. Na en wiki jest imho przerost formy nad treścią, z tymi licznymi kolorowymi flagami i datami wygląda to pstrokato i mało czytelnie.--Chrzanko (dyskusja) 09:56, 11 mar 2012 (CET)

Propaganda radziecko komunistyczna wiecznie zywa[edytuj kod]

Cytat: Jedną z najsprawniejszych organizacji partyzantki antyhitlerowskiej i antyfaszystowskiej w okupowanej Europie była Armia Krajowa.

Koniec Cytatu

Pytam, od kiedy to Armia Krajowa walczyla z faszyzmem? Takiego przeciez na ziemiach okupowanych nie bylo, chyba ze wezmiemy pod uwage oddzialy wegierskie i rumunskie walczace u boku narodowo socjalistycznych Niemiec, ale nie znam przypadkow walk pomiedzy AK a tymi oddzialami, znam natomiast przypadki udzielanej pomocy przez te oddzialy polskiej ludnosci, miedzy innymi na Wolyniu i w Galicji.

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: wykonane

W głównej treści artykułu, jako miejsce rozpoczęcia wojny, podany jest Wieluń. W przypisie po pierwszym akapicie tej sekcji (aktualnie przypis nr 4) przeczytać możemy jednak, że wcześniejszy atak miał miejsce w Tczewie. Domyślam się, że ruszam temat wokół którego toczyły się wojny edycyjne. W kodzie jest nawet stosowne ostrzeżenie przed ruszaniem tej kwestii. Niemniej jednak nie mogą znajdować się w artykule dwie sprzeczne wersje, bez zwrócenia na tę sprzeczność uwagi (np. słowami "według innej relacji...", "historycy spierają się co do...") i w dodatku w dwóch różnych formach - w głównej treści i w przypisie. Dodam jeszcze, że wersja z przypisu opatrzona jest źródłem, a ta z głównej treści - nie. Zgłasza: Karbowski (dyskusja) 20:38, 19 wrz 2012 (CEST)

Ocean Arktyczny[edytuj kod]

Do oceanów należy dodać jeszcze O.Arktyczny przez,który pływały konwoje z zaopatrzeniem do ZSRR.

W geografii nie ma "Oceanu Arktycznego"

Partyzantaka[edytuj kod]

Szkoda,że nie wspomniałeś o partyzantce Włoskiej,Norweskiej,Holenderskiej czy Czeskiej.Także w Azji partyzanci działeli w Birmie,dzisiejszej Indonezji czy na Filipinach.

Hasła w Wikipedii piszą wspólnie różne osoby, w tym wypadku są ich setki, więc pisanie tu w drugiej osobie l. poj. nie ma sensu. A co do meritum: Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł. W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych. Przy edytowaniu pamiętaj proszę, że przymiotniki pisze się małą literą, a po przecinku i kropce wstawia się spację. Michał Sobkowski dyskusja 15:00, 28 gru 2012 (CET)

Jeden z większych czy największy[edytuj kod]

Parę razy już się to zmieniało niech zostanie tak jak jest i już.

Poprawka[edytuj kod]

Dzisiejsza kanclerz niemiec dlatego zwracała się zamiast hitlerowcy czy nazisci tylko niemcy, bo ona sama ma polskie korzenie więc winę zwaliła na niemców. Moim zdaniem artykuł jest dobry ale fajnie by było gdyby wikipednia zrobiła odrębną stronę z filmami o II wś. Na faktach lub ściągniętych z National Geographic Chanel. ;)

częściowa blokada artykułu.[edytuj kod]

Witam. Chciałbym złożyć propozycję administratorom o częściową blokadę artykułu. Artykuł jest często wandalizowany przez anonimów, co wynika z historii. Dzięki blokadzie, anonimowi użytkownicy nie będą mogli wandalizować. --LoMit (dyskusja) 16:43, 7 lip 2013 (CEST) blokada już załatwiona --LoMit (dyskusja) 09:56, 10 lip 2013 (CEST)

Ponowna prośba o blokadę.[edytuj kod]

Witam. Chciałbym się zwrócić do administratorów, by zablokowali częściowo tą stronę. Co chwila ciągle są jakieś wandalizmy (są one tworzone przez userów IP), a częściowa blokada artykułu mogła by oszczędzić trochę czasu administratorom i redaktorom. Trzeba jeszcze podkreślić że na Wikipedii w pozostałych językach, jest zastosowana częściowa blokada artykułu. Bardzo proszę o tą blokadę i żeby była ona na zawsze. --LoMit (dyskusja) 19:18, 26 gru 2013 (CET)

Rokossowski ponad Wasilewskim... bardzo ciekawe[edytuj kod]

Rokossowski jest na liście nad Wasilewskim , pomimo tego iż jej porządek ewidentnie nie jest alfabetyczny. Bardzo interesujące.

