Dyskusja:Języki chińsko-tybetańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przede wszystkim - trzeba rozszerzyć, podać dokładniejszą klasyfikację, zasięg występowania itp., być może również cechy morfologiczne. Poza tym - czy to na pewno rodzina a nie liga językowa? Daję DoWeryfikacji i DoPoszerzenia --Botev 11:54, 19 maja 2006 (CEST)

Chiny obok konglomeratu etnicznego stanowią swoisty kongl. językowy. Dwadzieścia dziewięć języków, którymi posługują się mieszkańcy tego terytorium należy do rodziny chińsko-tybetańskiej. Pozostałe należą do ałtajskiej (ujgurski, kazachski, mandżurski), austroazjatyckiej, austronezyjskiej oraz indoeuropejskiej. Rozległość terytorialna chin oraz jego podział na wiele obszarów sprawił, że odmiany jezykowe jakie wykształciły się na przestrzeni wieków, znacznie różnią się od siebie. Adam Topor (ZhongGuo WenHua ZhuJia)

Jasne, tylko mnie chodziło o te chińsko-tybetańskie. To napewno rodzina, a nie liga? Był jakiś wspólny prajęzyk proto-chińsko-tybetański? No i - jak wspomniałem wyżej - artykuł trzeba by i tak poszerzyć. --Botev 05:10, 8 sie 2006 (CEST)

Dobra, sprawdziłem, że to rodzina. Trzeba jednak nieco poprawić klasyfikację. Z tego, co wiem, to istnieją jeszcze języki tybeto-birmańskie. --Botev 00:10, 31 lip 2007 (CEST)
Wg kogo ta klasyfikacja? Tajskie to chyba nie są chińsko-tybetańskie tylko tai-kadaickie. Irdyb (dyskusja) 14:27, 3 lut 2009 (CET)
Usunąłem tajskie. Trzeba skonfrontować tę klsayfikację z Ethnologue Wicki (dyskusja) 22:45, 15 kwi 2011 (CEST)