Dyskusja:Inwazja na Grenadę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Co to, kurna, jest "całkowita nieinterwencja" (Kubańczycy budujący lotnisko otrzymali polecenie całkowitej nieinterwencji). Ludzie!!!

IMO: POV w "Przewrót i masakra cywilów"[edytuj kod]

"(...) Druga, której przewodził zastępca premiera – Bernard Coard, deklarowała zamiary przyspieszenia konwersji kraju w model komunistyczny (jednopartyjna dyktatura, indoktrynacja społeczna)." Po co ten nawias na końcu? Moim zdaniem nie jest pewne, czy Coard chciał wprowadzić komunizm "praktyczny" (jak np. stalinizm) czy "teoretyczny" (jak Marx czy Engels). Więc ta indoktrynacja niezupełnie mi tu pasuje. Usunąłem ten nawias; jeśli się nie zgadzasz, napisz w dyskusji czemu - zawsze można rewertować. Pozdrawiam LukaszeqCHITCHAT 10:30, 31 lip 2009 (CEST)

Jakie rzekome dowody Pentagonu?[edytuj kod]

Amerykanie nie mieliby powodu wysyłać swoich sił zbrojnych do walki, gdyby nie realne zagrożenie jakie komuniści stanowili dla regionu i obywateli USA na wyspie. Gdyby nie inwazja na Grenadę, ta wyspa stałaby się druga Kubą, radziecką i kubańska strefa wpływów. Z wojskowego (a nie turystycznego) lotniska miały iść transporty broni dla sandinistów w Nikaragui. Dowody jakie miał Pentagon były prawdziwe, a przesłanki do inwazji na wyspę uzasadnione. wolf55

"Na początku lat osiemdziesiątych Kuba i ZSRR rozpoczęły instalowanie swojego przyczółka na karaibskiej wyspie Grenada, gdzie w 1979 roku do władzy doszedł marksistowski reżim Mauricea Bishopa. Niedługo potem doszło do podpisania tajnych porozumień między rządem Grenady a Kubą, ZSRR i Koreą Północną o dostawach broni, sprzętu wojskowego i o szkoleniu grenadzkiej armii. Marszałek Ogarkow w rozmowie z szefem sztabu miejscowych sił zbrojnych, majorem George em Louisonem, zwierzał mu się konfidencjonalnie, że Związek Sowiecki wiąże coraz większe nadzieje z Ameryką Środkową: „Ponad dwadzieścia lat temu w Ameryce Łacińskiej była tylko Kuba. Dziś—Nikaragua, Grenada, trwa poważna walka w Salwadorze. [...] Związek Sowiecki pomoże w rozwoju gotowości i zdolności bojowej sił zbrojnych Grenady". W 1983 roku rozgorzała ostra walka frakcyjna na szczycie rządzącej w Grenadzie partii. Jak przystało na ugrupowanie marksistowsko-leninowskie, przywódcy prześcigali się w oskarżeniach o odchylenie prawicowe, bezideowość, staczanie się itp., całkiem jak w wiodących partiach komunistycznych. Finał też był podobny: 19 października 1983 roku szef partii i rządu Bishop został zamordowany przez swoich rywali. Krwawe wypadki na wyspie doprowadziły do operacji Urgent Fury — zbrojnej interwencji Stanów Zjednoczonych i sąsiadujących państw karaibskich. Przytłaczająca większość 112-tysięcznej ludności kraju z zadowoleniem witała wyzwolenie spod władzy nowego dyktatora Bernarda Coarda. Na wyspie wykryto poważne zapasy broni i amunicji, znacznie przewyższające potrzeby nielicznej armii grenadzkiej." (Michaił Heller, Aleksander Niekricz Utopia u władzy rozdział 12).

"14 października 1983 komunistyczny rząd na Grenadzie został obalony przez bardziej radykalnych komunistów z armii. 25 października interweniowały Stany Zjednoczone. Był to rzadki przypadek przejścia (drogą niepokojową) kraju komunistycznego do demokracji." (Jakub Karpiński Portery lat) Pilot Pirx (dyskusja) 12:19, 9 mar 2020 (CET)

Coward? Chyba Coard jednak?[edytuj kod]

Ktoś z uporem maniaka wkleja "Coward" a z tego co wiem człowiek nazywał się Coard.