Dyskusja:Inwazja turecka na Cypr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hasło nie uwzględnia okoliczności dwóch różnych inwazji.[edytuj kod]

Pierwsza, dokonana 20 lipca - uzasadniona umowami międzynarodowymi, gzie Turcja była jednym z gwarantów ustroju Cypru - o ograniczonym zasięgu, faktycznie może być przedstawiana, jako reakcja na zamach stanu. Wprawdzie nikt nie napastował tureckiej ludności (walki trwały jedynie między Grekami), ale gwarant miał takie prawo. Tylko kilka tysięcy Greków musiało wtedy opuścić domy, zajęto tylko kilka procent Cypru. Demokratyczne władze wyspy przywrócono już 22 lipca. Jednak w sierpniu 1974, czyli już bez uprawnień gwaranta, bo po przywróceniu demokratycznych władz, Turcja podjęła tę drugą, tę wielką inwazję, przy tym wypędzając całą grecką ludność z zajętego terytorium. To jest m.in. w angielskiej Wiki]. Czy z polskich źródeł macie coś Państwo, by tę poważną nieścisłość uzupełnić ?--Grb16 (dyskusja) 14:19, 9 sie 2014 (CEST)

Jakie różne inwazje? To były dwie fazy jednej inwazji rozdzielone króciutkim rozejmem (i tak nie przestrzeganym). Na tej zasadzie to w Doniecku mamy już 3 lub 4 wojnę, bo były tam krótkie rozejmy. Takie dzielenie, to element greckiej propagandy, która chce zatrzeć, że za turecką inwazję w 100% odpowiada ówczesna grecka junta. Tu potrzeba opisywać na podstawie publikacji z państw trzecich, a nie na podstawie zafałszowanych pseudonaukowych książek greckich i tureckich.

