Dyskusja:I wojna światowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielka Wojna[edytuj kod]

Proponuję dodać przekierowanie. W tej chwili jedynym artykułem powiązanym z hasłem "Wielka Wojna" jest wielka wojna z zakonem krzyżackim, która to, po pierwsze nie jest określana nazwą "Wielka Wojna" z wielkiej litery, jest zwrotem praktycznie nie używanym, podczas gdy w literaturze zachodniej (zwłaszcza francuskiej i angielskiej) IWŚ oraz Wielka Wojna są terminami równoznacznymi i podobnie często używanymi.

pozdrawiam, Coolalee (dyskusja) Ja bym ją nazwał wojną nowoczesną lub protoplasta nowoczesnych wojen . Przecież W czasie Pierwszej Wojny Światowej poraz pierwszy użyto pancerników , niszczycieli , łodzi podwodnych , granatów ,karabinów maszynowych . samolotów i czołgów oraz skuteczne działą polowe i to na wielką skale .Wprawdzie używano tych jednostek predzej ale były one nie udoskonalone tak jak w czasie I WŚ .

Język[edytuj kod]

Chiny upokorzone przez Japonię (która mocno usadowiła się w Korei i łakomo spoglądała na Mandżurię)

czy to jest encyklopedyczne? Brzmi jakby ktoś to przepisał z Discovery Channel

Wstęp - zazwy sojuszy[edytuj kod]

Czemu w przyczynach nie ma ze generalnie chodzilo o konflikt miedzy trojprzymierzem i trojporozumieniem?

Ententa to tylko Wlk. Brytania, Francja i Rosja carska. Pozostałe to były kraje sprzymierzone. Źródło, np. Historia Stosunków Międzynarodowych w Czasach Nowożytnych 1815 - 1945, W. Dobrzycki, choć generalnie to każda książka historyczna zajmująca się tą tematyką.

Błędna flaga Chińska (powinna być I Republiki Chińskiej).

Działania Japończyków na Pacyfiku[edytuj kod]

Jest tylko wzmianka o zagarnięciu kolonii niemieckich na Pacyfiku przez Japończyków.

Działania Japończyków to tylko mały epizod (brały w nich udział małe siły) i nie zasługuje na rozwinięcie w głównym artykule, jeśli chcesz możesz utworzyć osobny artykuł np. I wojna światowa na Pacyfiku albo I wojna światowa w Azji. --Tompot 14:43, 31 sie 2006 (CEST)

Liga Panagermańska[edytuj kod]

Przydałyby się Informacje o wpływie Ligi Pangermańskiej na politykę wewnętrzną i plany kolonizacji terenów Wschodniej Europy --Molobo 16:57, 17 sty 2007 (CET)

Spis treści[edytuj kod]

Moim zdaniem działy w których są opisywane skutki wojny połączyć w jeden zatytuowany "Skutki wojny". Proponował bym też zrobić osobny dział o broni używanej w I wojnie światowej.

"Skutki Wojny" zostały już zintegrowane, a te o broni jeszcze nie. Pozdrawiam --Wiggles007 @ 21:18, 20 cze 2008 (CEST)

Ze zgłoś błąd:[edytuj kod]

Front Bałkański:

Armia serbska została przewieziona drogą morską na wyspę Korfu podczas, gdy przybyłe do Salonik wojska sojusznicze (francuskie i angielskie) nie prowadziły żadnych działań i czekały praktycznie bezczynnie. - wg. "Story of The Salonica Army", Warda Price z 1918 roku wojska Alianckie pod dowództwem gen. Sarraila w październiku i listopadzie 1915 roku podjęły próbę połączenia sie z Serbami, tocząc po drodze często zacięte boje, na ile te działania były markowane tego nie wiem, ale stwierdzenie nie prowadziły żadnych działań i czekały praktycznie bezczynnie jest lekko nieścisłe.

Zgłosił: tadam (dyskusja) 10:46, 20 lut 2008 (CET)

Łotwa[edytuj kod]

"Wojska państw centralnych odniosły na wschodzie znaczące sukcesy, udało im się zdobyć całe terytorium obecnej Polski, Litwy i Łotwy." - w 1915 Niemcy nie zajmowali całego terytorium obecnej Łotwy a jedynie jego południową część.

