Dyskusja:Kuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uzasadnienie stubów jest takie, że uzupełniam wtedy linki w kilku wikipediach językowych, na co nie każdy może mieć czas i ochotę. Jeśli uważacie, że to nie ma sensu, to zaprzestanę tego niecnego procederu Matusz 11:55, 28 mar 2003 (CET)

Z jednej strony słuszne, bo nie zawsze interwiki links są, ale jednocześnie znika mi tytuł z najpotrzebniejszych, na których często buszuję, a treść jest znikoma. Co prawda pamiętam kilka czołowych najpotrzebniejszych (Libię np. robiłem wczoraj w domu i dzisiaj się zdziwiłem, że nie ma w najpotzrebniejszych, to samo z Kubą, którą planowałem na niedzielę lub poniedziałek). Interwiki może lepiej dawać do już zrobionych, bo przyznam się bez bicia, że chyba w wielu artykułach o nich zapomniałem :-) Silthor 12:13, 28 mar 2003 (CET)

Nie mam nic przeciwko stubom i rozumiem wyjaśnienie Matusza, bo czasem też uprawiam proceder linkowania - gdy ktoś się skupi ta "snuciu pajęczyny" to... wykonuje pewną pracę, która mu zajmuje powiedzmy godzinę. W tym czasie mógłby napisać np. jeden porządny artykuł. Ale obie czynności ktoś kiedyś będzie musiał zrobić (tzn. znaleźć na nie czas) - każdy wybiera to co mu "podchodzi" w danej chwili, a co służy długoterminowemu dobru Wikipedii. Youandme 12:15, 28 mar 2003 (CET)

Uważam tworzenie stubów za celowe przy okazji innych prac. Stworzyłem ich trochę przy dołączaniu grafiki. Do stworzenia pełnych artykułów nie zawsze mam wiadomości, lub czas. Uważam takie podejście za lepsze od tworzenia albumu rysunków. Ewentualnie można je dołączyć do: Strony wymagające dopracowania. Topory 14:48, 28 mar 2003 (CET)


Chodziło mi o zwijanie haseł z Najpotrzebniejsze (Libia i Kuba były tam na czele), a następnie robienie z nich stubów - wartość informacyjna i tak jest nikła, a hasło znika z wykazu - a nie w ogóle o stuby. Silthor 15:22, 28 mar 2003 (CET)

link[edytuj kod]

Proponuje usuniecie linku do nocastro.com, strona zieje nienawiscia, sa tam pomysly "im gorzej tym lepiej", typu utrzymywania embargo i ukrócenia kubanskiej turystyki, doswiadczenie historyczne mowi ze to jest skrajny idiotyzm, ktory prowadzi do umocnienia wladzy kazdego rezimu, nie propagujmy ciemnoty.

Nie propagujmy ciemnoty wiec usunmy tez link http://www.cuba-solidarity.org.uk/ ktora w przeciwnienstwie do poprzedniej strony propaguje wrecz zachwyt nad dyktatura Castro ...

okupacja czy protektorat[edytuj kod]

Blisko siebie są te dwa określenia podległości wobec USA. Może jedno z nich jest dokładniejsze? Xx236 14:55, 17 sty 2006 (CET)

Wydaje mi się, że bardziej zbliżony do tamtej formy był protektorat. Paweł Ciupak 14:50, 24 sty 2006 (CET)

Zdecydowanie protektorat - Pjast 20 czer 2008

Co mi się pomyliło[edytuj kod]

Może zamiast opinii konkrety? Xx236 16:05, 25 sty 2006 (CET)

Rządy Batisty- duma Kuby?[edytuj kod]

Przyjrzyjcie się jeszcze raz części poświęconej obaleniu Batisty. Jakoś bardziej kojarzy mi się z tym nazwiskiem określenie "marionetka" bądź "dyktator" niż "jego prezydencki rząd okazał się sukcesem". Jeżeli chodzi o sukces gospodarczy, ekonomiczny, rozwój turystyki czy wzrost krajowego produktu- zaznaczcie to, bo chyba nie miał nikt na myśli "sukcesu w zabijaniu"?

Michał,

http://pawelrosczak.republika.pl/policy/cover.html[edytuj kod]

Gdyby ktos chciał wykorzystać. (Przy okazji - nie jestem autorem). Xx236 10:02, 7 mar 2006 (CET)

Ustrój polityczny[edytuj kod]

Tekst powinien zostać dostosowany do Wikipedii (odniesienia do innych artykułów). W szczególności czekam na sprecyzowanie słowa socjalistyczny, bo żyłem w kraju socjalistycznym, w którym były puste sklepy i cenzura. Czy chodzi o ten sam system? Xx236 11:24, 30 sie 2006 (CEST)

Szablon Komunizm[edytuj kod]

Wstawiony ostatnio szablon:Komunizm pasuje do układu artykułu jak pięśc do oka. Ogólnie moim zdaniem szablon jest nieudany. zajmuje bardzo duzo miejsca pokazujac linki do artykułów niekoniecznie potrzebych osobom czytajacym artykuł o Kubie. Zaproponowałem autorowi zmiane szablonu na mniejszy albo na taki rozwijany, poziomy pasek na dole, ale nie dostałem żadnego odzewu. Proponuje szablon usunąć do momentu gdy autor nie przerobi go na format bardziej przyjazny dla artykułów. Wujaszek re:? 12:57, 11 wrz 2006 (CEST)

