Dyskusja:Jan Chrzciciel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

cyt: "[Jan] Urodził się wiosną ok. 7 lub 6 r. p.n.e."

"(...) Jezusa Chrystusa (który był młodszy od Jana o 6 miesięcy)."


Jak te cytaty maja sie do siebie? Ja rozumiem, ze Biblia to skarbnica sprzecznosci, ale wypadaloby przynajmniej skomentowac :)

Nie jestem specjalistą, ale z tego co wiem, to Jezus Chrystus nie urodził się dokładnie w roku 1, tylko troche wcześniej. Trzeba to jednak zweryfikować, dziękujemy za spostrzeżenie. Dodek D 13:24, 8 paź 2006 (CEST)
Przecież powszechnie wiadomo, że datowanie nie odpowiada rzeczywistemu i Jezus urodził się nie w 1 roku n.e, a kilka lat wcześniej, a więc nie 753 lata po założeniu Rzymu, jak wyliczał twórca kalendarza, a wcześniej. I tak zwana nasza era nie zaczyna się wcale od jego urodzin. Jest o tym wzmianka tu: Jezus Chrystus i w każdej Biblii, w omówieniach. Bocianski 13:26, 8 paź 2006 (CEST)

Szacunek Panowie i ukłony! Dzieki za oświecenie -Tomek

  • Artykuł był przedstawiony do weryfikacji. Przedmiot dyskusji został usunięty (datowanie roczne).


http://biblijna.strona.pl/teksty/zwoje8.htm - to, że Jan Chrzciciel znał esseńczyków, nie ulega wątpliwości. Jednak czy był esseńczykiem nie jest wcale pewne. Jego nauczanie bywa sprzeczne z nauczaniem tej sekty. "Znajomość z nimi zaowocowała między innymi tym, że będąc na podstawie urodzenia kapłanem nigdy nie uczestniczył w czynnościach liturgicznych w Świątyni Jerozolimskiej. " - tego nie wiadomo. Przypuszczenia. Mógł uczestniczyć w liturgii przed pójściem na pustynię.

Jan Chrzciciel nie był prorokiem[edytuj kod]

"Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie. Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Powiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zaczęli go pytać, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu." [J 1, 21-28; Biblia Tysiąclecia, wyd. V]

Wystarczy poczytać trochę komentarzy... Wypowiedź Jana odnosiła do się najprawdopodobniej do konkretnego "proroka takiego jak Mojżesz" (Pwt 18,15), którego oczekiwali saduceusze, uznający jedynie Torę. Wskazuje na to rodzajnik określony ho. Za:[1]. Krzysiek10 (dyskusja) 16:34, 8 lut 2013 (CET)

Chrzest Jezusa[edytuj kod]

Łk 3,21-22 Chrzest Jezusa*

3 21 Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo 22 i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie».