Dyskusja:Lotnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Concorde.planview.arp.jpg
Ten artykuł jest w kręgu zainteresowania Wikiprojektu Lotnictwo, wspólnego wysiłku mającego na celu poprawienie zawartości Wikipedii w zakresie lotnictwa. Jeśli masz ochotę się przyłączyć, wejdź na stronę projektu, gdzie znajdują się informacje jak się przyłączyć, a także lista zadań do wykonania.
Portal:LotnictwoDyskusja wikiprojektu Lotnictwo
Start Jakość tego artykułu została oceniona jako start.
Niska Istotność tego artykułu została oceniona jako niska.

Jeśli ktoś miałby chwilę czasu i wiedzy to jest prośba o poprawienie definicji i napisanie paru słów o rozwoju, technice pilotażu i budowie lotni, podobnie, jak w angielskiej Wikipedii. No i może fotka (najlepiej inna, niż na angielskiej)?
Grzegorz 18:05, 27 paź 2004 (CEST)

Jest tu dużo do poprawienia: "Poszycie przybiera kształt profilu (wklęsło - wypukłego) dopiero po nabraniu przez lotnię prędkości" - tak było z historycznymi lotniami, teraz mają profil cały czas

"Uprząż wykonywana jest w postaci pasów, do których przypinany jest pilot, czasami zawieszony w specjalnym kokonie." - jest kilka rodzajów uprzęży, prawie wszystkie współczesne (za wyjątkiem szkolnych) mają kształt kokonu.

"Istnieje wiele lotni o różnej budowie, ich kształt jest zależy tylko od wyobraźni konstruktora." - lotnię odróżnia wg prawa polskiego: a) start z nóg b) sterowanie masowe, c) zawieranie elementów zapewniających sztywność powierzchni nośnych. Co wyraźnie klasyfikuje paralotnię jako cos odrębnego.

FAI (Federation Aeronautique Internationale) stosuje jeszcze inną definicję - lotnie to wszystkie urządzenia latające umożliwiwjące pilotowi niesienie, start i lądowanie tylko przy pomocy własnego ciała i nóg, przy wietrze czołowym poniżej 1 m/s (gdyby nie to ograniczenie, przy odpowiedniej prędkości wiatru mozna by utrzymac w rękach i szybowiec). W obrębie lotni mamy Klasę 1 - czyli sterowane masowo usztywnione miękkopłaty, Klasę 2 - czyli lotnie sztywnopłaty sterowane aerodynamicznie i masowo,, Klasę 3 - paralotnie, oraz klasę 4 - dla wszystkich sprzętów latających, które umożliwiają pilotowi użycie nóg podczas startu - bez wzgledu na wiatr. W niektórych lekkich szybowcach oznaczało to ... wycięcie dziur na nogi w podłodze.

W języku polskim jako lotnię przyjęło się nazywać wyłącznie lotnie Klasy 1.

"Wiele lotni wyposażonych jest w usztywnienia, które nadają skrzydłu kształt profilu aerodynamicznego. Możliwe jest wówczas stosowanie różnych profili." - to zdanie do usunięcia - profile to w lotniarskim żargonie metalowe pręty odpowiednio wygięte, które wsuwa się w poszycie. Lotnie bez nich latały we wczesnych latach 70-tych. Dzisiaj nie "wiele", ale wszystkie lotnie mają usztywnienia. Na edycję artykułu nie ma czasu, więc w przyszłości.