Dyskusja:Kozacy piszą list do sułtana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

odmiana słów pochodnych od słowa "Zaporoże"[edytuj kod]

Analizując teksty w innych artykułach o Kozakach Zaporoskich - widzialem że pisane są przez literke "S" jednak region i miasto nazywa się "Zaporoże", w zwiazku z czym czy nie powinniśmy pisac "Kozacy Zaporożscy"? Jak wiec napisac poprawnie zdanie "Zaporoscy piszą list do sułtana" czy "Zaporożcy piszą list do sułtana"? druga wersja wydaje sie miec wiecej sensu

Przymiotnik "zaporoscy", rzeczownik Zaporożcy ;-). Tytuł zmieniłam wg encyklopedii PWN. Przy okazji prośba - pisz artykuły najpierw w swoim brudnopisie (wikipedysta:Bmalina/brudnopis) i sprawdzaj dokładnie ortografię - zrobiłeś b. dużo błędów. Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 20:25, 16 kwi 2008 (CEST)

Chciałabym zwrócić uwagę, że obraz "Kozacy zaporoscy piszą list do sułtana Mahmeda" znajduje się nie w Trietiakowskiej Galerieji w Moskwie, tylko w Ermitażu w Petersburgu. Wiem to na pewno, bo tam widziałam ten obraz.

To przeczytaj jeszcze raz. Tym razem całość artykułu, nie urywaj w trzech czwartych. I ze zrozumieniem. Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność wymagana od ucznia gimnazjum. --WTM (dyskusja) 02:11, 27 paź 2012 (CEST)

zwinięte flagi kozackie?[edytuj kod]

Historycy ukraińscy twierdzą [1], że na tej wersji z 1880 r. są za plecami z lewej strony zwinięte flagi (na tej z 1893 r. mniej wyraźne z prawej strony, ale jakby też?) w kolorach żółto-niebieskim i czerwono-czarnym, co ma dowodzić, że Riepin wiedział, że są to tradycyjne ich kolory od XVII w. i popularne też w latach malowania tych obrazów - inne źródła lub przeciw?