Dyskusja:Józef Kuraś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Usuwam kontrowersje[edytuj kod]

To, że jest nienawidzony przez zdrajców, nie znaczy, że ma być od razu kontrowersyjny. Usuwam kontrowersję, bo nikt nie dyskutuje na ten temat, artykuł jest napisany raczej rzetelnie. Szczerze mówiąc, jest mi wstyd za tych, którzy oczerniają bohatera, który walczył za to abyśmy mogli teraz np. redagować Wikipedię w języku polskim, a nie niemieckim. Staszek27 22:30 11.02.07 // Zapomniałem się podpisać...

Do oceny artykułu wystarcza fakt, że pomówienia są opatrzone przypiskiem [potrzebne źródła]. Uczciwi nie piszą, a w żadnym wypadku nie zamieszczają, nie znając źródła.

"zdezerterowal"[edytuj kod]

Ten człowiek nie zdezerterował tylko uciekł przed aresztowaniem. Groziło mu więzienie za przywłaszczanie broni i pijaństwo. Pomijam fakt ze byl niewygodny dla "nowych" wladz - ludnosc miejscowa miala go za bandyte, zlodzieja, potwora.

Bzdura. Przeczysz faktom, a to, że nie podpisujesz się, świadczy o tym, że sam nie wierzysz w to co piszesz. Staszek27 18:21, 6 gru 2006

Dla czego teraz robi się z tego szaleństwa postać godną pomników?

Też się zastanawiam. Dlaczego wystawiono pomnik mordercy, który nie zastanawiał się, ale mordował ludzi, którzy rzekomo sprzyjali nowej władzy, polaków, naszych krewnych. Nagle okazuje się, że Ogień stoi obok Jana Pawła II :( .
Do tego jeszcze ktoś napisał w artykule, że był on majorem co jest nieprawdą. Pomijając sam fakt, że ciążył na nim wyrok śmierci, to jeszcze był samozwańcem i nigdy nie zdobył w AK ani w innym wojsku stopnia majora. Craven 23:25, 24 gru 2006 (CET)

To haslo to kpina...!!![edytuj kod]

> W okresie PRLu silnie oczerniany, gdzie porównywano go do "bandyty" ze względu na akcje które podejmował przeciwko działaczom komunistycznym i ich sprzymierzeńcom, w tym zabójstwa.

Morderstw z zimna krwia, wyciaganie ludzi w srodku nocy z lozka, z wlasnych domow i mordowanie ich na oczach (lub z) rodziny strzalem pistoletu w tyl glowy taki o to byl wasz bohater, ktorego nic nie usprawiedliwia... Wstyd drodzy panstwo redaktorowie - dla ktorych jedyne sluszne obecnie stanowisko przyslania fakty. Radze przeczytac "Prezydent leci do Ognia" w NIE

To jest odwracanie kota ogonem. Jeśli ktoś dostanie 5. lat więzienia za to, że ukradł to też to jest bandytyzm? "Ogień" karał ludzi, którzy współpracowali z najeźdzćą, więc trudno, żeby przez tego najeźdzce był lubiany. Staszek27 18:12, 6 gru 2006
NIE jest gazetą i jako taka nie stanowi wiedzy o faktach, a właśnie faktów należy się trzymać.--Migol 00:21, 10 wrz 2006 (CEST)

Można jeszcze dodać, że NIE jest gazetą odpowiedniej prowieniencji, więc raczej nie można wierzyć w jej rzetelność. A poza tym powoływanie się na artykuły w gazetach (podobnie np. na Nasz Dziennik w przypadku wikipedystów prawicowców) jest jakimś dziwnym zwyczajem. Vide: Jan Kobylański. W przypadku haseł dot. historii powinno się podawać jako źródła wyłącznie prace historyków. Buli No jak tak to mona zamie

Dziwnym zwyczajem jest to, że historycy nie piszą książek o rzeczach, które dopiero co zakwalifikowały się do "prime time" w polskich telewizjach. Masz lepsze źródło, podaj. OldEnt § 18:02, 10 wrz 2006 (CEST)

Napis na pomniku "Ognia"[edytuj kod]

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH JÓZEFA KURASIA "OGNIA" POLEGŁYCH W WALCE Z NIEMIECKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM W LATACH 1943 - 1950 ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

No ale przeciez Kuras i jego ludzie sluzyli w MO. Sami wiec miedzy sobia sie wybijali?