Indie[edytuj kod]

Indie miały status dominium dopiero od 1947r.

Nie wypowiadaj się, jeśli masz niewielką wiedzę historyczną. Od 1947 Indie są NIEPODLEGŁE, wcześniej miały status Dominimum Brytyjskiego.
Bzdura, odsyłam do Historia Indii.
A tam wyraźnie pisze: Niepodległość Indii (na razie jako dominium; dotychczasowy wicekról lord Louis Mountbatten pozostał do 1948 generalnym gubernatorem Indii, jego następcą – ostatnim na tym stanowisku – Chakravarthi Rajagopalachari) i Pakistanu (także jako dominium) ogłoszono 15 sierpnia 1947 r., przy czym w skład tego drugiego weszła również Prowincja Wschodnia, położona w Bengalu i oddzielona od reszty kraju terytorium Indii. Podziałowi towarzyszyły pogromy (do 0,5 mln zabitych) i przesiedlenia (10-14 mln osób). W 1948 r. zamordowany został Gandhi. W 1950 r. uchwalono konstytucję, na mocy której Indie stały się republiką i świeckim państwem związkowym o ustroju parlamentarnym. Podczas rządów Kongresu wprowadzono ograniczony socjalizm. W 1956 r. włączono posiadłości francuskie, zaś w 1961 r. portugalskie. - więc chyba jednak są niepodległe od '47. Serdecznie pozdrawiam --Wiggles007 @ 17:29, 27 wrz 2008 (CEST)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

W dziale zachodni front państwa ententy są nazwane aliantami.

Zgłosił: czytelnik 83.11.107.5[odp][?] (dyskusja) 20:30, 27 maj 2008 (CEST)

Alianci czyli sojusznicy - wszystko jest O.K. --Tompot (dyskusja) 12:40, 31 maj 2008 (CEST)
Ja bym mimo wszystko poprawił, bo to może być mylące. Pozdrawiam --Wiggles007 @ 21:18, 20 cze 2008 (CEST)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Obrazek ilustrujący rozłożenie sił na Ententę i Państwa centralne jest nie tylko niedokładny, ale i błęfny. np. Włochy, zamiast niebeskim, powinny byc zaznaczone kolorem czarnym, co zaliczyłoby je do państw centralnychi Trójporozumienia. tyle.

Zgłosił: Uzytkownik 83.25.246.200[odp][?] (dyskusja) 20:48, 23 wrz 2008 (CEST)

Włochy należały wprawdzie do Trójporozumienia ale nie przystąpiły do wojny po stronie państw centralnych, a później stanęły po stronie ententy - więc mapa jest jak najbardziej prawidłowa. --Tompot (dyskusja) 15:57, 27 wrz 2008 (CEST)

Polska[edytuj kod]

I WŚ jest opisana bardzo dokładnie, ale dlaczego nikt nie zadał sobie trudu, by zrobić osobny podtemat odnośnie Polaków na fronkach I WŚ?

Epoka[edytuj kod]

I wojna światowa jeszcze nowożytność, dziej najnowsze idą od 1918 i dokładnie od zakończenia tej wojny, więc dlaczego moja edycja została wycofana? --195.8.52.11 (dyskusja) 15:49, 30 kwi 2009 (CEST)

Z dużej litery[edytuj kod]

Jeszcze do niedawna w szkołach uczono że nazwy I Wojna Światowa oraz II Wojna Światowa powinno pisać się z dużych liter, nie tylko ze względu na szacunek dla ofiar, ale również przez to że są to nazwy własne. Agencja futurologiczna

Z dużych liter to piszą Rosjanie. Coś kiepska ta szkoła była.