Z państwami podobnie - Holandia przed Jugosławią. Andros64, możesz zajrzeć na listy w infoboksie? Sławek Borewicz (dyskusja) 10:32, 16 sty 2014 (CET)

Kwestia uszeregowania państw i dowódców[edytuj kod]

Uważam, że państwa uczestniczące w II w.ś. powinny być uszeregowane wg kolejności przystępowania do działań, albo alfabetycznie. Nie rozumiem kompletnie, dlaczego Zw. Sowiecki jest po stronie koalicji na pierwszym miejscu - ani pierwszy nie wojował, ani nie jest na A, B, ani C. To samo z dowódcami - chronologicznie albo alfabetycznie - i znowu Sowieci są na pierwszym miejscu - z jakiej racji? Kompletnie niezrozumiałe. Skopiowane bezkrytycznie z Rosyjskiej Wikipedii? Pozdr. Joanna Wieczorek (dyskusja) 00:09, 4 wrz 2014 (CEST)

Ofiary w II wojnie światowej[edytuj kod]

Moze komus sie przyda. Nie moja tabelka, bez zrodel, przeniesona do podartykulu prawie 10 lat temu, teraz ciachnieta, patrz Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:09:18:Ofiary w II wojnie światowej/Wikipedysta:Piotrus/Ofiary w II wojnie światowej. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 08:37, 28 wrz 2015 (CEST)

II wojna światowa była najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Szacuje się, że w trakcie jej trwania zginęły 72 miliony ludzi, z tego 47 milionów cywilów. Po stronie aliantów zginęło 61 milionów ludzi a 11 milionów po stronie państw Osi.

Kraj Ludność do IX 1939 Zabitych żołnierzy Zabitych cywili Żydzi zabici w Holokauście Łącznie Procent zabitych
Albania 1 073 000 28 000 200 28 200 2,63%
Australia 6 998 000 39 400 700 40 100 0,57%
Austria 6 653 000 40 500 65 000 105 500 1,59%
Belgia 8 387 000 12 100 49 600 24 400 86 100 1,02%
Birma 16 119 000 22 000 250 000 272 000 1,16%
Brazylia 40 289 000 1000 1000 2000 0,00%
Bułgaria 6 458 000 22 000 3000 25 000 0,38%
Chiny 517 568 000 3 800 000 16 200 000 20 000 000 3,86%
Czechosłowacja 15 300 000 25 000 43 000 277 000 345 000 2,25%
Dania 3 795 000 2100 1000 100 3200 0,08%
Estonia 1 134 000 40 000 1000 41 000 3,62%
Etiopia 17 700 000 5000 95 000 100 000 0,6%
Filipiny 16 000 000 57 000 90 000 147 000 0,92%
Finlandia 3 700 000 95000 2000 97 000 2,62%
Francja 41 700 000 212 000 267 000 83 000 562 000 1,35%
Grecja 7 222 000 20 000 220 000 71 300 311 300 4,31%
Hiszpania 25 637 000 4500 4500 0,02%
Holandia 8 729 000 7900 88 900 106 000 202 800 2,32%
Hol. Indie Wschodnie 69 435 000 4 000 000 4 000 000 5,76%
Indie 378 000 000 87 000 1 500 000 1 587 000 0,42%
Indochiny Francuskie 24 600 000 1 000 000 1 000 000 4,07%
Irak 3 698 000 1000 1000 0,03%
Iran 14 340 000 200 200 0,00%
Irlandia 2 960 000 200 200 0,00%
Islandia 119 000 200 200 0,17%
Japonia 71 380 000 2 100 000 580 000 2 680 000 3,75%
Jugosławia 1 5400 000 446 000 514 000 67 000 1 027 000 6,67%
Kanada 1 1267 000 45 300 45 300 0,40%
Korea 2 3400 000 378 000 378 000 1,6%
Kuba 4 235 000 100 100 0,00%
Litwa 2 575 000 212 000 141 000 353 000 13,71%
Luksemburg 295 000 1300 700 2000 0,68%
Łotwa 1 995 000 147 000 80 000 227 000 11,38%
Malezja 4 391 000 100 000 100 000 2,28%
Malta 269 000 1500 1500 0,56%
Meksyk 1 9320 000 100 100 0,00%
Mongolia 819 000 300 300 0,04%
Niemcy 69 623 000 4 633 000 2 700 000 160 000 7 293 000 10,47%
Norwegia 2 945 000 3000 5800 700 9500 0,32%
Nowa Fundlandia 300 000 1000 100 1100 0,37%
Nowa Zelandia 1 629 000 11 900 11 900 0,67%
Polska 34 849 000 160 000 2 440 000 3 000 000 5 600 000 16,07%[1][2]
Rumunia 19 934 000 300 000 64 000 469 000 833 000 4,22%
Singapur 728 000 50 000 50 000 6,87%
Stany Zjednoczone 131 028 000 416 800 1700 418 500 0,32%
Szwajcaria 4 210 000 100 100 0,00%
Szwecja 6 341 000 300 300 0,00%
Tajlandia 15 023 000 5600 300 5900 0,04%
Timor Portugalski 500 000 55 000 55 000 11,00%
Węgry 9 129 000 300 000 80 000 200 000 580 000 6,35%
Wielka Brytania 47 760 000 382 600 67 800 450 400 0,94%
Włochy 44 394 000 301 400 145 100 8000 454 500 1,02%
Wyspy Australii i Oceanii 1 900 000 57 000 57 000 3,00%
ZPA 10 160 000 11 900 11 900 0,12%
ZSRR 168 500 000 12 500 000 10 600 000 1 000 000 24 100 000 14,30%
Łącznie 1 961 913 000 25 160 000 41 793 300 5 754 400 72 707 700 3,70%