To był ich błąd, a późnij wrócili do lasu.--83.20.209.130 (dyskusja) 19:16, 9 wrz 2014 (CEST)

To nie Kuraś mordował niewinnych ludzi, tylko udający jego żołnierzy komuniści[edytuj kod]

Jeśli czyjaś babcia i czyjś dziadek faktycznie zostali zamordowani, to najprawdopodobniej przez UB-eków podszywających się pod partyzantów (tzw. bandy pozorowane). Zbrodnie tych band były zaliczane przez władze PRL-u na konto podziemia, żeby w ten sposób oczernić przeciwników narzuconego przez Sowietów systemu.

apologia[edytuj kod]

Witam, skoro nawet apologetyczna biografia Kurasia autorstwa Bogusława Derenia (Józef Kuraś "Ogień" partyzant Podhala, wyd.Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2000 r.) przytacza przykłady jego zbrodniczych rozkazów i mordów dokonywanych na Żydach i Słowakach, to pomijanie lub bagatelizowanie tych faktów na Wikipedii jest już bardzo nieobiektywne, delikatnie mówiąc.

pozdrawiam --steifer 17:03, 6 lut 2007 (CET)

Stopień[edytuj kod]

Witam, W artykule opisane są kontrowersje w kwestii stopnia wojskowego "Ognia" , ale w szablonie i nagłówku został mimo to wpisany kontrowersyjny stopień porucznika. Może powinny być we wstępie podane dwa stopnie, wojskowy - kapral i z UB - porucznik? W wielu publikacjach jest też podawany stopień majora. Czy rzeczywiście ten stopień Kuraś sobie uzurpował, czy może miał jednak podstawy do jego używania?

Podany osyłacz bibliograficzny do książki Derenia ma uwiarygadniać teorię o braku antysemickiej działalności Kurasia, ale nawet to dość apologetyczne dzieło wyraźnie podaje przykłady akcji które najłegodniej można by określić jako czystki etniczne (nie tylko antysemickie), warto by to też zaznaczyć.

poZdrawiam--steifer 22:25, 17 lut 2007 (CET)

Porządek[edytuj kod]

Ludzie, piszcie zrozumiale i podpisujcie się. Xx236 16:57, 30 kwi 2007 (CEST)

Fakty mordowania Żydów przez oddziały Ognia potwierdza Żydowski Instytut Historyczny[edytuj kod]

Proszę o tytuły publikacji.Xx236 (dyskusja) 15:08, 5 lut 2008 (CET)

Niespójność[edytuj kod]

W artykule jest napisane: Udokumentowana jest natomiast sprawa prawdopodobnie najbardziej krwawego mordu w powojennej historii Polski gdy 2 maja 1946 roku w okolicy Krościeńka po zatrzymaniu jadącego do granicy autobusu z 26 żydami banda "Ognia" zamordowała wtedy 11 osób raniąc 7 a kilka wierszy niżej: trudno znaleźć dobrze udokumentowane przykłady zbrodni na Żydach dokonywanych przez ludzi "Ognia" (znanych jest natomiast co najmniej kilka przykładów przypisania mu przestępstw przez niego nie popełnionych). Zdaję sobie sprawę, że temat budzi emocje, ale może ktoś znający dobrze ten okres naszej historii będzie w stanie uściślić to, a także może kwestię stopnia wojskowego. Według informacji powyżej źródło mówiace o awansie na majora nie jest całkiem wiarygodne, więc chyba słuszniej będzie w szablonie dać potwierdzony stopień (z AK lub UB). Sam czuję się kompetentny aby w tym przypadku edytować śmiało steifer (dyskusja) 11:15, 22 kwi 2008 (CEST)

Jak narazie to jedyną pewną w 100% informacją jest to ze posiadał stopień kaprala który nadano mu w szkole podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Głębokiem, po jej ukończeniu. Stopień majora raczej nadali mu symbolicznie partyzanci, on sam, bądź był to poprostu jesgo pseudonim. Jeżeli ktoś wie coś o jakichkolwiek awansach i medalach Kurasia to niech się wypowie, w innym wypadku zostaje na Wikipedii jako kapral. --Pozdrawiam Timber_Wolf 19:00, 30 wrz 2008 (CEST)