Początek wojny[edytuj kod]

Mnie uczono w szkole że I wojna światowa rozpoczęła się 1.sierpnia 1914 roku a nie 28.lipca.to jak to jest?--J.Dygas (dyskusja) 22:15, 27 kwi 2012 (CEST)

Linia Hindenburga[edytuj kod]

Link do artykułu o II wojnie.Xx236 (dyskusja) 12:30, 1 cze 2012 (CEST)

Iperyt - pierwsze użycie[edytuj kod]

W wersjach pojawiają się dwa warianty pierwszego użycia iperytu - 1915 oraz 1917 r. Encyklopedia PWN podaje 1917: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3915332/iperyty.html. Jeśli ktoś chciałby wpisać 1915, to przydałoby się jakieś wiarygodne źródło. Może ktoś ma pod ręką dobre źródło drukowane? Avadoro (dyskusja) 02:40, 6 maj 2013 (CEST)

Z Wikipedia:Warsztat PANDA[edytuj kod]

Myślę że tak poważny temat i tak duży zakres materiału powinien przejść przez Pandę. Tym bardziej że ten artykuł jest chyba dobrym materiałem na AnM. --Matrek (dyskusja) 04:15, 1 wrz 2013 (CEST)

 • I od razu pytanie - czy filmy dokumentalne są prawidłowym i uznawanym u nas źródłem? Moim zdaniem jako nieweryfikowalne, nie. Tymczasem w tym artykule jest przypis odwołujący sie do filmu "Film dokumentalny W szpiegowskiej sieci. Deszyfranci kodów (tytuł oryg. Spyweb. The code braekers), Nugus / Martins Productions for the History Channel, 1999 r." --Matrek (dyskusja) 06:43, 1 wrz 2013 (CEST)
 • "Front wschodni", "Front bałkański", "Front włoski", "Wojna w Afryce", "Ogólna charakterystyka wojny", "Technika w I wojnie światowej", "Koniec wojny", "Skutki społeczne" bez przypisów. The Orbwiki107 (dyskusja) 06:53, 1 wrz 2013 (CEST)
  • Tak, zauważyłem i nawet miałem napisać, że wprawdzie sekcja Przypisy jest stosunkowo bogata, jednak w treści te przypisy występują zbyt rzadko. Niestety nie ja napisałem ten artykuł i nie mam odpowiednich źródeł, nie potrafię wiec akurat tego naprawić. --Matrek (dyskusja) 06:58, 1 wrz 2013 (CEST)
 • Moim zdaniem zbędne są tez daty w tytułach sekcji, co sprawia wrażenie że artykuł jest tylko kalendarium, co jest niedopuszczalne. --Matrek (dyskusja) 07:05, 1 wrz 2013 (CEST)
 • Sekcje "Ogólna charakterystyka wojny" i "Technika w I wojnie światowej" wymagają scalenia i uporządkowania (taktyka wyodrębniona jako sekcja i jednocześnie zagadnienia taktyczne opisane w równorzędnych rozdziałach). Cały ten dział trzeba by jakoś trafniej zatytułować (może po prostu "Taktyka i uzbrojenie"). Kenraiz (dyskusja) 13:00, 1 wrz 2013 (CEST)
 • Mam zamiar przetłumaczyć angielski art dotyczący kampanii serbskiej (być może, jeśli starczy czasu i zapału wezmę się i za cały front bałkański), jako że na naszej wiki zagadnienie to przedstawiono zdawkowo i niestety nie ustrzeżono się nieścisłości – dla przykładu otwierająca bitwa została błędnie nazwana "bitwą nad rzeką Cer", podczas gdy Cer jest górą; później pojawiają się bitwy pod Jadarem (tożsama z nadmienioną bitwą pod Cerem), Driną i Kolubarą - wszystkie nazwy określają rzeki. Myślę, że te 5 akapitów dotyczących frontu bałkańskiego z łatwością można rozbudować. Hoodinski (dyskusja) 22:10, 3 wrz 2013 (CEST)
  • Bardzo dobrze, tylko rozbudowując pamietaj o proporcjach w artykule. Tak abyś rozbudowując ten teatr działań, nie spowodował że z powodu konieczności zachowania proporcji konieczna będzie rozbudowa np. frontu francuskiego do monstrualnych rozmiarów. --Matrek (dyskusja) 23:03, 9 wrz 2013 (CEST)
   • Każdą sekcję nazbyt się rozrastającą zawsze można wyodrębnić do osobnego artykułu, podlinkować szablonem {{Osobny artykuł}}, w artykule przeglądowym (I wojna światowa) pozostawiając tylko streszczenie poszczególnych kampanii i bitw. Kenraiz (dyskusja) 23:13, 9 wrz 2013 (CEST)

Sekcja Gazy_bojowe[edytuj kod]

