Dyskusja:Jan Czochralski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witam serdecznie ostatnio obiło mi się o uszy (audycja radiowa), że prof. Czochralski zdał maturę ale z osobistych względów jej nie odebrał. Czy może ktoś wie coś więcej na ten temat?

pozdrawiam Rosomak

Nie wiem czy dobrze słyszałem, ale wydaje mi się, że uznał, iż został niesprawiedliwie nisko oceniony.

Joz


Tak jest opisane na stronie Czochralskich: http://www.janczochralski.com/


Autorowi strony, Michałowi Sobkowskiemu nie podoba się zamiana zdania "miał obywatelstwo niemieckie i polskie" na "Był wielkim patriotą". Autor powinien znać stronę rodziny Czochralskich, chyba nie zniekształca celowo. Podkreślanie niemieckiego obywatelstwa, wynikającego z zaboru, niczemu nie służy poza zamętem.

błędy[edytuj kod]

Szanowni Państwo,

Proszę nie robić tylu błędów w życiorysie Profesora. Nie wszystkie źródła sa poprawne, nawet artykuły w Rzeczpospolitej (Agnieszki Rybak) i Gazecie Wyborczej (Piotra cieślińskiego) nie sa miarodajne we wszystkich sprawach.

Jedno trzeba koniecznie zmienić - Jan Czochralski nie był Reichsdeutschem! Nie mógł być jako obywatel niemiecki - a tak go traktowali Niemcy. Volkslista (w tym najwyższy stopień - Reichsdeutsch) była zarezerwowana dla obcych a b=nie dla obywateli Rzeszy. CZochralski był Polakiem, ale Niemcy uważali go za Niemca. Taki to były czasy i na tym tez polegał dramat Profesora.

Niestety, nie mam czasu, by poprawić wszystkie błędy w obecnym tekście.

Pozdrawiam,

Paweł Tomaszewski z Wrocławia, biograf Czochralskiego.

Szanowny Panie
Niestety, hasło (artykuł) w Wikipedii musi opierać się na źródłach. Staramy się, by były to źródła jak najlepsze, ale często są to takie pozycje, które są ogólnie dostępne (czyli np. artykuły w nietabloidowych gazetach czy jakieś, siłą rzeczy skrótowe, kompendia biograficzne). To hasło w ogóle nie jest napisany najlepiej, także pod względem stylistycznym (niestety, nie wszyscy edytujący Wikipedię mają odpowiednie umiejętności i wiedzę), ale podejrzewam, że będzie musiało poczekać na osobę wystarczająco kompetentną, by zająć się jego poprawą.
Ten najbardziej rażący Pana błąd poprawiłam, niemniej nie mam dostępu do źródeł umożliwiających dalsze zmiany. Gdyby więc znalazł Pan nieco czasu, to jako autor biografii prof. Czochralskiego (jak mi się wydaje, napisał Pan co najmniej dwie prace mu poświęcone), mógłby Pan wnieść duży i bardzo cenny wkład w naprawę tego hasła. Najlepszymi źródłami byłyby tu zapewne Pana publikacje.
Gytha (dyskusja) 13:30, 14 wrz 2011 (CEST)

poprawnośc hasła[edytuj kod]

Szanowna Pani,

Dziękuję za wyjaśnienia. Cenię wysiłki Redaktorów czuwających nad właściwym poziomem haseł. Niestety, od wielu lat obserwuję jak hasło "Czochralski" zmieniane zostaje przez rożne osoby(patrz: historia!). Nie bardzo widzę sens wprowadzania poprawek przeze mnie, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto "wie lepiej" i wprowadzi swoje informacje. Przykro mi, ale szkoda pracy i czasu na ciągle poprawianie tekstu już poprawionego. W przypadku Czochralskiego należałoby opracować coś w rodzaju encyklopedii faktów, prawie-faktów i błędów, jakie spotyka się w rożnych tekstach i wypowiedziach. I każdy z nich należałoby naukowo udokumentować, by już nikt nie poprawiał na podstawie jakiegoś doniesienia prasowego. Część materiałów mam zebranych, ale po prostu brak czasu na napisanie końcowego tekstu. :-(( Na razie piszę kolejną biografię, ale bez aparatu naukowego i cytowań; nie załatwi to sprawy dokumentowania faktów potrzebnego w Wikipedii.

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł Tomaszewski (petomasz1@wp.pl)

Styl[edytuj kod]

"używany do połowy lat dziesiątych XXI wieku" Czy "połowa lat dziesiątych XXI wieku" nie oznacza roku 2015? Czyli ktoś przybył z przyszłości napisać ten artykuł...?

Usunąłem + jakieś inne dziwne sformułowania, ale i tak hasło do gruntownego przejrzenia pod kątem stylu. Michał Sobkowski dyskusja 19:45, 10 wrz 2012 (CEST)

Potwierdzam: obecnie hasło to jest często niezrozumiałe z powodu bełkotu: " Po wejściu Niemców podjął decyzje, które przez dziesięciolecia będą atrybutem jego przeciwników. "

Zacząłem poprawiać, ale nie ma to sensu - zbyt wiele błędów. Proponuję przywrócić wersję przed tymi paskudnymi niepolskimi zmianami redakcyjnymi. Zezen (dyskusja) 11:14, 23 paź 2015 (CEST)

Szablon "Dobracować"[edytuj kod]

Hasło - jak powyżej wskazano - niestety zawiera bardzo dużo nieporadności językowych i faktograficznych, napisane jest stylem zupełnie nieencyklopedycznym. Poza już wskazanym takie passusy: "Zdeterminowany Jan, po wzgardzeniu swoim świadectwem", "popadł w dalszy konflikt" (a o bliższym ani słowa), "koniec wojny oznaczał nowe kłopoty", "ówczesny prokurator apelacyjny" (anonimowy?), "Pierwsze próby rehabilitacji na PW w 1984 r. zakończyły się awanturą" (jaką? kto się awanturował?), "wprowadzenie aluminium do elektroniki, a więc pionierskie prace nad technologią produkcji blach, drutów i wyprasek aluminiowych" (zdaje się wtedy elektronikę nazywano radiotechniką, ponadto blachy aluminiowe, drut i wypraski w elektronice trochę się kłócą z wyobrażeniem o niej), itd. Niestety poprawa takiego dzieła wymaga kilku dni pracy - których z powodów osobistych nie mam, a nie tych kilkunastu minut które poświęciłem na napisanie uzasadnienia do szablonu, który właśnie wstawiłem. Wstawiłem pomimo wielkiej niechęci do tego szablonu, ale postać Jana Czochralskiego nie zasługuje na tak słabe hasło. Ency (replika?) 20:50, 16 sty 2017 (CET)