NPA z http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/05/Mjr-Jozef-Kuras-Ogien-1915-1947-czesc-1.html[edytuj kod]

Dzisiejsza rozbudowa artykułu przez Timber Wolfa polegała w znacznej mierze na wklejeniu obszernych fragmentów tekstu skopiowanego słowo w słowo ze strony http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/05/Mjr-Jozef-Kuras-Ogien-1915-1947-czesc-1.html. Z wyjaśnienia Timber Wolfa wynika, że ani nie jest autorem tego tekstu, ani nie posiada zgody na jego rozpowszechnianie na licencji GFDL, czyli jego edycja stanowi jednoznaczne naruszenie praw autorskich. W tej sytuacji cofam artykuł do stanu przed wprowadzeniem cudzego tekstu. Michał Sobkowski dyskusja 20:49, 30 wrz 2008 (CEST)

Ludzie, przestancie sobie zartowac. Artykul jest zywcem przepisany z 4 ksiazek a to ze autor strony przekopiowal z nich tez to jego problem. Biblografia podana na dole strony. Nie ma zadnych dowodow na przekopiowanie ze strony podanej wyzej, posluzono sie tymi samymi zrodlami co autor strony. --Pozdrawiam Timber_Wolf 21:30, 30 wrz 2008 (CEST)
Skoro piszesz, że tekst jest żywcem przepisany z 4 książek to zamiast NPA z podanej strony, jest to NPA z tych książek. W sumie bez różnicy - to dalej jest naruszenie praw autorskich, tylko inne źródło. Choć osobiście jakoś nie wierzę w twoje słowa - ten fragment to dosłowne "kopiuj/wklej" ze strony podanej przez Michała, ten sam tekst, ten sam układ. Bukaj Dyskusja 21:34, 30 wrz 2008 (CEST)
Artykul nie jest plagaitem ale nie bede sie klocil bo przeciez w demokracji wladza ma zawsze racje. Pomijajac rzekomo splagaitowane fragmenty cofanie calej edycji artykulu jest zalosne. Dodalem duzo fragmentow ktore nie maja miejsca w artykule na podanej stronie wiec cofanie ich jest nie uczciwe. Szczegolnie czesc "Zycie przedwojenne" i "Legendy i kontrowersje" byly zbudowane na mojej wiedzy wiec powinny zostac. --Pozdrawiam Timber_Wolf 23:07, 30 wrz 2008 (CEST)
Taa, skoro mówimy o uczciwości: powyżej sam się przyznałeś że tekst jest żywcem przepisany z 4 książek i że autor strony najwyraźniej też z nich kopiował. Ty chyba nie wiesz co to praca z źródłami. "Kopiuj/wklej" tutaj nie przejdzie. Bukaj Dyskusja 23:12, 30 wrz 2008 (CEST)
Dodanie wiadomosci z wlasnej wiedzy bazujac na 4 publikacjach tez zapewne. Zycze powodzenia w edycji Wikipedii. Pozostanmy przy tym ze Kurasia nie oczerniala propaganda PRLu, ze mordowal Zydow (chyba dla zabawy), ze byl porucznikiem itp. wtedy zajdziemy na prawde daleko. Wroce do angielskiej wersji tam nie ma takich problemow jak z Wami. --Pozdrawiam Timber_Wolf 23:16, 30 wrz 2008 (CEST)
Pozwolenie autora na wykorzystanie calosci tekstu:

Gość: Wikipedia, pool-98-116-190-110.nycmny.fios.verizon.net 2008/09/30 21:27:43 Witam! Chcielibysmy sie spytac czy mozna wykorzystac Pana prace w artykule o "Ogniu" na Wikipedii ? Bardzo nam na tym zalezy jako iz artykul na Wikipedii jest ubogi w informacje i pelen przeklaman. Pozdrawiamy.

gregg71 2008/09/30 21:49:16 Witam ! Nie widzę przeciwwskazań... pod warunkiem powołania się na źródło, z którego korzystacie. Pozdrawiam !

