Dyskusja:Jan Kulczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodzina[edytuj kod]

Córka Jana Kulczyka została żoną księcia Jana Lubomirskiego. Z tego co mi wiadomo, syn Jana Kulczyka ożenił się z księżniczką Czartoryską. Tę ostatnią informację należy zweryfikować. Niemniej jednak pewnym jest fakt, iż Jan Kulczyk jest przedstawicielem współczesnej polskiej biznes-'arystokracji'. Czestomir 16:48, 15 gru 2006 (CET)

O ile wiem, tytuły szlacheckie w RP zostały zniesine na mocy konstytucji marcowej. W jakim celu więc są ponownie przywoływane? Czy to recydywa szlachectwa pod wpływem tabloidów i clebryzacji życia codziennego? Pozdrawiam, Wrolo

nie ma nic o rodzinie Jana Kulczyka - kim są jego dzieci?

patrz wyzej :) Czestomir (dyskusja) 18:53, 15 lut 2008 (CET)


A co z jego rodzicami? pochodzeniem? coś wiadomo?

Wszystko wiadomo. Nawet w samym artykule jest wspomniane. Tylko trzeba chcieć CZYTAĆ. Jak byk masz czarno na białym: "Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka. Za te pieniądze założył w 1981 polonijną firmę handlową – Interkulpol, jedną z pierwszych firm zagranicznych powstałych w Polsce po II wojnie światowej. W latach 80. organem kontrolującym działalność wszystkich firm polonijnych była Polsko-Polonijna Izba Przemysłowo-Handlowa Inter-Polcom. Jan Kulczyk zasiadał w jej władzach obok ojca Henryka. "
Henryk Kulczyk (1925-2013). Pochodził z kupieckiej rodziny z Wałdowa koło Sępólna Krajeńskiego. Żołnierz AK, od 1956 na stałe w RFN, przedsiębiorca międzynarodowy prowadzący działalność handlową w Berlinie, działacz polonijny i charytatywny, po 1989 nagradzany za kształtowanie niemiecko-polskich stosunków gospodarczych, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Książe"[edytuj kod]

Ma wątpliwość czy określanie pana Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego "księciem" jest adekwatne w tym kontekście, ponieważ jest to tytuł zwyczajowy w Polsce formalnie nie uznawany i nie używamy go w odniesieniu do większości innych żyjących osób które teoretycznie mogłyby być nim określane. Być może adekwatniejsze byłoby sformułowanie "wywodzący się z rodziny o tradycjach arystokratycznych/książęcych".--Foma (dyskusja) 22:08, 30 sie 2013 (CEST)

Jan Kulczyk Oligarcha[edytuj kod]

Chciał bym otworzyc dyskusje czy oligarcha jest odpowiednie do opisu osoby pana Jana Kulczyka. Początek jego działalności jest wprost podobny do początku oligarchów rosyjskich. Sa polskie artykuły w szanowanych gazetach np Polityce określające go mianem oligarchy. Mogę sie zgodzie na połączenie dwóch terminów przedsiębiorcy i oligarchy!