Dyskusja:Janusz Radziwiłł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wycięty fragment nieencyklopedyczny[edytuj kod]

1. Janusz Radziwiłł w Polsce uznawany za zdrajcę na Litwie za bohatera narodowego. 2. . Jan Kazimierz odnosił się do niego wrogo i wręcz złośliwie nie odpowiadał na apele o jego pomoc 3. Janusz Radziwiłł nie należał do przyjaciół Jana Kazimierza, a nawet co niektórzy historycy twierdzą, że król się go po prostu bał. 4. zdrajcą było na pewno, ale zauważcie ze większość magnaterii i szlachty przystąpiła do obozuSzwedzkiego. Przy Janie Kazimierzu pozostali nieliczni. 5. sytuacja w Polsce była krytyczna Tak więc przystąpienie do sojuszu ze Szwedami wydało mu się koniecznością. Zresztą przystąpił do obozu Szwedzkiego nie pierwszy, bo wcześniej zrobiła to magnateria i szlachta Wielkopolska. 6. Warto pamiętać ze Radziwiłł wręcz patologicznie nie lubił Polaków -sam mówił ze "nadejdzie czas gdy Polakom pokazie sie nie drzwi a okna". 7. Radziwiłł popełnił pare błędów- widział tylko cel a nie zadbal o środki. I stal sie w końcu narzędziem w rękach Szwedów. Opuscili go wszyscy, bo nie miął planu działania- nie porwał ludzi charyzma i skutecznym działaniem tak jak porywał w wojnach z Kozakami czy Moskwa. Nawet Szwedzi nie przyszli mu z pomocą gdy mierzył się konfederacja tyszowiecka. Tak los pokarał zdrajcę- magnat, który jeszcze rok wcześniej trząsł Litwa i miał za sobą tysiące szabel umarł samotnie, czekając na zdobycie Kiejdan przez konfederatow.


Co to znaczy "nie do końca słusznie w Polsce uznawany jest za zdrajcę" - był zdrajcą w całej pełni, bo jak inaczej nazwać zdradę prawowitego króla i samowolną próbę rozerwania prawnie obowiązującej unii oraz późniejsze jego walki z patriotycznymi oddziałami polskimi? A poza tym wierny naczelnej zasadzie Radziwiłłów - nasza kabza ponad wszystko!


Niech jego rod będzie po wieki przeklęty gdyż przez niego Rzeczpospolita utraciła swoja potęgę.

RE: Zastanów się najpierw co chcesz napisać, a następnie (NIE) pisz (najlepiej). Zdrada ta jest dość skomplikowaną sprawą, wspominając chocby od wielu lat zachowywaną jednak jakąś odrębność szlachty(magnatów) z Litwy od tych z Polski, nie wspominając już o prześladowaniach wyznawców kościoła zreformowanego przez katoli w Koronie. Doczytaj sobie to moze zmądrzejesz. "Niech jego ród bedzie po wieki przeklęty..." i tp. idiotyzmy - Radziwiłłowie są b. zasłużonym rodem dla historii Rzeczypospolitej OBOJGA NARODÓW (choćby "Piorun" i jego syn). Sobieski w sumie też zdradził, i to Z PRYWATY O WIELE WIEKSZEJ NIŻ RADZIWIŁŁ, a jest przecież przez tak wielu chwalony i wielbiony (czego nie neguję, wielki przywódca to był :P) DLATEGO PROSIŁBYM PRZECZYTAC Z 1-2 KSIĄŻECZKI (nie do gimnazjum) NA TEMAT NA KTÓRY CHCE SIE WYPOWIADAĆ !!


"katoli" a co to słownictwo? zaś Janusz Radziwiłł był tak wielkim i możnym, że kiedy to on prześladował katolików, nikt nie śmiał mu zwrócić uwagi (Ludwik Kubala "Szkice historyczne" passim). Pilot Pirx (dyskusja) 18:45, 19 wrz 2017 (CEST)

Konfederacja tyszowiecka[edytuj kod]

Jak to w końcu jest z konfederacją tyszowiecką:

  • artykuł o Januszu Radziwille mówi, że "... prowadził walki na Podlasiu z konfederacją tyszowiecką wierną Janowi Kazimierzowi pod dowództwem Pawła Sapiehy..."
  • artykuł o konfederacji: "... została zawiązana pod egidą hetmana wielkiego koronnego Stanisława Rewery Potockiego i hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego 29 grudnia 1655 w Tyszowcach niedaleko od Zamościa przez wojska koronne.[...]Głównym jej postanowieniem było wypowiedzenie posłuszeństwa królowi polskiemu Janowi Kazimierzowi Wazie...".

