Dyskusja:Kraków Krzemionki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prośba do użytkownika Therud o umożliwienie korekty zgodnie ze stanem faktycznym.

Można łatwo zauważyć przychodząc na stację, że dawny jedyny peron Kraków Krzemionki to teraz peron 2 Kraków Podgórze. Korekty są cofane pod pretekstem braku źródła mimo że istniał przypis z rozkładem https://malopolskiekoleje.pl/images/rozklady-jazdy/SKA-2---Krakw---Skawina---ZRJ-11-21.III.2018.pdf który jest notorycznie usuwany. Jednocześnie błędna treść (jakoby peron Kraków Krzemionki przestał istnieć / być czynny) nie posiada żadnego źródła.

Z przytoczonego źródła wynika jedynie, że linia SKA 2 ma postój na peronie 2 Krakowa Podgórza, nigdzie nie ma w przytoczonym źródle mowy, że dawny Kraków Krzemionki to obecnie Kraków Podgórze peron 2. Therud (dyskusja) 17:57, 24 kwi 2018 (CEST)
Skoro w ramach inwestycji wybudowano jeden nowy peron to skąd się wziął ten drugi? I jeśli Kraków Krzemionki wciąż istnieje i jedynie jest nieczynny, to gdzie niby się znajduje? O tym że dawny jedyny peron Kraków Krzemionki to teraz peron 2 Kraków Podgórze można się przekonać przychodząc na miejsce, jeśli poniższych kilka źródeł nie wystarcza.

Jest jeszcze https://portalpasazera.pl/Plakaty w którym wystarczy wpisać "Kraków Podgórze" i odczytać, że przystanek ma 2 perony. Dodatkowo polecam stronę na wikipedii Wielowieś (przystanek kolejowy) - gdzie też są 2 perony, każdy przy innej linii. Proszę też zauważyć (dot. https://malopolskiekoleje.pl/images/rozklady-jazdy/SKA-2---Krakw---Skawina---ZRJ-11-21.III.2018.pdf), że podróż z Krakowa Bednarki do Krakowa Podgórza i Krakowa Podgórza P2 trwa zawsze 3 minuty - jak można uznać, że to są dwa różne przystanki? Odnośnie rzekomego braku źródła, że "dawny Kraków Krzemionki to obecnie Kraków Podgórze peron 2" - proszę, oto cała lista:
1. http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/przejazd-techniczny-po-lacznicy-krakow-zablocie--krzemionki-od-grudnia-z-pasazerami-84043.html - "Pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch zadaszonych przystanków Zabłocie i Podgórze (dawniej Krzemionki), wyposażonych m.in. w schody ruchome."
2. http://pl.atlaskolejowy.net/malopolskie/?id=baza&poz=1926 - "Zmiany nazw punktu: Kraków Krzemionki 1981-2017 • Kraków Podgórze 2017-."
3. http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/107768,25,mib-budowa-kolejowej-lacznicy-w-krakowie-na-ukonczeniu-(komunikat) - "W grudniu 2017 r. podróżni będą już mogli skorzystać z nowoczesnych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze (dawniej: Kraków Krzemionki)".
4. http://www.dziennikpolski24.pl/region/kronika-krakowska/a/krakow-pociagi-juz-jezdza-po-lacznicy-zablociekrzemionki,12599508/ - "Przypomnijmy, że budowa łącznicy między stacjami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki (teraz jej nazwa została zmieniona na Kraków Podgórze) rozpoczęła się jeszcze w 2015 roku".
5. http://www.transportszynowy.pl/krlacznicakolejowa.php - "Inwestycja ta obejmuje budowę dwóch wiaduktów kolejowych w formie estakad pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki (nowa nazwa: Kraków Podgórze) wraz z kompleksową przebudową tych przystanków i włączeniem nowego układu torowego do obecnej infrastruktury".
6. https://pl-pl.facebook.com/Budimexsa/ (Budimex - wykonawca inwestycji) - " Dziś miała miejsce oficjalna prezentacja przystanku Kraków Pogórze i przejazd techniczny łącznicą – trasa: Kraków Główny - Kraków Zabłocie - Kraków Podgórze (dawniej Krzemionki)".
7. https://www.youtube.com/watch?v=31L2hloCG2I (link zamieścił inwestor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) - "Nowy przystanek na łącznicy, dotychczas znany jako Kraków Krzemionki, 10 grudnia 2017 r. zmieni oficjalnie nazwę na Kraków Podgórze".
8. http://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/pociag-gora-budowa-lacznicy-krakow-zablocie-krakow-podgorze-na-finiszu-3515/ - "W grudniu podróżni skorzystają z nowoczesnych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze (dawniej: Kraków Krzemionki)".
9. http://www.fskdevelopment.pl/mieszkanie,sprzedaz,krakow-podgorze,924304 - " kolejowa(Kraków - Krzemionki/Podgórze 15 min)". Wyjaśniam jest "/" (nie "i"), zatem wszyscy (poza redaktorami Wikipedii) już wiedzą, że jest 1 stacja w tym rejonie Krakowa.
10. https://in-krakow.pl/news-details/dziewiczy-kurs-nowa-linia-kolejowa-kolor-zdradza-to-miejsce/59ea23506efed00700bdcfa6 - "Nowa łącznica to nowe krakowskie przystanki: Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze (dawniej Kraków Krzemionki)".
11. http://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/multimedia/video/estakada-krakow-zablocie-krakow-krzemionki-3505/ - "Nowy przystanek na łącznicy, dotychczas znany jako Kraków Krzemionki, 10 grudnia 2017 r. zmieni oficjalnie nazwę na Kraków Podgórze.
12. W artykule Kraków Podgórze, w zakładce "Historia i autorzy" jest "12:54, 23 paź 2017‎ Mathieu Mars (dyskusja | edycje)‎ . . (2279 bajtów) (-81)‎ . . (Niczego "nie przesunięto")". Tymczasem https://krakow.onet.pl/dwa-nowe-przystanki-kolejowe-w-krakowie-dzieki-lacznicy-w-podgorzu/ff0hfw9 , https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/w-krakowie-powstaly-dwa-nowe-przystanki-krakow-podgorze-i-krakow-zablocie/ , https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/31286/przystanki-krakow-zablocie-i-krakow-podgorze-czekaja-na-pasazerow.html , http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/krakow-nowe-przystanki-wkrotce-do-dyspozycji-podroznych-sa-nowoczesne-ale-nie-brakuje-absurdow,12694320/ , https://krakow.tvp.pl/34901024/dwa-nowe-przystanki-kolejowe-w-krakowie - "Przystanek Kraków Podgórze został przesunięty do skrzyżowania ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej". Czy oni wszyscy nie czytają wikipedii?
13. Na rozkładach jazdy (obowiązujących od 10.12.2017) można już sprawdzić, że przystanek Kraków Krzemionki (o takiej nazwie) nie istnieje. Link z rozkładem jazdy: http://rozklad-pkp.pl/pl/ti?trainlink=399255/141343/485360/109595/51&ld=s38&seqnr=2&ident=0k.02575838.1512720081&date=11.12.17&station_evaId=5100240&station_type=dep&journeyStartIdx=0&journeyEndIdx=5&backLink=tp&
14. http://docplayer.pl/63595484-Parkingowe-zmiany-w-podgorzu-antoni-stawarz-we-wspomnieniach-wnuczki-przystanek-krakow-podgorze.html na str. 12: "Koleje nareszcie powróciły do tradycyjnej, historycznej nazwy PKP Kraków Podgórze. Swoją karierę kończy tym samym nazwa Kraków Krzemionki".
15. http://www.transportszynowy.pl/stacje/krakowpodgorze.php: "Przystanek Kraków Podgórze powstał w ramach budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki. Przed tą inwestycją w jego miejscu znajdował się przystanek Kraków Krzemionki".
16. http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/krakow-lacznica-kolejowa-w-podgorzu-juz-padla-ofiara-pseudografficiarzy,13350929/, zdjęcie 9 (a na nim wyraźnie widoczny napis "Peron 1") , tablica nad wejściem do przejścia podziemnego, napis ("Peron 2") po lewej stronie.

