Dyskusja:Kontrreformacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagłówek zastąpiłem tłumaczeniem wersji angielskiej. Poprzednia wersja zawierała nieślisłości historyczne oraz nie była neutralna. //anacrusis

Example.jpgArtykuł jest, niestety, nieczytelny. A poza tym może być niezgodny z zasadą neutralności.

Podzielam pańską uwagę!

  • Pierwsze dwie sekcje: "przyczyny" i "cele kontrreformacji" mają charakter bardziej publicystyczny niż encyklopedyczny. ImreKiss (dyskusja) 21:23, 23 wrz 2010 (CEST)

Artykuł jest raczej wyrywkowy, niż encyklopedyczny. Wymaga poważniejszego opracowania. Przy tak ubogim tekście trudno jest ocenić ten artykuł. Bezwzględnie należy go rozbudować. Fretto (dyskusja) 09:27, 1 paź 2010 (CEST)

    • Absolutnie nie wierzę, że Tazbir napisał taką brednię: "celem kontrreformacji było wymordowanie protestantów". Chyba raczej priorytetem było ich nawrócenie. Ogólnie artykuł okropny i chaotyczny. SETI3 (dyskusja) 16:09, 30 paź 2010 (CEST)

Faktycznie, Tazbir tego nie napisał. Napisał, że "ostatecznym celem kontrreformacji jest fizyczna likwidacja zatwardziałych "heretyków". Tak więc należałoby doprecyzować cytat. Przecież co jak co - ale wymordowanie to nie to samo co fizyczna likwidacja heretyków.

    • Jeśli można to poproszę o dosłowny cytat z Tazbira (całe zdanie z kontekstem), bo nie mam dostępu do tego źródła. SETI3 (dyskusja) 11:52, 3 lis 2010 (CET)

Rozdział PROBLEMY WYZNANIOWE

Po krótkim przedstawieniu trzech głownych metod działania kontrreformacji w Europe Zachodniej (od str. 232), Tazbir pisze na str. 237:

"Polemiści katoliccy przełomu XVI i XVII wieku unikali na ogól stawiania kropki nad "i"; nader rzadko więc wspominali, że ostatecznym celem kontrreformacji jest fizyczna likwidacja zatwardziałych "heretyków". Nawoływanie do rozpalania stosów i krwawych kaźni nie byłoby bowiem w Polsce dobrze widziane, nawet wśród zwolenników Rzymu".

Fretto (dyskusja) 15:03, 11 lis 2010 (CET)

    • Dziękuję. W takim razie wycofuję moje zastrzeżenia do tego cytatu. Pozdrawiam SETI3 (dyskusja) 10:57, 18 lis 2010 (CET)

Problem[edytuj kod]

"Sobór Trydencki utrwalił pozycje kościoła katolickiego w krajach nie katolickich (Hiszpania, Portugalia). Przyczyniło się to do postępów reformacji w krajach gdzie była ona silnie rozwinięta (Czechy, Francja, Polska)."

Wg mnie jest to źle zredagowany fragment - skutkiem reformacji było chyba umocnienie katolicyzmu w państwach już katolickich, jak i ZATRZYMANIE postępów reformacji np. w Polsce, Czechach i Francji.