Dyskusja:Kolejowy silnik spalinowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SU45

Według książki "Lokomotywy spalinowe serii SP45" autorstwa S. Piątka, S. Węclewskiego i J. Żałopy lokomotywa SP45 (i jednocześnie SU45, gdyż silnik nie uległ modernizacji) posiada 2 turbosprężarki Bannewitz typu H3 oraz chłodnicę powietrza doładowanego typu ChP9. Poprawiłem odpowiednie dane w tabeli w artykule.

Darassus (dyskusja) 13:40, 2 sty 2010 (CET)

Dwusuw

Polemizowałbym z tezą, że dwusuwy w kolejnictwie wyszły z użycia - Electro-Motive Diesel to bodajże jeden z największych na świecie dostawców kolejowych diesli (wg angielskiej wikipedii "EMD has the world's largest installed base of diesel-electric locomotives"), a wytwarza głównie dwusuwy. Teza, iż "z powodów ekologicznych (niespełnianie norm czystości spalin i hałasu) praktycznie został wycofany z użycia silnik dwusuwowy" to raczej obiegowa opinia ludzi, którym dwusuw kojarzy się wyłącznie z silnikami benzynowymi typu DKW, nie rzetelna wiedza . Lemmy Laffer (dyskusja) 07:57, 8 lut 2012 (CET)

Głównym powodem wycofania silnika 14D40 z eksploatacji były właśnie kwestie ekologiczne. Więc to nie tylko kwestia dwusuwu z zapłonem iskrowym i smarowaniem mieszankowym. Co nie oznacza, że spełnienie tych norm jest niemożliwe. Należy też rozróżnić ekologiczność samego silnika i ekologiczność zespołu napędowego (a więc i układów wydechowych z układami oczyszczania spalin). W zakresie niskich obrotów pracy obieg dwusuwowy jest wiodący np. w silnikach wodzikowych do napędu statków. Do napędu lokomotyw silnik wodzikowy nie może być zastosowany z uwagi na skrajnię. Jeśli ktoś ma dane odnośnie silników dwusuwowych do lokomotyw prod. USA to niech dane wklei do tabeli. Tomasz O. (dyskusja) 13:32, 24 kwi 2012 (CEST)
Głównym zadaniem artykułu jest podanie (zwymiarowanie) wielkości używanych i historycznych silników wraz z parametrami porównawczymi (Pe, moc jednostkowa, średnia prędkość tłoka). Biuro CBKSS już dawno nie istnieje, a z danych jakie uzyskałem w ostatnim momencie od emerytowanych konstruktorów silników kolejowych naświetlają kwestie problemów na przykładzie Polski i pewne odrębnosci pomiędzy konstrukcjami europejskimi a np. amerykańskimi. To był ostatni moment przypomnienia roli inż. inż. Okołowa, Suchorskiego i innych którzy odgrywali wiodącą rolę w konstrukcjach silników kolejowych. I nie da się porównać silnika kolejowego (szczególnie amerykańskiego) z silnikiem okrętowym czy używanym w ciężkim transporcie drogowym. Silniki okrętowe to prawie wyłącznie dwusuwy wodzikowe 9o nich też napisałem), silniki w cieżkim transporcie drogowym to wysokodoładowane jednostki ale z reguły 6 cylindrowe (sporadycznie spotyka się większą liczbę cylindrów np. Tatra)- ale ani zakres obrotów ani innych rozwiązań konstrukcyjnych nie da się tych silników porównać do silników lokomotyw. Wagony motorowe- tak, mają wiele cech wspólnych z silnikami trakcyjnymi. Lokomotywy już nie. Tomasz O. (dyskusja) 10:46, 22 sie 2015 (CEST)

Twórczość własna.[edytuj kod]

Od pewnego czasu staram się usuwać wypociny, które ktoś tu powypisywał. Nie wiem czy to buta czy wątpliwy intelekt autora tego tekstu, ale pomimo nakreślenia jasno co jest nie tak, dalej cofa edycje na swoją beletrystykę. Najgorsze jest to, nie ma tu pojedynczych błędów, tylko większość tekstu jest nieprawdziwa. Konkretnie:

- od kiedy silniki do lokomotyw manewrowych są wolnossące kto w ogóle wymyślił, że w manewrowych lokomotywach lepiej się sprawdzają silniki bez doładowania !? Jakieś odnośniki, przykłady ...których zapewne nie ma.

- "W silniku o obiegu dwusuwowym 12N-710G3B-T2 zastosowano doładowanie dwusystemowe (sprężarka ładująca na niskich obrotach i niskiej mocy silnika oraz turbosprężarka dla większych obciążeń)." Silniki EMD 710 NIE MAJĄ sprężarek rootsa jak EMD 645 ! Tam jest kompletnie inny mechanizm więc jak nie potrafisz przetłumaczyć z angielskiego to zostaw to komuś kto potrafi a nie cofaj na swoje wymysły !

- "(...) silniki dwusuwowe mają odrębny układ - jest to najczęściej napędzana mechanicznie sprężarka Rootsa albo dmuchawa mająca odrębny od silnika trakcyjnego napęd. Podczas jazdy z obciążeniem, gdy turbosprężarka od wydatku i energii spalin jest w stanie wygenerować właściwe ciśnienie doładowania - doładowanie mechaniczne zostaje odłączone." Jaka dmuchawa, jakiego silnika trakcyjnego !? W jakiej lokomotywie doładowanie realizowane jest za pomocą dmuchawy albo od silnika trakcyjnego !? Bzdura !

- "Przykładowo na kontynencie amerykańskim dominują silniki w obiegu dwusuwowym, układzie rzędowym (...)" - bzdura totalna ! Praktycznie żadna lokomotywa amerykańska, poruszająca się po torach w USA obecnie nie ma silnika rzędowego. Jeżeli mówimy o silnikach rzędowych, to na większą skalę robiło je ALCO do lat 60' a do tego były to czterosuwy ! Dwusuwy to akurat była domena EMD i są to silniki widlaste.

- "Na kontynencie europejskim bardziej preferowane były silniki o lżejszej konstrukcji, mniejszej pojemności z jednego cylindra i wyższych obrotach pracy." Co to w ogóle znaczy - "mniejszej pojemności z jednego cylindra" ?! Poza tym, samo to zdanie jest mało prawdziwe, chyba że Europa to głównie Niemcy

- "Polska posiada spore tradycje w projektowaniu kolejowych silników spalinowych." Te spore tradycje, to jest zaprojektowanie jednego, średnio udanego silnika ?! Autor wie w ogóle co znaczy słowo tradycja ?

Apeluję o usunięcie tych wymysłów, napisanych przez osobę mającą wyraźnie bardzo nikłą wiedzę w tym temacie, za to sporą ambicję zaistnienia w internetach. I do tego ma czelność nazywać mnie wandalem, podczas gdy wypisując te bzdety ośmiesza się, wprowadza w błąd innych a do tego łamie zasady wiki !