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Dlaczegoż USA są wymienione jako pierwszy kraj po stronie aliantów?? Ani nie brali udziału od początku wojny, ani nie pochodziło stamtąd najwięcej żołnierzy. Zgłasza: Towarzysz 94.254.249.79 (dyskusja) 19:28, 17 sty 2018 (CET)

 • Cały infobox powinien zostać wyczyszczony. Moim zdaniem wymienianie tych wszystkich krajów i wodzów nie ma sensu, bo i tak kogoś się pominie. Wystarczą linki do artykułów Alianci (II wojna światowa) i Państwa Osi. Ale to dość ważne hasło, więc lepiej poczekać na opinie innych użytkowników. KoverasLupus (dyskusja) 00:13, 18 sty 2018 (CET)

Brak opisu[edytuj kod]

Może to niewiele ale 1 ze zdjęć(u góry lewe) nie zostało opisane

To po prostu działo wykorzystane w bitwie pod El Alamein. Poprawiłem opis zdjęć. Dziękujemy za zgłoszenie. RoodyAlien (dyskusja) 13:21, 23 lip 2019 (CEST)

Przypisy[edytuj kod]

 1. W czasach PRL oficjalnie podawano łączną liczbę strat Polaków na 6028 tysięcy osób. Według niektórych historyków liczba ta nie jest prawdziwa i została wyznaczona a priori przez propagandę komunistyczną tuż po wojnie (zob. informację prasową w tvn24.pl w tej sprawie).
 2. "Komunistyczna propaganda, zawyżając liczbę ofiar zamordowanych pod okupacją niemiecką, ukrywała poległych, zamęczonych czy deportowanych na Wschód przez Sowietów. W historii pisanej za czasów PRL-u nigdzie przecież nie wykazywano rozstrzelanych przez NKWD, zaginionych na Syberii czy w łagrach. Przemilczano także ofiary ukraińskich czystek etnicznych na Wołyniu i wschodniej Galicji. Zdaniem prof. Roszkowskiego ogólna liczba Polaków zamordowanych w czasie II wojny nie zmieni się. Próbowałem to kiedyś badać na różne sposoby i zawsze wychodziło, że liczba ta waha się ok. 6 mln - przyznaje. Może się jednak zmienić mapa zbrodni popełnionych na Polakach (...) Na razie na stronie Straty.pl nie znajdą się osoby zamordowane pod okupacją sowiecką. Tu nazwiska ofiar zbiera ośrodek Karta." [W:] Dziennik Bałtycki. 9 kwietnia 2009.

Błąd w tekście[edytuj kod]

Witam, chciałem zgłosić, że w ostatnim zdaniu drugiego akapitu nagłówka Ruch oporu w okupowanej Europie brakuje kropki. Pozdrawiam, 83.29.25.205 (dyskusja) 17:30, 18 gru 2019 (CET)