Dyskusja:Jacques-Louis David

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

obraz nie nosi tytułu "Porwanie Sabinek", tylko "Sabinki", Zgłosił: studentka malarstwa(w tym historii sztuki) 94.232.155.38 (dyskusja) 17:51, 24 lis 2010 (CET)

No niby tak... bo chodzi o ten moment, gdy Sabinki rozdzielają walczących Sabinów i Rzymian. Ale generalnie cała historia rozgrywa się wokół porwania Sabinek, więc jak rozumiem taki właśnie tytuł jest swego rodzaju skrótem myślowym (który jednak może wprowadzać w błąd i sugerować, że David przedstawił moment samego porwania sensu stricte). Gdyby dosłownie tłumaczyć tytuł oryginalny, to powinna być "Interwencja Sabinek", ale taka wersja nie występuje chyba w ogóle w polskiej literaturze. Sprawdzę w książkach, jakie mam pod ręką, co z tym "Porwaniem". Ale tak poza tym, to kwestia tytułu tego obrazu jest drobiazgiem z porównaniu do t-r-a-g-i-c-z-n-e-g-o stanu hasła o samym Davidzie. Postaram się coś z tym zrobić. Cancre (dyskusja) 22:58, 24 lis 2010 (CET)
W Encyklopedii sztuki francuskiej (mało specjalistycznym źródle co prawda, ale nie mam w domu nic lepszego) w haśle o Davidzie jest Porwanie Sabinek. Cancre (dyskusja) 20:58, 26 lis 2010 (CET)
Obraz ma dwa tytuły: Sabinki (Les Sabines) lub Interwencja Sabinek (L'intervention des Sabines) i oczywiście nie przedstawia porwania Sabinek, lecz epizod o kilka lat późniejszy. Gdy Sabinowie zagrozili Rzymowi krwawą zemstą, uprowadzone kobiety - teraz już żony i matki - inierweniowały w imię zachowania pokoju.89.200.156.3 (dyskusja) 11:52, 2 cze 2011 (CEST)(ZC)