Co teraz...?! Mozemy wrocic do poprzedniej wersji artykulu czy nie?!--Pozdrawiam Timber_Wolf 00:30, 1 paź 2008 (CEST)

Nie. Sam napisałeś "tekst jest zywcem przepisany z 4 ksiazek a to ze autor strony przekopiowal z nich tez to jego problem" - a co z pozwoleniami czterech autorów? To, że tamtem pan ukradł ich pracę Tobie nie daje prawa aby dalej ją kraść. Zabierz się lepiej do roboty i sam to napisz swoimi słowami (pomijając już to, że ten tekst jest napisany w sposób urągający wszystkim zasadom Wikipedii). roo72 Dyskusja 00:33, 1 paź 2008 (CEST)
Prosze o opinie Bukaja, opinia Pana roo72 ktoremu odebrano uprawnienia administratorskie za bycie malo obiektywnym i bezczelnym nie interesuje mnie szczegolnie. Pytanie bylo odnosnie tekstu na stronie o "Ogniu" a owy opracowal sam autor poslugujac sie takze swoja wiedza. --Pozdrawiam Timber_Wolf 00:42, 1 paź 2008 (CEST)

Jak uzywac zrodla[edytuj kod]

Airnesst, jak jakis tekst w artykula ma szablon [potrzebny przypis] to nie mozna tego wurzucic z streszczeniem typu "ktos mi tak kiedys powiedzial ze tak bylo" - co streszczenie "Tomasz Gross i ZIH podczas spotkan z czytelnikami...z których nie ma relacji w necie" wlasciwie znaczy. Wcale nie musi byc w necie, moze byc na papierze. Chodzi o to zeby bylo, i zeby bylo wiarygodnym zrodlem. Np. wiarygodne zrodlo to historycy z IPN, jak np. Koruc (a nie zaden POV), i jak jest zrodlo podane po tekstcie w artykule (np. ze Machajek to "propaganda" - co juz w 50tych Kisiel pisal) to nie mozesz tego tekstu wurzucac bo Ci sie nie podoba. Znajdz inne zrodlo ktore pierwszemu zaprzecza - ze Machajek to wiarygodny publicysta niepokalany klamstwem. Oczywiscie, jezeli takie zrodlo istnieje.Radeksz (dyskusja) 20:48, 16 mar 2009 (CET)


OK rozumiem ten punkt widzenia ale uważam że to lepsze niż podawanie Macieja Korkucia jako wiarygodnego źródła gdyż tak jak pisałem jest potomkiem czlonków grupy/bandy Kurasia ( tak - określenia bandy używa ZIH , Towarzystwo Słowaków w Polsce i Gross ) wiec nie jest obiektywny. Dla mnie więc powoływanie się w większosci artykułów na szerokie publikacje Macieja korkucia na temat ognia w internecie ma sie nijak do rzeczywistości bo na tej samej zasadzie moznaby napisać ze kwasniewski to stolzman bo pisza tak na stronie redwatch.pl. Ale prosze bardzo skoro wszystko ma mieć źródło to od teraz będę cytował już nie tak obszerne jak Korkucia ale wciąż publikacje w NIE.

Nie rozumiem co tu NIE ma do czego. Korkuc, jakich kolwiek ma przodkow (masz na to zrodlo?) jest historykiem IPNu, Urban chyba nie. IPN jest uwazany przez Wikipedia za wiarygodne zrodlo, wiec nie powinno byc z Koruciem zadnych problemow (pomijajac juz sprawe ze tylko dlatego ze ktos ma jakims tam przodkow wcale nie oznacza ze od razu musi byc nie obiektywny). Jak masz te zrodla na ZIH i inne to je podaj - ale nie jakies tam "tak kiedys bylo i tak gdzies slyszalem" (bo to nie zrodlo). Do poki nie podasz to szablony powinny zostac w artykule (rowniez dlatego zeby moze ktos inny mogl poszukac) chociaz tak naprawde po tym jak troche czasu uplynie, nie zwerifikowane informacje powinny byc po prostu usuniete z artykulu.Radeksz (dyskusja) 22:36, 16 mar 2009 (CET)
I ile razy juz rewertowales dzisiaj strone (i nie tylko moje edyty)?Radeksz (dyskusja) 22:52, 16 mar 2009 (CET)

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu...[edytuj kod]

