Dyskusja:Las pierwotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Białowieża - ostatni niziny las pierwotny Niżu Europejskiego?[edytuj kod]

(Kontrowersje w sprawie Niżu Europejskiego, przeniesione z dyskusji szablonu CzyWiesz)

Nie wiem co to jest Niż Europejski - Tescobar/dyskusja 18:42, 1 kwi 2009 (CEST).

Wg en:European Plain to Niż Środkowoeuropejski i Niż Wschodnioeuropejski razem wzięte. Logiczne, ale i tam źródła nie ma. Cień (Pisz) 17:26, 30 mar 2009 (CEST)

Spytałem o to na Wikiprojekcie geograficznym - Aotearoa odpisał, że nie ma czegoś takiego, tzn. termin Niż Europejski jest niepoprawny, i dlatego nie może być o nim artykułu na wikipedii. Były sugestie, żeby zmienić to na ostatni nizinny las pierwotny Europy. Trochę mnie martwią nizinne okolice podchodzące pod Ural - trudno uwierzyć, że nie ma tam innych pierwotnych lasów. Tescobar/dyskusja 23:33, 30 mar 2009 (CEST)

 • Raczej Europy Środkowej. W Europie są jeszcze lasy pierwotne w Finlandii i Szwecji [1] --agewa79 10:16, 31 mar 2009 (CEST)
  • Agewo, ale czy aby na pewno są to lasy nizinne? Tescobar/dyskusja 18:37, 31 mar 2009 (CEST)
  • O ile mi wiadomo Finlandia jest w głównej mierze krajem nizinnym. Ja bym to ostatnie zdanie zmieniła na prostą informację, że w Polsce takim lasem pierwotnym jest Białowieża, omijając ten nieszczęsny Niż Europejski --agewa79 10:02, 1 kwi 2009 (CEST)
   • Dodałem przypis objaśniający, pytanie może zostać w obecnej postaci.
    A co do Finlandii - nawet, jeśli jest nizinna, to według Wikipedii nie wchodzi w skład Niżu Wschodnioeuropejskiego.
    Tescobar/dyskusja 12:35, 1 kwi 2009 (CEST)
   • Ale w skład Niżu Europejskiego jak najbardziej: [2] --agewa79 17:56, 1 kwi 2009 (CEST)
   • Niż Europejski - nie istnieje. Jest to po prostu skrót myślowy obejmujący pas nizin przechodzących od Niżu Środkowoeuropejskiego po Niż Zachodniorosyjski, charakteryzujący się m.in. strefą lasów mieszanych przechodzących w lasy subborealne (np. Białowieża) aż do subtajgi. Mylona z Niżem Środkowoeuropejskim rozciągającym się od delty Renu po środkową Wisłę, która nie dotyczy P.Białowieskiej bo znajduje się w Europie Zachodniej. W przypadku Puszczy Białowieskiej możemy mówić: Europa Wschodnia > Niż Zachodniosyberyjski > Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie > Nizina Północnopodlaska > Równina Bielska.