To była konfederacja wierna Janowi Kazimierzowi czy nie? Dodatkowo jeżeli Radziwiłł zm. 31 grudnia 1655 to sobie długo z konfederacją nie powalczył. Proszę znawców o wyjaśnienie tych sprzeczności Grisza 09:58, 23 cze 2007 (CEST)Paweł Sapieha - największy wróg J. Radziwiłła w okresie pokiejdańskim, wcale początkowo nie przystąpił do Konfederacji zawiązanej w Tyszowcach mimo zachęty hetmanów koronnych. Mocno się wahał. Nastapiło to najprawdopodobniej w styczniu 1656 (już po powrocie króla do kraju). Tak więc J. Radziwiłł "nie zdążył" powalczyć z konfederatami. Zmarł nim wojska zebrane wokół Sapiehy zdecydowały się na walkę u boku króla polskiego. Według ksiązki J. Płosińskiego "Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657" oraz H. Wisnera "Janusz Radziwiłł 1612-1655" hetman zmarł i owszem w Tykocinie ale nie był on wcale wtenczas (jak mylnie pisze autor artykułu w Wikipedii)oblegany przez wojska P.Sapiehy ani przaz żadne inne oddziały. Pierwsze po części nieudane oblężenie tej twierdzy (a właściwie jedynie blokada) nastąpiło po 5 lutego 1656 i trwało do 26 lutego 1656. A więc zaczęło się ponad miesiąc po zgonie hetmana. Oblężenie pozwoliło na szybkie zajęcie miasta ale zamek pozostał nie zdobyty. Zwłoki wodza pozostały nienaruszone w tym miejscu aż do wielkiego oblężenia z przełomu 1656/1657. 27.stycznia 1657 podczas szturmu Tykocina ciało wyrzucono z trumny, zrabowano buławę, szablę i złoty łańcuch. Doszło do silnej eksplozji w wyniku której zniszczeniu uległa ta czesc zamku gdzie spoczywał hetman. Po 3 miesiącach ciało odnaleziono i wywieziono do Brześcia a potem do Sielca. Ostateczne miejsce pochówku znalazł przed 1676r w kiejdańskim zborze ewangielickim. (limnea@wp.pl)

Trzeźwe spojrzenie[edytuj kod]

Tak naprawdę Janusz Radziwiłł dał sobą kierować przez własnego brata stryjecznego który nie uznawał się ani za polaka ani za litwina i tak naprawdę to on namówił księcia Janusza do wystąpienie przeciw królowi a w tamtym czasie Jan Kazimierz miał wielu wrogów i jednym z nich była cała familia Radziwiłłów a poniekąd oddanie się Karolowi Gustawowi było rozważnym posunięciem nie narażał i tak już osłabione siły polsko-litewskie podczas wojen.Trzeba pamiętać ilo krotnie Janusz Radziwiłł walczył w obronie ojczyzny i jedynym błędem w jego barwnym życiorysie żołnierskim było bezwzględnie zawierzenie Bogusławowi Radziwiłłowi. Tak naprawdę jedynymi prawdziwymi zdrajcami byli Bogusław Radziwiłł i Radziejowski.

Czy to tylko wymysł Sienkiewicza?[edytuj kod]

Czy to że Radziwiłł nawrócił się na łożu śmierci - w chwili śmierci? Są jakieś inne źródła niż Trylogia?--Paweł z Piastów Zagadaj 13:38, 20 gru 2008 (CET) ~~Ńie ma to tylko bzdury Sienkiewicza--Kdebem (dyskusja) 00:37, 22 gru 2008 (CET)

Błąd w opisie dotyczący córki Janusza R.[edytuj kod]

Jedyna córka Janusza Radziwiłła wyszła za mąż nie za brata stryjecznego lecz stryja rodzonego Bogusława Radziwiłła. Proszę o poprawienie autora w tekście.
17.12.2013 r.