Oprocz tego artykulu z NIE (ktory nie jest wiarygodnym zrodlem) nic nie moge znalezc o tym jakoby Kuras "przesladowal" czlonkow 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK (sam byl w tych pierwszych Strzelcach) ani o tym jakoby AKowcy z Nowego Targu "zebrali więc wiele relacji i dokumentów świadczących o tym, że „Ogień” i jego ludzie dopuszczali się również zbrodni przeciwko ludzkości". To prawda ze szef nowotarskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Kacwin wyraza sie o Kurasiu negatywnie ([1]) ale to daleko od przesladowania i zbierania relacji. Mozliwe ze to po prostu taki "dopis" "dziennikarzy" z NIE (w stylu Walacha...). AKowcy z Krakowa jednak widocznie Kurasia popieraja.Radeksz (dyskusja) 03:17, 19 mar 2009 (CET)

Mordy na Żydach[edytuj kod]

Z fragmentu "Zginęło też kilkudziesięciu Żydów i wielu niewinnych mieszkańców Podhala." wynika, że Kuraś był nie tyle powstańcem, co janosikiem, ale niekoniecznie antysemitą; z fragmentu "(...) jego ludzie walczyli O Polskę bez komunistów i Żydów tą ideologię wyznających." -- że Żydzi byli jego wrogami tylko, jeśli byli komunistami, niejasny jest natomiast stosunek do Polaków -- czy 'komunista' to to samo, co 'wyznający ideologię komunistyczną' (równe traktowanie), czy więcej (nierówne na korzyść Polaków; skądinąd natomiast (bodaj z niedawnych badań IPN) wiadomo, że Żydzi w powojennej Polsce stanowili mały % ogółu społeczeństwa, ale aż ok. 40% funkcjonariuszy UB. Czy ktoś znający temat mógłby uściślić, czy bohater artykułu rzeczywiście miał hopla na punkcie Żydów, czy też duży % Żydów wśród jego ofiar jest prostą pochodną działalności antykomunistycznej?89.231.106.126 (dyskusja) 20:34, 20 maj 2009 (CEST)

Paranoja[edytuj kod]

Cały artykuł jest tak wykreowany ze z Kurasia zrobiono zajadłego komucha, antysemitę i pogromcę 'niewinnej ludności ze Słowakami na czele (szkoda ze nie wspomniano o tym co oni robili). Tak być nie może. --DumnyPolak (dyskusja) 02:58, 28 sie 2009 (CEST)

kontrowersje[edytuj kod]

Tak jak poruszano tą kwestię przez lata - zarzuty które padają przeciwko Kurasiowi i jego ludziom albo wogóle nie mają źródeł, albo wyjątkowo nierzetelne - np pierwszy akapit z sekcji (o rzekomym mordowaniu Żydów) jest oparty w całości na notce z publicystycznego portalu - pod notką widzimy zresztą, że jeden portal podaje za innym - też publicystycznym i jeszcze "informacja własna" (Źródło: wp.pl, Przekrój, inf. wł.). Zgodnie z zasadą Weryfikowalności - pierwszy akapit w tej sekcji- jest w całości do usunięcia. Pozostałe powinny zostać zweryfikowane pod kontem wiarygodności i zgodności z jakimiś ustaleniami historyków. Pozdrawiam Kojoto (dyskusja) 07:00, 12 wrz 2012 (CEST)

gloryfikowanie kurasia mordercy[edytuj kod]

wszystko tutaj to ciag dalszy wojny pomiedzy "dobrymi polakami" a "czerwonymi komuchami"

pierwsi widza w kurasiu bohatera i uporem maniaka chca usunąc wszystkie hanbiace informacje o jego mordach i grabieżach pozostawiajac jedynie peany na jego czesc jaki to byl patryjota i walczyl jedynie z UB SB itd..., podpierajac sie glownie watpliwym historykiem ipn maciejem korkuciem ktory z przyczyn osobistych nie jest obiektywny i zalezy mu na podmalowaniu osoby kurasia gdyz jego przodkowie byli czlonkami "bandy" ognia.

a drudzy nie kasują chwalebnych części artykulu o kurasiu lecz dodają po prostu informacje gdzie, kiedy i kogo zamordował i ograbił kuraś i jego ludzie i że to nie było UB SB itd...

te informacje jako niewygodne są uznawane niewiarygodne zfabrykowane itd.. liczy sie tylko korkuć, jak ktoś opublikuje skany tej przysięgi na biblie tych pięciu szanowanych zołnieży strzelców podhalańskich to "dobrzy polacy" powiedza że to falszywka i że ci co przysięgali na biblie to byli "pachołki rosji" to jest PARANOJA !!!


