Dyskusja:Iran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

liberałowie? konserwatyści?[edytuj kod]

Czy to nie jest lekka przesada?? jacy konserwatysci i liberalowie?? to chyba nie sa najtrafniejsze okreslenia...

Persja[edytuj kod]

Nie jestem znawcą, ale przeniesienie Persji pod Iran wydaje mi się kompletną bzdurą. Persja była w starożytności, Iran jest obecnie!--Marcin Kacper (dyskusja) 11:16, 12 lip 2008 (CEST)

Persja była nie tylko w starożytności - nazwę Iran jako oficjalną nazwę państwa wprowadził dopiero Reza Szah Pahlawi. Nie można zaprzeczyć, że jest pewna ciągłość między Persją chociażby z XIX wieku, a współczesnym Iranem. A w artykule jest poza tym napisane, że nazwa "Iran" również była znana w starożytności. Hasło mówi też zarówno o starożytności, jak i współczesności. Ja też znawcą nie jestem, ale wobec powyższego nie mogę na 100% twierdzić, że przekierowanie nie jest zasadne. --Botev (dyskusja) 14:54, 12 lip 2008 (CEST)

Po pierwsze prosiłbym o przeczytanie pierwszego akapitu tego hasła. Po drugie, jeżeli po przeczytaniu pierwszego akapitu jeszcze to nie jest jasne - sami Irańczycy w starożytności nie używali w stosunku do swojego kraju określenia Persja, ale właśnie Iran - w wersjach ziemia Ariów czy kraj (królestwo) Ariów. Persja to nazwa jaką posługiwali się starożytni Grecy, zniekształcona forma nazwy Persów, jednego z irańskich plemion. O ile wiem to Irańczycy nigdy jej nie używali. Także w średniowieczu używano formy Iran, więcej można poczytać tutaj, albo zapożyczonej z arabskiego Adżam. W jakimś momencie przestano używać nazwy Iran, ale w XVIII wieku ona powraca [1]. Podsumowując, jak pisze Nikki R. Keddie: "«Persją» nazywali Iran Grecy od imienia południowo-zachodniej prowincji Fars; tak więc w latach 30. XX wieku szach Reza wcale nie zmienił nazwy kraju - poprosił raczej cudzoziemców, żeby odtąd posługiwali się rodzimą nazwą." Nikki R. Keddie, Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, s. 2 ISBN978-83-233-2267-2

Tak więc Iran zawsze był Iranem, nigdy nie był Persją, chociaż za Grekami czasami się tą formą posługujemy. A przekierowanie jest jak najbardziej ok.--Nous (dyskusja) 16:09, 12 lip 2008 (CEST)

No według mnie to coś takiego, jak artykuł ZSRR przenieść pod Rosję, albo III Rzeszę pod Niemcy ;)--Marcin Kacper (dyskusja) 18:02, 15 lip 2008 (CEST)

A jakiś argument za tym porównaniem, chociaż jeden? I jakaś odpowiedź na to co Botev i ja napisaliśmy powyżej? Czy też dalej będziesz pisał w stylu "Nie jestem znawcą ... ale wydaje mi się to kompletną bzdurą" albo "No według mnie to coś takiego". Według mnie to jesteś niepoważny.--Nous (dyskusja) 18:09, 15 lip 2008 (CEST)

Nawet PWN nie jest do końca zdecydowane, jak traktować Persję i Iran. Wprawdzie są tam dwa oddzielne hasła, ale pod hasłem Iran rozdział "historia" zaczyna się od 1914 roku. Mowa jest też o układzie irańsko-brytyjskim (zniesionym w 1921) i o irańsko-sowieckim, a kawałek dalej jest informacja, że w 1935 roku nazwę państwa urzędowo zmieniono na Iran (jest to też napisane w pierwszych słowach hasła Persja). Tak więc rozróżnienie nie jest aż tak silne jak między ZSRR i Rosją, a nawet cezury czasowej dokonano umownie. --Botev (dyskusja) 19:49, 15 lip 2008 (CEST)

Rozumiem;) Tylko pewności nie miałem ;)--Marcin Kacper (dyskusja) 17:08, 18 lip 2008 (CEST)

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Chodzi mi o dane dot. struktury etnicznej tego kraju. Oto w tym samym artykule czytam, że Persowie stanowią 51% populacji, i że 65%. Czyli ile w końcu - ciut ponad połowę, czy aż dwie trzecie. A co z mniejszościami, bo tacy np. Azerowie to raz - 24%, a raz - 16%, czyli: czasem - 1/4, a czasem 1/6 ludności kraju. Lurowie to w końcu tylko 2% czy aż 6% populacji, bo to aż trzykrotna różnica. Itd. Zgłasza: 31.174.254.166 (dyskusja) 17:15, 16 gru 2013 (CET)