Dyskusja:Język gocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podobno do XVI wieku język gocki był uzywany na Krymie ?

Gdzieś chyba czytałem, że nawet do XVIII w. podobno. Oczywiście nie ten sam, co Wulfili, ale pokrewny, przeniesiony przez jakiś osiadły tam odłam Ostrogotów. Pzdr., Bansp 00:13, 26 gru 2006 (CET)

Skad moge...[edytuj kod]

pobrac gocka czcionke i jak ja zainstalowac?

83.31.162.28 15:31, 9 cze 2007 (CEST)


Runy[edytuj kod]

Jest tam napisane, że "nie mógł uzyć runów". Dlaczego? Bo nie znał, bo były zakazane? Prosze o wyjaśnienie. --Morgoth Edain (dyskusja) 11:14, 16 sty 2008 (CET)


"Gocki czas przeszły praeteritum odpowiada niderlandzkiemu i niemieckiemu czasowi przeszłemu niedokonanemu, dokonanemu czasowi teraźniejszemu oraz dokonanemu czasowi przeszłemu"[edytuj kod]

Nie wiem, jak to jest w niderlandzkim, ale w języku niemieckim nie istnieje podział na czas dokonany i czas niedokonany, to nieporozumienie wzięło się z dosłownego tłumaczenia używanego przez Niemców nazewnictwa łacińskiego i pod wpływem języka francuskiego, i jest nadal uporczywie powtarzane. W niemieckim istnieją CZASOWNIKI dokonane i niedokonane, czyli nie ma to związku z czasem, a z aspektem. Dlatego m. in. zrezygnowano z mylącej nazwy Imperfekt, używa się od dawna nazwy Präteritum.

1. Czas Präteritum wyraża w tekstach nieliterackich, np. relacjach, działania i procesy zakończone w przeszłości, które nie mają bezpośredniego związku z teraźniejszością. W tekstach literackich, szczególnie w powieściach, oznacza teraźniejszość opowiadania, a przeszłość opowiadania wyraża wtedy Plusqamperfekt. Wyjątkiem jest używanie czasu teraźniejszego dla podkreślenia wartkości akcji. Anegdoty też posługują się czasem opowiadania.

2. Perfekt jest czasem przeszłym wobec czasu Präsens (moment mówienia) i oznacza czynność wprawdzie zakończoną, ale w odróżnieniu od Präteritum rezultat lub następstwa tej czynności są istotne dla momentu mówienia. Czyli nie aspekt dokonany lub niedokonany, ale wpływ na moment mówienia odróżniają te czasy.

Inne funkcje czasu Perfekt to: a) podkreślenie, że jakaś czynność na pewno nastąpi w przyszłości (jak podstawowe znaczenie Futur II - Futurum Exactum); b) W niektórych dialektach w języku mówionym zastępuje Präteritum (np. na zachód od Menu, choć część czasowników używana jest w Präteritum, oraz w Szwajcarskiej niemczyźnie, gdzie Präteritum praktycznie przestało być używane).

(wg gramatyki Dudena i niemieckiej Wikipedii)

Aorg1961 (dyskusja) 23:46, 19 wrz 2011 (CEST)