Do poszerzenia[edytuj kod]

Usunąłem puste sekcje 'Kultura' i 'Gospodarka'. Przydałoby się je czymś zapełnić. --Yarek 19:12, 2 lis 2006 (CET)

opinia[edytuj kod]

malo informacji


Na określenie ustroju kubańskiego politolodzy powszechnie używają zwrotu "republika socjalistyczna"[edytuj kod]

  • Którzy politolodzy? Jakieś nazwiska?
  • Co znaczy republika socjalistyczna? Gdzie to jest zdefiniowane? Oficjalna nazwa była Realny socjalizm.
  • Poważne cytowanie kubańskiej konstytucji jest podobnie niepoważne jak cytowanie konstytucji ZSRR. Proponuję przenieść do Dowcipy polityczne.Xx236 14:09, 4 maja 2007 (CEST)

ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Na Kubie obecie nie ma stanowiska Prezydenta.Głową państwa jest Przewodniczący Rady Państwa , którym właśnie został Raul Castro Ruz.

Zgłosił: Zetpe0202 83.144.75.167[odp][?] (dyskusja) 18:12, 25 lut 2008 (CET)


Gospodarka[edytuj kod]

W haśle mało o gospodarce. Brak informacji wstrzymaniu pomocy gospodarczej przez Rosję/ZSRR w 1991 i blokadzie handlowej utrzymywanej przez USA. Utrzymywanie blokady handlowej przez Stany (przy braku zagranicznej pomocy) bardzo szkodzi kubańskiej gospodarce o czym nikt nie chce mówić.

Oczywiście , zakaz kupna broni bardzo szkodzi gospodarce Kuby, brak nowego czołu powoduje biedę. Firmy z USA faktycznie maja ogromne utrudnienia (praktycznie zakaz) ale reszta świata może robić prawie co chce. Kto będzie chętny może kupować cukier itp.

Dewiza[edytuj kod]

Według angielskiej i hiszpańskiej Wiki, dewiza Kuby to Patria o muerte (Ojczyzna lub śmierć), a nie Patria y libertad Pibwl ←« 22:56, 2 gru 2008 (CET)

Dajcie sobie siana z polską wikipedią[edytuj kod]

Ten jednostronny zakłamany bełkot jaki tutaj jest zamieszczony to śmiech na sali, chcecie się czegoś dowiedzieć o Kubie wejdźcie sobie na angielskojęzyczną wersję.

Ze "Zgłoś błąd"[edytuj kod]

Dlaczego Kuba ma herb, a inne państwa mają godła? Otóż Kuba też ma godło, tylko niektórzy mylą te pojęcia.

Zgłosił: Detyna 79.163.233.235 (dyskusja) 22:18, 29 sie 2009 (CEST)


Gdyby Kuba miał rzeczywiście przyrost naturalny na poziomie 2,5%, to za kilkadziesiąt lat byłaby najludniejszym państwem świata. Przyrost naturalny podaje się w ‰ (promilach)!! ;)

Długość granic[edytuj kod]

"Długość granic: 0 (nie graniczy z żadnym państwem, Baza Guantanamo jest wydzierżawiona USA)" Czy aby na pewno długość granic wynosi 0? Już prędzej chyba długość granicy lądowej wynosi 0. A co z granicami morskimi z innymi państwami? No chyba że na Morzu Karaibskim Kuba nie graniczy z żadnymi innymi państwami, a jedyni z wodami międzynarodowymi, ale i wtedy chyba należy za długość granic przyjąć długość linii wód terytorialnych. Podawanie zerowych długości granic to na pewno jest błędne. Mozna co najwyżej napisać, że dł. granic lądowych wynosi 0.

szkoda słów[edytuj kod]

podobno w 2007 w polsce dochód to 4100 zł wg wikipedii . viki to kolejny socjalistyczny pistolecik w rękach michnikowskiej mafii szkoda słów . myślę że teraz w polsce średnia to jakieś 10 tyś według tej bandy a skoro masz wątpliwości wejdż na opis państwo KUBA dochód na mieszkańca tam w porównaniu do mieszkańca tu...........

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

"Obecnie obowiązuje konstytucja z 1976 roku, która to została znowelizowana w 1992[13]" Konstytucja została ponownie znowelizowana w 2019 r., w wyniku czego Diaz Canel został prezydentem - szefem państwa i rządu. Utworzono też stanowisko pierwszego wiceprezydenta (szczegółami powinien podzielić się tu jakiś "kubanista"). Wysoce niefortunne (=do korekty) jest sformułowanie sekcji "Siły zbrojne", gdzie jednym oddechem do sił zbrojnych Kuby dopisany został amerykański garnizon w Guantanamo (cytat za Encyklopedią PWN). Jeżeli tak będzie opisywany amerykański garnizon w Polsce - błędu w tym haśle nie bedzie. Zgłasza: [@] 78.11.132.41 (dyskusja) 21:54, 2 lis 2019 (CET)