Paranoją jest fakt, że w okresie PRL historia polskiego podziemia niepodległościowego po 1944/45 r. była totalnie zafałszowywana, manipulowana itd. itd. Powstawała czarna legenda Żołnierzy Wyklętych. Były np. tworzone fałszywe pamiętniki partyzantów. Jak po 1989 r. można wreszcie pisać prawdę o tych wydarzeniach, to proszę się nie dziwić, że w pierwszym odruchu wyolbrzymia się zasługi podziemia antykomunistycznego i odrzuca wszelkie niewygodne fakty. Oczywiście, że po stronie Żołnierzy Wyklętych też występowały złe rzeczy. Taka była logika ówczesnych czasów.

Końcowy wniosek jest jednakże tylko jeden: to Żołnierze Wyklęci mieli rację, zwalczając ustrój komunistyczny, instalowany w Polsce na bagnetach Armii Czerwonej, a nie komuniści. To Żołnierze Wyklęci stali po stronie polskiej tradycji narodowej, a nie komuniści. To Żołnierze Wyklęci reprezentowali naród polski, a nie komuniści. I chwała im za to.Buli (dyskusja) 05:53, 31 paź 2012 (CET)

Wikipedystów obowiązuje Neutralny Punkt Widzenia. Wikipedyści nie oceniają źródeł, jest to sprzeczne z Zasadą Weryfikowalności. Dotyczy to równeż i tego artykułu. Tyle i nic więcej. --Drozdp (dyskusja) 14:54, 31 paź 2012 (CET)

źródła kontrowersji???[edytuj kod]

Teskt zawiera wypowiedzi Leszka Konarskiego i Ludomira Molitorisa. Czy wiadomo z jakich źródeł korzystali? Czy istnieją publikacje lub opracowania które potwierdzałyby istnienie źródeł dowodzących mordów gwałtów i rabunków Kurasia?

tekst zawiera publikacje Konarskiego i wypowiedzi Molitorisa, Konarski u siebie cytuje zeznania zaprzysiezone na biblie strzelcow podhalanskich a Molitoris ma u siebie do wgladu w biurze w Krakowie podpisane zeznania ludzi ktorzy jeszcze zyja i pamietaja mordy kurasia i o nich mu wielokrotnie opowiadali.Airnesst (dyskusja) 22:05, 8 lis 2012 (CET)

Zejście z warty[edytuj kod]

Zdanie: W wyniku konspiracyjnego śledztwa został obarczony winą za samowolne zejście z warty, w wyniku czego dwóch partyzantów poniosło śmierć. jest według mnie niejasne. Kto zszedł z warty? Ja rozumiem, że został obarczony winą za zejście z warty kogoś innego, choć nie wskazano kogo (doprowadził do zejścia z warty tych dwu partyzantów?). Jeśli zaś sam zszedł z warty, to oskarżono go o zejście z warty. Ksymil (dyskusja) 14:37, 27 gru 2013 (CET)

Florian Siwicki[edytuj kod]

Dane o Florianie Siwickim na stronie IPN, bazujące na jego życiorysie z 29.10.1953, podają, że w latach 1945 - 1946 miał uczestniczyć w likwidacji oddziału "Ognia". Być może warto dodać wzmankę o tym do artykułu. Lowdown (dyskusja) 10:49, 17 sty 2014 (CET)

Wyniki walki z Niemcami[edytuj kod]

Jakoż nie odnalazłem informacji o działaniach "Ognia" przeciwko Niemcom. Pieczołowicie wylicza się straty jakie w walce z nim ponieśli członkowie UB itp, a nie ma informacji o stratach zadanych Niemcom. W czasach gdy sławimy "Ponurego" i innych cichociemnych, te pienia pochwalne na rzecz Kurasia wydają się dość niesmaczne. Podyktowane modą na "żołnierzy wyklętych", modą dzięki której każdy kto był w lesie po 1944 r zyskuje miano bohatera narodowego, bez względu na jrgo rzeczywiste działania.

Leszek Żebrowski[edytuj kod]

Witam! Czy można użyć tutaj książek największego badacza ŻW Leszka Żebrowskiego?