Kolego niepodpisany, wiesz tylko, że gdzieś dzwonią, kierujesz się zawiścią (niszczysz wiele edycji naraz), nie odważasz się podać ani swego nicka, szkoda czasu na ciebie. --Grb16 (dyskusja) 23:18, 16 sie 2014 (CEST)
Raczej szkoda czasu na odnoszenie się do greckiej propagandy. Faszystowska junta grecka ubzdurała sobie, że uda się włączyć Cypr do Grecji, co spotkało się z poparciem wielu Greków cypryjskich mających w głębokim poważaniu swoje państwo - niepodległy Cypr. Sromotnie się przeliczyli, a interwencja turecka powinna być obchodzona jako święto narodowe, bo tylko dzieki niej nadal istnieje niepodległa Republika Cypryjska. No, ale jak doskonale wiemy, Grecy w zakłamywaniu faktów są mistrzami... 31.61.129.82 (dyskusja) 21:34, 17 sie 2014 (CEST)
Dyskutuję merytorycznie. --Grb16 (dyskusja) 06:49, 18 sie 2014 (CEST)
A co niby niemerytorycznego jest w twierdzeniu, że gdyby nie turecka interwencja to Cypru jako państwa od dawna by nie było? Jakie ogromne było poparcie wśród Greków cypryjskich dla przyłączenia do Grecji, a jak niewielu było za zachowaniem niepodległości. O tym tez należy napisać. Nawet dzisiaj większość chętnie zlikwidowała by to państewko na rzecz Hellady. Ten Cypr jest państwem sztucznie podtrzymywanym przy życiu i zupełnie zbędnym - niczym Bośnia
(niepodpisanemu) Polityczne spekulacje, to tematyka na fora. Tutaj omawiamy fakty o inwazjach.--Grb16 (dyskusja) 22:40, 18 sie 2014 (CEST)
Polityczne spekulacje to twierdzenia o dwóch inwazjach. 31.61.131.181 (dyskusja) 07:33, 19 sie 2014 (CEST)
Toteż wystarczy przedstawienie samych faktów: (1) Pierwsza seria desantów, data, procent zajętej powierzchni wyspy i liczba uchodźców. (2) Koniec zamachu stanu, powrót legalnych władz, data. (3)Druga seria desantów, data, procent zajętej powierzchni wyspy, liczba wychodźców. A moje pytanie jest: czy macie na to źródła polskie. Jeśli nie macie, dodam inne, ale najpierw pytam o polskie źródła. Natomiast ty opisujesz, przy tym skrajnie niewłaściwym językiem, okoliczności zamachu stanu na Cyprze i wewnętrzne sprawy junty greckiej, a to nie to hasło. --Grb16 (dyskusja) 07:43, 19 sie 2014 (CEST)
Tak, dobór faktów zgodnych z propagandą grecką. Bo jesli mówimy o faktach, to należałoby dodać pogromy Turków przed pierwszym etapem interwencji, ataki na wojska tureckie i cywilnych Turków cypryjskich po ogłoszeniu rozejmu (także już po odsunięciu junty). Może fakty dobrane pod tezę zostawmy greckiej Wikipedii propagującej grecka "prawdę". My tego powtarzać nie musimy. 31.61.129.45 (dyskusja) 10:18, 23 sie 2014 (CEST)
Znam te teksty na pamięć, ale tu nie forum, spasuj już. Temat jest INWAZAJA. Stop ! --Grb16 (dyskusja) 15:45, 23 sie 2014 (CEST)
No właśnie - inwazja. I jej przyczyny są ważnym zagadnieniem w artykule o inwazji. Jak również pogromy Turków przez oddziały greckie zarówno w czasu inwazji, jak i po ogłoszeniu rozejmu. Próbujesz tu wcisnąć grecką propagandę jako fakty. Tyle, że publikacje polskie, czy np. brytyjskie tych "faktów" nie odnotowują. Tym gorzej dla nich, bo juz zapowiedziałeś, że dodasz opisy na podstawie publikacji greckich. I tak kłamstwa chcesz dodawać do artykułu! Yunanyalanpozlama (dyskusja) 18:29, 23 sie 2014 (CEST)
"...Turkey, using as pretext the coup against the lawful President of the Republic of Cyprus on 15 July 1974, invaded the island on 20 July 1974. A second advance followed on 16 August 1974...". Natomiast pogromy, to nie to hasło. Podobnie jak nie to hasło greccy faszyści i skrajni (patrz ten sam Grivas wcześniej, jako Organizacja X, wobec Greków w Grecji), tureckie szare wilki, rzeź Armenów i Greków Pontyjskich, pogromy w Konstantynopolu i innych ośrodkach, działania brytyjskich jawnych i tajnych służb na Cyprze, dla budowy wzajemnych nienawiści etnicznych itd. - To wszystko, to już nie to hasło. --Grb16 (dyskusja) 19:34, 23 sie 2014 (CEST) Acha, i dodam, że inne źródła mówią o dacie 14/8, nie 16/8. Wystarczy sprawdzić w google, zamiast strzępić tu język (to nie forum !).
I jako źródło dajesz stronę Greków cypryjskich. No ręce opadają. To tak jakby rewelacje dotyczące Ukrainy brać z oficjalnych źródeł rosyjskich. To może w Grecji ktoś w te bajki wierzy, lecz faktyczna wiarygodność takich "źródeł" jest zerowa. Możesz sobie darować próby zmieniana tego artykułu na podstawie takich materiałów. Yunanyalanpozlama (dyskusja) 20:54, 23 sie 2014 (CEST)
[http://www.kypros.org/CyprusPanel/cyprus/resolutions.html Ok, więc jeszcze kilka dziesiątek rezolucji ONZ. Ale to ostatni mój wpis, gdyż obaj dostaniemy blok, za robienie forum, zresztą mam cię za trolla, więc strata czasu. --Grb16 (dyskusja) 07:35, 24 sie 2014 (CEST)
A to dobre, sam starasz się forsować grecki punkt widzenia i masz czelność innych wyzywać od trolli! A co do twoich linków, to rezolucje ONZ są dokumentami politycznym i odzwierciedlają jedynie ówczesny stosunek społeczności międzynarodowej do tych wydarzeń, a nie są porządnym krytycznym naukowym ich omówieniem. Równie dobrze na podstawie takich rezolucji można by pisać o wydarzeniach w Kosowie, czy Palestynie - to nie są fakty, to jest polityka. Yunanyalanpozlama (dyskusja) 21:29, 24 sie 2014 (CEST)
Znacznie większa od poprzedniej inwazja w połowie sierpnia (bodaj od 17-go), to nie "grecki punkt widzenia", tylko fakt, konkretne dane. Punkt widzenia, to dopiero jej ocena. --Grb16 (dyskusja) 20:33, 24 lis 2014 (CET)