Dyskusja:Jozef Tiso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

artykuł przechylony w lewo, niektóre zdania skopiowane z "lewica.pl". w internecie jest sporo stron słowackich, w tym ukazujących inaczej powstanie słowackie z 1944 (ruchawka komunistów). Brednie, Golian i Viest (dowódcy SNP) nie byli komunistami. Zbuntowana armia słowacka podlegała czechosłowackiemu rządowi na emigracji. A Tiso po zdławieniu przez Niemców powstania jego rodaków odprawił mszę, do której służył mu jeden z niemieckich dowódców. W ogóle to widzę że 'prawiczki' niedługo nazwą komunistami Churchilla i Roosevelta, bo byli w sjuszu ze Stalinem, a Hitlera zaczną wybielać.

To je przedstaw, masz również prawo edycji. Tak czy owak źródła są podane, a faktom nie da się zaprzeczyć.

Zależy, jakim faktom... Te tutaj są w 99% zmyślone.
Kolejny artykuł napisany w całości przez komunistów... 85.89.184.212 (dyskusja) 16:40, 16 lis 2009 (CET)

lepiej niż by mieli tworzyć ją faszyści


Słowackie Powstanie Narodowe wybuchło z inicjatywy czechosłowackiego rządu na emigracji, a nie komunistów 'sowietów' i dowódcy powstania komunistami nie byli. I walczyli z Niemcami, a nie kościołem (chyba, że nazistów utożsamiasz z kościołem katolickim). Niedługo zaczniecie potępiać Churchilla i Roosevelta bo byli w sojuszu ze Stalinem, a wychwalać Hitlera, bo z nim walczył.

a krytyka źródeł już nie obowiązuje?[edytuj kod]

"tam nežijú Slováci a táto oblasť nikdy nepatrila Slovensku" ? Nie wiem skąd autor hasła wiął takie brednie. wskazane źródła trudno uznać za, za przeproszeniem, fakty. Proszę raczaj porównać przebieg ówczesnej i obecnej granicy polsko-słowackiej z historyczną granicą polsko-węgierską (do 1772 a w zasadzie 1768 r.) lub z granicą między Cislitawią a Translitawią w dawnej C.K.Monarchii (np. tzw. Wojna gajowych)

  • ja też mam zastrzeżenie do tego fragmentu. Na słowackiej stronie http://www.najbitky.wbl.sk/Slovenska-vojna-proti-Posku1939.html cytat ten przypisuje się ks. Tiso w kontekście propozycji Hitlera przyłączenia do Słowacji oprócz polskich części Spisza i Orawy również Zakopanego wraz z jego okolicami. Patrząc na mapę Słowacji po kampanii wrześniowej (Plik:Slovakia1941_02.png) taką propozycję Hitlera można by uznać za prawdopodobną. Podobnie prawdopodobną może być ta wypowiedź w kontekście Podhala ale raczej nie Spisza i Orawy. Man ۩ 13:49, 27 lut 2013 (CET)

Odpowiedzialność Józefa Tiso[edytuj kod]

W maju 1942 roku rabin Preszowa tak pisał do prezydenta Józefa Tiso , aby ten wstrzymał deportacje słowackich Żydów :

W tej ostatniej godzinie apelujemy do Waszego katolickiego i kapłańskiego sumienia oraz zwracamy się z desperacką prośbą - wykorzystajcie swoje wpływy i zapobiegnijcie zgubie ludzi.

Pismo pozostało bez odpowiedzi.Ze Słowacji za rządów Tiso wywieziono ok. 58 000 Żydów , którzy w olbrzymiej większości zginęli w obozach . Do tej liczby należy dodać ok. 12 000 Cyganów i komunistów , których spotkał ten sam los .--109.231.27.232 (dyskusja) 23:08, 7 lut 2015 (CET)

Plik użyty na tej stronie został zgłoszony do usunięcia[edytuj kod]

Następujący plik z Wikimedia Commons użyty na tej stronie został zgłoszony do usunięcia:

Weź udział w dyskusji nad usunięciem na stronie zgłoszenia. —Community Tech bot (dyskusja) 22:07, 15 lis 2019 (CET)