Dyskusja:Linia kolejowa nr 17

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

A mnie się zawsze zdawało, że na stacji Łódź Fabryczna tory się kończą (albo zaczynają) i nie ma siły, żeby ta linia odchodziła od innej, jak to jest zaznaczone w infoboksie (że niby od LK nr 458). Co prawda jestem laikiem w tej materii i mogę się mylić, ale tak na chłopski rozum, to myślę, że raczej mam rację. Czy ktoś zada sobie trochę trudu, żeby mnie uświadomić?

--Westborder (dyskusja) 03:40, 5 sie 2008 (CEST)
masz rację, tory w Łodzi Fabrycznej się zaczynają, linia 458 jest linią która idzie równolegle do linii numer 17 do stacji Łódź Widzew. Biały111 (dyskusja) 19:08, 5 sie 2008 (CEST)

Początkowo tory sięgały dalej na zachód - wiaduktem przechodziły nad ulicą Widzewską (dziś Kilińskiego) i kończyły się na tyłach dzisiejszego Grand Hotelu...

A tak ogóle: tekst "Uroczystość "zaszczycił swoją obecnością" namiestnik Królestwa Polskiego hrabia Fiodor Berg, który wygłaszając z tej okazji przemówienie, stwierdził: Miasto Łódź stanowi interesujące zjawisko w kraju polskim. Zawdzięcza swój dobrobyt przemysłowi niemieckiemu, przedsiębiorczości Niemców i pilności niemieckiej. I dalej, że Łódź będąc najludniejszym po Warszawie miastem Królestwa liczy przeszło 40 tysięcy mieszkańców z czego dwie trzecie mieli stanowić Niemcy. Liczba Niemców oczywiście ogromnie przesadzona, ale podyktowała ją hrabiemu nie tyle znajomość stosunków łódzkich, ile nienawiść jaką żywił do Polaków i tendencja zmierzająca do wyolbrzymiania roli żywiołu obcego, niepolskiego. Podobne tendencyjnie nieprawdziwe poglądy o dominującej roli i ilości Niemców w Łodzi były nierzadko spotykane w owym czasie." jest niemal słowo w słowo spisany z książki Mirosława Wojalskiego Koleją do "Ziemi Obiecanej"... Bismarck (skrzynka kontaktowa) 00:51, 21 mar 2011 (CET)