Nigdy nie wątpiłem w zmianę nazwy przystanku Kraków Krzemionki (czy będąc bardziej precyzyjnym w przerobienie go na peron 2 Krakowa Podgórza). Problemem natomiast od początku były źródła na to, że do takiej zmiany doszło, które to źródła były niewystarczające (nie wynikało z nich wprost, że doszło do zmiany nazwy). Zdecydowana większość przytoczonych źródeł powyżej dotyczy nowego przystanku na łącznicy, a nie starego (przebudowanego) pomiędzy Płaszowem a Bonarką. Therud (dyskusja) 11:14, 3 maj 2018 (CEST):
Dlaczego zatem obecna, wprowadzająca w błąd informacja została zaakceptowana bez źródeł? Jeśli żadne źródła nie są wiarygodne ani nawet zdjęcia stanu faktycznego, to czy zasadne byłoby w takim razie usunięcie hasła całkowicie?
Ze zdjęć absolutnie nic nie wynika (nie ma w ich opisie informacji, że przedstawiają dawną stację Krzemionki, a obecną Podgórze). Z artykułu na lovekrakow.pl ([1]) wynika, że miały istnieć dwa przystanki: Podgórze (na estakadzie) i Krzemionki (na linii do Płaszowa). Dodaj przyzwoite i konkretne źródła, a nie będzie problemu. Grzegorz B. (dyskusja) 14:01, 24 lip 2018 (CEST)

Odnośnie artykułu na lovekrakow.pl ([2]):
1. Zwróć uwagę na datę tego artykułu: 06.09.2017
2. W tamtym czasie owszem istniały 2 osobne przystanki, ponieważ z Krzemionek - jeszcze do grudnia, odjeżdżały pociągi, zaś Podgórze czekało na przyjęcie tych pociągów po tym terminie (stąd na zdjęciach widzimy wielki napis "Kraków Podgórze", a wielki napis "Kraków Krzemionki" gdzie?).
3. Ze sformułowania "przy linii od strony Krakowa Płaszowa, pozostanie nazwa „Kraków Krzemionki”" nie wynika do kiedy pozostanie (wyjaśniam "pozostanie" (był 06.09.2017), ale tylko do grudnia 2017). Zatem pytam, do kiedy pozostanie?
4. Od grudnia 2017 do marca 2018 z Płaszowa (miał odjazd o 17) do Skawiny kursował 1 pociąg osobowy i mimo, że przejeżdżał obok peronu dawnego przystanku Kraków Krzemionki - nie zatrzymywał się przy nim, bowiem kolejarze nie wiedzieli pod jaką nazwą wprowadzić do rozkładu postój przy tym peronie. Zmiany zaszły dopiero od marca 2018 (wymusił to remont między Głównym a Zabłocie) - pociągi w znacznie większej ilości zaczęły odjeżdżać z Płaszowa i miałyby podzielić los tego 1 osobowego z 17. "Powstał" wtedy peron 2 przystanku Kraków Podgórze.