Dyskusja:Lek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niewyczerpujący i trochę chaotyczny ale nie wiem jak go podzielić na sekcje... Milen (dyskusja) 21:20, 12 cze 2008 (CEST)

Proponuje usunięcie akapitu o "lekach" homeopatycznych. To nie są leki, tylko pseudoleki, tak samo, jak homeopatia nie jest nauką, ale pseudonauką. Ewentualnie, można je zostawić, ale dopisać, że nazywanie ich lekami jest kwestią dyskusyjną...


Popieram

-- Również popieram, warto też zaznaczyć i napisać że nie są to leki. --Piotr Zonko 10:47, 3 wrz 2007 (CEST)

Artykuł zawiera cytat z błędem merytorycznym. Nie leczy się chorób tylko organizm. Nawet jeśli jest to cytat to jest to niepoprawny cytat.

Rozporządzenie ministerstwa zdrowia ws. informacji dotyczących produktów leczniczych[edytuj kod]

Największym sukcesem rządu Donalda Tuska była poprawa zarządzenia Mariusza Łapińskiego z 2002 r. polegająca na dopisaniu do komunikatu „Przed użyciem zapoznaj się z ulotką…bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą” słów „gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. To było latem 2008 r., a ministrem zdrowia była już wtedy Ewa Kopacz, a nie, jak sądziłem, Zbigniew Religa.

Zbyt szeroka definicja leku[edytuj kod]

Zdanie: "Określenie lek stosuje się też w stosunku do (...) środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne)." jest podane bez żadnych przypisów. Tymczasem wedle definicji w nim zawartej lekiem byłby także np. alkohol. To zaś jest chyba bez sensu. Moim zdaniem należy albo to zdanie poprawić, albo uzupełnić o źródła.

błędna definicja?[edytuj kod]

Czytając wstęp można zrozumieć że lek jest to po prostu substancja czynna. Natomiast od następnego podrozdziału (Uregulowania prawne) do końca jest juz opisywany jako produkt leczniczy. Pojęcie lek i produkt leczniczy (przynajmniej w środowisku farmaceutów) nie jest tożsame a wręcz twierdzenie takie jest totalną bzdurą. Pacjenci zawsze będą mówić na to co dostaną w aptece "lek" ponieważ "to ma ich wyleczyć" i tak się po prostu przyjęło. Powód dla którego w ustawie Prawo farmaceutyczne nie ma pojęcia "lek" tylko "produkt leczniczy" jest prozaiczny: Produktem leczniczym nazywa się substancję czynną która wraz z substancjami pomocniczymi, w odpowiedniej postaci leku, jest gotowa do zaaplikowania człowiekowi a Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, (...) nie rejestruje substancji czynnych które są dostępne w Polsce tylko preparaty je zawierające (pod określoną nazwą handlową i postacią), tak samo w aptece dostaje się tabletki, syropy, czopki a nie odważoną samą substancję czynną! Mariusz Ch. (dyskusja) 06:23, 2 gru 2011 (CET)

Lekarstwo[edytuj kod]

Czy jest jakiś powód, dla którego w haśle nie pojawia się rzeczownik „lekarstwo”? (air)Wolf {D} 15:14, 22 lis 2016 (CET)