Dyskusja:Kapusta kwaszona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przeniesione z redira

biała lub czerwona - może być kiszona w solance pokrojona lub w całości, z dodatkiem innych warzyw (np: marchew, buraki, rzodkiew,)lub owoców (np. jabłka) z udziałem bakterii fermetacji mlekowej. Dodatkiem do kiszenia może być kminek, kmin włoski, koper naciowy. Kiszenie sprawia, że kapusta jest lżej strawna zachowując wszystkie wartości odżywcze. W dawnych czasach stanowiło to równiez doskonały sposób na jesienne zakonserwowanie kapusty, ponieważ ukiszona i schłodzona w piwniczce lub na dnie jeziora mogła spokojnie dotrwać do wiosny.


Kiszenie a kwaszenie Chciałbym zauważyć popularny błąd w treści hasła. Większość polaków nie rozróżnia kapusty kiszonej od kwaszonej, które są dwoma różnymi sposobami zabezpieczenia tego warzywa i zapewnienia innego smaku.

Kapusta kiszona jest poddawana fermentacji naturalnej - pod wpływem bakterii zawartych w powietrzu tudzież na liściach, które ubija się wraz z solą i koprem włoskim, czasem też marchwią.

Natomiast kapustę kwaszoną kwasi się wstępnie w naturalnym kwasie np. occie, przez co ma ostrzejszy smak i jest zwykle bardziej miękka od ubitej kapusty kiszonej.-- Kthaara (dyskusja) 21:02, 17 mar 2014 (CET)

Dokładnie. Arykuł powinien być podzielony na dwie części. Kiszenie TO NIE kwaszenie. Amerykanie w zasadzie kwaszą, w Polsce się kisi głównie.83.28.190.242 (dyskusja) 15:55, 29 sie 2016 (CEST)

Kiszenie i kwaszenie są równoważnymi terminami, które mogą być używane zamiennie. Patrz poniżej i patrz treść artykułu. Strazak sam (dyskusja) 16:41, 29 sie 2016 (CEST)

Różnica między kwaszeniem, a kiszeniem jak to gdzieś przeczytałem jest taka sama jak między ziemniakiem, pyrą czy kartoflem. Słowa kiszenie i kwaszenie w Polsce używane są zamiennie co potwierdza chociażby SJP. W SJP możemy również wyczytać, że kwaszenie to uleganie procesowi fermentacji mlekowej, która znamienna jest dla kiszenia. Dodatkowo w normach PN-72/A-77700: 2006 oraz PN-A-77701: 1997 jest napisane o kapuście kwaszonej czy kwaszonych ogórkach, te same normy określają również nazewnictwo tych produktów(KWASZONE) i sposób ich produkcji. Producenci kwaszą/kiszą kapustę czy ogórki tak jak my to robimy od dziada pradziada, tylko że robiąc to na masową skale nie zawsze są w stanie spełnić nasze wymagania smakowe. Oczywiście na opakowaniach możemy wśród składników znaleźć kwas askorbinowy, kwasek cytrynowy czy ocet jednak są to substancje używane jako konserwanty. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje jasne jest, że kapusta w osiedlowym sklepiku z dolanym octem (bo ktoś chciał zaoszczędzić) nie ma nic wspólnego z kwaszeniem/kiszeniem warzyw. --Strazak sam (dyskusja) 22:48, 4 sie 2014 (CEST)

Moze jakis specjalista napisalby cos o historii i roznych sposobach kiszenia kapusty; kim-chi, Jugoslowianskie cale glowki kiszonej kapusty itp. --Pernambuco1 przeniosłem na dół i uzupełniłem podpis--Felis domestica (dyskusja) 19:34, 12 sty 2015 (CET)

kiszona czy kwaszona[edytuj kod]

Podobno producenci praktykują zalewanie kwaśną substancją zamiast kiszenia (choć jednocześnie słowo "kiszona" i "kwaszona" są używane wymiennie). Czy warto o tym wspomnieć, oraz rozważyć zmianę nazwy? Pundit | mówże 02:31, 13 lut 2016 (CET)

@Pundit Obecnie przeczytamy w Wikipedii
Quote-alpha.png
Kiszenie i kwaszenie są równoważnymi terminami, które mogą być używane zamiennie. Kapusta kwaszona i kapusta kiszona to synonimy oznaczające dokładnie ten sam produkt: kapustę poddaną naturalnemu procesowi fermentacji mlekowej, w wyniku którego cukry proste obecne w komórkach roślinnych zostają przekształcone do kwasu mlekowego. (Nie można wykluczyć, że niektórzy nieuczciwi producenci żywności, aby skrócić cały proces dodają kwas octowy celem szybkiego zakwaszenia surowej kapusty. Jednakże nawet wtedy nie ma tutaj znaczenia nazwa, której później użyje taki nieetyczny producent: zafałszowana może być zarówno kapusta „kiszona”, jak i „kwaszona”.)
--WTM (dyskusja) 02:50, 13 lut 2016 (CET)
@WTM Dziękuję za ten cytat. Właśnie o niego mi chodzi - podajemy, że to synonimy. Wynika to bowiem z wykładni historyczno-językowej, oba słowa oryginalnie znaczą to samo. Jednakże obecne praktyki cwaniaków-producentów opierają się na zakwaszaniu octem i nazywaniu w związku z tym kapusty "kwaszoną", a nie "kiszoną", zatem rozróżnienie jest nowe. Jest to przedmiotem różnych rozważań. Zastanawiam się, czy ktoś, kto zna się na technologii żywności może to sensownie skomentować - nie chodzi mi, rzecz jasna, o komentarz językoznawczy, a raczej o praktykę obecnych producentów - którzy mogą zasadnie bronić nazwy "kwaszona", ale nie "kiszona" po zalewaniu octem, nieprawdaż? I nie chodzi o to, że czysto fizycznie zafałszować można każdy produkt, po prostu "kwaszenie" da się w sądzie bronić jako zalewanie octem. Tak przynajmniej twierdzi np. vitalia. Nie upieram się, bo się nie znam, zastanowiło mnie tylko, że nigdzie tej kontrowersji nie odnotowujemy. Pundit | mówże 03:45, 13 lut 2016 (CET)
Nie sądzę. W normie spożywczej regulującej te naturalne produkty nie występuje słowo „kiszenie” a wyłącznie słowo „kwaszenie” (PN-72/A-77700 - Kapusta kwaszona, PN-70/A-77701 - Ogórki kwaszone). Stąd większość producentów na etykietach poda właśnie, że produkt jest kwaszony. Jeśli do produktu został sztucznie dodany ocet, to już jest zupełnie co innego. I nie spotkałem ani jednego przypadku, żeby sprzedawca kapusty uzasadniał dodatek octu nazwą „kwaszona”. To jest nic więcej jak tylko mit krążący po internetach. Stawiam go na równi z waniliną bydlęcego pochodzenia. W Wikipedii winniśmy mity obalać, a nie rozpowszechniać. --WTM (dyskusja) 05:20, 13 lut 2016 (CET)
OK, o takie wyjaśnienie mi chodziło! Szkoda, że nie ma go w tekście :) Pundit | mówże 18:51, 13 lut 2016 (CET)