Dyskusja:Kompas żyroskopowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Concorde.planview.arp.jpg
Ten artykuł jest w kręgu zainteresowania Wikiprojektu Lotnictwo, wspólnego wysiłku mającego na celu poprawienie zawartości Wikipedii w zakresie lotnictwa. Jeśli masz ochotę się przyłączyć, wejdź na stronę projektu, gdzie znajdują się informacje jak się przyłączyć, a także lista zadań do wykonania.
Portal:LotnictwoDyskusja wikiprojektu Lotnictwo
Start Jakość tego artykułu została oceniona jako start.
Niska Istotność tego artykułu została oceniona jako niska.

Każde ciało materialne zgodnie Newtonem "stara się" zachować położenie w przerstrzeni. Cechą żyroskopu nie jest ta jego właściwośc, lecz szczególny sposób zachowania się pod działaniem momentów zewnętrznych, zgodnie z Coriolisem i Rezalem. Mówienie o tym, że żyrokompas działa na zasadzie takiej, że utrzymuje stały kierunek w przesterzeni, jest powszechnie obowiązującym uproszczeniem a właściwie naiwnością, aczkolwiek ma pewne podstawy, bo rzeczywiście 'opor" jaki stawia żyroskop przy próbie zmiany kierunku wirowania jest pozornie nieoczekiwanie duży. Ale nie na tej podstawie działa element samoczynnie poszukujący północy! Andrzejmat 12:56, 30 sty 2006 (CET)

"Pokrywanie się" osi o których mowa nie zachodzi " W wyniku tłumienia prcesji i drgań osi przez tłumik". Gdyby tłumika nie było, środek zakresu nietłumionych oscylacji wskazywał by dokładnie północ, co wykorzystywane jest właśnie w przyrządach geodezyjnych, ale co nie może mieć miejsca (te oscylacje) w zastosowaniu na statku - w żyrokompaxie, i dlatego tłumienie, gorsza dokładność średnia, no ale nie trzeba czekaź godzinami na uśredniony wynik, co byłoby oczywiście nie do przyjęcia...

Andrzejmat 17:48, 29 sie 2006 (CEST)

"Obecnie są także żyrokompasy laserowe, wykorzystujące te same fundamentalne prawa i wskazujące północ geograficzną." to jest nieprawda, nie można przyjmować że żyroskop laserowy wykorzystuje 'te same prawa' bo zjawisko Sagnacka to coś całkiem innego. hasła; FOG i RLG// --maciek-khankur 19:44, 6 mar 2007 (CET)

rrrrrrrr Efekt Sagnacka pozwala mierzyć prędkośc kątrową i w ten sposób (między innymi) okreslać kierunek osi obrotu Ziemi. Metoda pomiaru prędkości kątowej jest inna, ale - w przypadku girokompasu laserowego - cel, sposób wykorzystania i ostateczny efekt tego pomiaru jest taki sam. Andrzejmat 17:44, 9 mar 2007 (CET)