Dyskusja:Libertarianizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

[bez tytułu][edytuj kod]

Proszę o podanie źródła gdzie Ayn Rand jednoznacznie określa się jako prawicowa. Bardzo wątpliwa teza.

Bardzo mi przykro, ale raczej nie klaszcze Marksowi… Problem ludzi od Marksa jest jeden – jakiego pojęcia się nie tkną, zawsze je popsują. --LordBlick (dyskusja) 08:37, 3 sie 2019 (CEST)

Apel o zmianę nazwy hasła[edytuj kod]

Hasło opisane przez Autora dotyczy nie libertarianizmu, a jedynie nurtu libertarianizmu, libertarianizm prawicowy (right-libertarianism) Proszę wejść na anglojęzyczna wikipedię. Nurtów jest masa a Pan opisał prawicowy libertarianizm. Apeluje o zmianę nazwy. (ps. sam jestem prawicowym libertarianinem)

 • Należy więc przede wszystkim napisać sekcje o nieprawicowych libertarianizmach. Bluszczokrzew (dyskusja) 17:46, 13 paź 2010 (CEST)

Myśl libertariańska w Polsce?[edytuj kod]

Czy libertarianie rodzą się tylko w Usiech? Chętnie zapoznałbym się z jakimiś polskimi nazwiskami i poglądami

 • Proszę bardzo: Jacek Sierpiński, Maciej Miąsik, Jakub Bożydar Wiśniewski, niektórzy członkowie Instytutu Misesa
  • przepraszam uprzejmie, ale co to za "pajac" spod adresu IP: 178.43.33.181 zmienia treść wypowiedzi. Akapit ten brzmiał: "Proszę bardzo: Janusz Korwin-Mikke - polski libertarianin, minarchista (także monarchista nota bene), zwolennik szkoły austriackiej. Dodam jeszcze: Stanisław Michalkiewicz, Grzegorz Braun, Św. P. Stefan Kisielewski, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Cejrowski i prawie wszyscy UPRowcy (prawie)." Komuś coś się nie podoba? Niech doda własną sekcję, a nie kasuje cudze wypowiedzi i wkleja jakieś anonimowe nazwiska...
   • Przepraszam, ale kolega myli libertarianizm z konserwatwnym liberalizmem. Proszę nie wprowadzać kogoś w błąd, że takie osoby jak Korwin Mikke czy Michalkiewicz są libertarianami.
    • JKM może mógłby być zaliczony do paleolibertarian, choć też nie jestem tego pewien. Pan Jakub Woziński - publicysta NCzas!u, libertarianin, tłumaczy libertariańskie książki na polski. Ale Pan Cejrowski? Myślę, że on by się za to wręcz obraził :) Tomasz Sommer - pisał, ze nie można usprawiedliwić podatków, wiele razy promował libertariańskie propozycje.

błąd na temat Nietzschego[edytuj kod]

Jest błąd Rand odrzucała filozofię Nietzschego, uznając, że w miejsce poświęcania siebie dla innych wymyślił ideę poświęcania innych dla siebie A jest to tak samo sprzeczne z jej rozumieniem słowa egoizm jak koncepcja altruizmu. http://aynrandlexicon.com/lexicon/nietzsche,_friedrich.html

zakres pojęcia[edytuj kod]

Kto i gdzie stwierdził że podlinkowany teraz w artykule Wolnościowy socjalizm jest libertarianizmem? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 09:39, 18 lut 2014 (CET)

Nie-neutralny punkt widzenia[edytuj kod]

Artykuł kładzie nacisk na XIX-wieczne pojęcie libertarianizmu - jedno z określeń filozofii politycznej, którą dziś określa się mianem anarchizmu lub wolnościowego socjalizmu. Niemal zupełnie nie jest poruszony temat współczesnego znaczenia pojęcia libertarianizmu, które silnie odbiega od pojęcia XIX-wiecznego, mimo że artykuł jest umieszczony w kategorii Libertarianizm, która skupia się na libertarianizmie XX- i XXI-wiecznym.--Yaevh (dyskusja) 01:59, 7 kwi 2014 (CEST)

Proponujesz żeby tutaj opisywać wszystkie odcienie libertarianizmu? Czy nie lepiej tutaj dać tylko to co do czego zgadzają się opracowania dotyczące libertarianizmu a resztę linkować? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:45, 7 kwi 2014 (CEST)
 • Według mnie ten artykuł jest w miarę neutralny, tj nie narzuca określonego spojrzenia czy perspektywy. Jest info o tym, że są różne odmiany, że słowo ewoluowało w procesie historycznym. Tylko jest mało źródeł, a przydałyby się.

Grubymi nićmi szyte[edytuj kod]

Polskie przerobione ostatnio hasło Libertarianizm nie ma linku do wersji w innych językach, a nowy wymysł jakiegoś wikipedysty Prawicowy libertarianizm, termin którego nikt w Polsce nie używa, a który w USA ma niejasne znaczenie (https://en.wikipedia.org/wiki/Right-libertarianism), to w innych językach zwykły libertarianizm. Nicniemasensu (dyskusja) 06:36, 9 kwi 2014 (CEST)

Należy dołączyć do reszty ideologii lewicy. Wszystkie ruchy wywodzące się z oświeceniowego liberalizmu do nich należą.

Źródło dla etymologii[edytuj kod]

"Termin libertarianizm został użyty po raz pierwszy przez oświeceniowych wolnomyślicieli w nawiązaniu do metafizycznego przekonania..." Dobrze byłoby, moim zdaniem, dodać jakieś źródło. Kto konkretnie tak powiedział? Jest na pewno jakaś książka, w której jest tak napisane. Bardzo mi to potrzebne, z góry dziękuję.

 • Fakt - przydałyby się źródła.