Ostatnie zdanie sekcji "Broń ta zabiła ok. 100 tys. żołnierzy, z czego połowę stanowili żołnierze rosyjscy." jest sprzeczne z hasłem Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Iperyt_siarkowy, gdzie autorzy powołując się na źródło piszą: " Łącznie podczas I wojny światowej, iperyt siarkowy spowodował śmierć 120 tysięcy żołnierzy armii brytyjskiej, głównie z uwagi na niedostępność odpowiedniej ochrony przed działaniem substancji[8]." Jeśli tamto hasło jest zredagowane rzetelnie, liczba 100 tysięcy jest zaniżona kilkukrotnie, jeśli nie o rząd wielkości (ze względu na odsetek żołnierzy brytyjskich w I WŚ oraz użycie innych trujących środków bojowych ).

 • NB w pierwszym akapicie Po raz pierwszy w historii zastosowano w niej broń chemiczną tymczasem hasło broń chemiczna mówi że broń ta jest stara jak świat (choć w szczegółach technicznych może wyglądać inaczej). Pilot Pirx (dyskusja) 13:56, 3 kwi 2014 (CEST)
 • Co do innych wymienionych rodzajów broni, też można mówić o pierwszym użyciu na dużą skalę, ale nie w ogóle. Do naprawy --Wiklol (Re:) 22:39, 5 gru 2015 (CET)

Błąd w tabeli dotyczącej strat.[edytuj kod]

Jakim cudem Rumunia, która zmobilizowała 750 tysięcy żołnierzy straciła ponad milion? i straty to ponad 70%? To nielogiczność.

Bibliografia[edytuj kod]

Bibliografia wymaga rozbudowania i uaktualnienia, co mogę zrobić w najbliższym czasie. Czy bibliografia powinna być podzielona według języków? Radiev (dyskusja) 23:02, 21 lis 2014 (CET)

 • @Radiev Bibliografia winna zawierać pozycje faktycznie użyte w pisaniu tego artykułu, a nie literaturę przedmiotu. W związku z czym prośba byś dodawał pozycje, z których korzystałeś dopisując coś, czy przerabiając fragment - najlepiej uzyj przypisów, żeby dokładnie wskazać źródło. A sortować wg języków nie ma po co, lepiej alfabetycznie, po autorach--Felis domestica (dyskusja) 23:48, 21 lis 2014 (CET)

Przyczyny wojny[edytuj kod]

Sądzę, że podanie jako przyczyny wojny cytuję: Dążenia kolonialne Niemców, nacjonalizmy na Bałkanach, wyścig zbrojeń pomiędzy potęgami europejskimi są niedokładne i błędne. Należałoby raczej na pierwszym miejscu napisać o rywalizacji mocarstw o hegemonię, czy raczej staraniom Niemców do dołączenia do grona mocarstw globalnych, i obronę swojego imperialnego stanu posiadania przez Wielką Brytanię i Francję. Myślę, że ważna była również francuska chęć odwetu za przegraną wojnę z 1870-71 i odzyskania Alzacji i Lotaryngii. Wyścig zbrojeń był w dużej części wyrazem tej rywalizacji. Poza Nacjonalizmami na Bałkanach należałoby dodać kwestię rywalizacji mocarstw na Bałkanach.

Czy są uwzględnione bitwy, które mają duże hasła w en.wiki[edytuj kod]

Second Battle of Artois, Second Battle of Champagne, Third Battle of Artois? Marcin862 (dyskusja) 14:52, 22 cze 2016 (CEST)

Rosja po rewolucji[edytuj kod]

Dawniej po stronie Ententy wymieniono Rosję bolszewicką, później jednak ją usunięto. To błąd, ona BRAŁA udział w walkach, tyle że krótko. Proklamowano ją w październiku 1917, zaś wyjście z Ententy nastąpiło 3 marca 1918. Przez parę miesięcy pomiędzy tymi datami Armia Czerwona uczestniczyła w walkach, zwłaszcza z Turkami na Kaukazie. Rosję radziecką należy przywrócić do tabeli Ententy, lecz z zastrzeżeniem: "(do marca 1918)". Błędem było również pominięcie istniejącej przez większą część 1917 roku Republiki Rosyjskiej.