Dyskusja:Igrzyska olimpijskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

To jest bardziej prośba o uściślenie artykułów niż zgłoszenie o błędzie. Chodzi o rozbieżność pomiędzy artykułami: 1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska_olimpijskie#Staro.C5.BCytne_igrzyska_olimpijskie a 2) https://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytne_igrzyska_olimpijskie

1. W pierwszym jest napisane: "Mięso dzika cięto na kawałki, rozsypywano albo rozkładano przed posągiem i każdy z uczestników, wraz z ojcem i swymi braćmi składał przysięgę, że nie dopuści się żadnego oszustwa na zawodach, co potwierdzali drugą przysięgą, w której mówili, że ściśle przykładali się do ćwiczeń przez poprzednie 10 miesięcy" W drugim czytamy: "Każdy składał przysięgę, że nie dopuści się żadnego oszustwa na zawodach, co potwierdzali drugą przysięgą, w której mówili, że ściśle przykładali się do ćwiczeń przez poprzednie 9 miesięcy" Liczba miesięcy się nie zgadza.

2. W pierwszym jest napisane: "Przez pięć dni trwały igrzyska, reszta była przeznaczona na wyruszenie i powrót z igrzysk przez widzów i zawodników." W drugim: "Igrzyska trwały początkowo tylko 5 dni, potem - w miarę dodawania konkurencji - przedłużano je" Nieścisłość moim zdaniem polega na tym, że pierwsze źródło mówi o stałej liczbie a drugie o zmiennej.

Nie jestem specjalistą w tym temacie więc niestety nie potrafię zaproponować żadnego rozwiązania.

Poza tym moim skromnym zdaniem przeniesienie materiału z https://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska_olimpijskie#Staro.C5.BCytne_igrzyska_olimpijskie do https://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytne_igrzyska_olimpijskie byłoby chyba korzystniejsze aby uniknąć duplikacji treści oraz uniknięcia w przyszłości takich nieścisłości (błędy byłyby bardziej widoczne gdyby wszystkie informacje o starożytnych igrzyskach znajdowały się w jednym artykule, a nie tak jak to teraz ma miejsce - w dwóch osobnych artykułach). Zgłasza: kb 83.28.221.77 (dyskusja) 12:34, 23 cze 2012 (CEST)

Zagwozdka[edytuj kod]

"W starożytnej Grecji termin olimpiada oznaczał czteroletni okres między następnymi igrzyskami olimpijskimi."

Tak mnie też w szkole uczyli, ale w sumie to skąd taki pomysł skoro w starożytnej Grecji nie mówiono po polsku? Polski termin nic u nich nie oznaczał. Jeżeli to słowo greckie olimpiada to powinno się je jakoś odznaczyć, np. kursywą albo napisaniem, że w starożytnej Grecji grecki termin olimpiada to oznaczał. Piszę, bo słowo olimpiada we współczesnym polskim używa się wymiennie ze słowem igrzyska olimpijskie.