Dyskusja:Lotnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Concorde.planview.arp.jpg
Ten artykuł jest w kręgu zainteresowania Wikiprojektu Lotnictwo, wspólnego wysiłku mającego na celu poprawienie zawartości Wikipedii w zakresie lotnictwa. Jeśli masz ochotę się przyłączyć, wejdź na stronę projektu, gdzie znajdują się informacje jak się przyłączyć, a także lista zadań do wykonania.
Portal:LotnictwoDyskusja wikiprojektu Lotnictwo
Zalążek Jakość tego artykułu została oceniona jako zalążek.
Wysoka Istotność tego artykułu została oceniona jako wysoka.

Uwagi: Artykuł na żenująco niskim poziomie, jeśli go porównać do np. wersji francuskiej. Michu Neodiscussion 16:48, 21 lut 2009 (CET)

"W innym sensie lotnictwo to nazwa gałęzi przemysłu, który zajmuje się transportem ludzi i towarów z użyciem statków powietrznych (głównie samolotów)."

Od kiedy to transport jest "gałęzią przemysłu" ??? Toż to przecież sektor usług!

co do produkcji samolotow cywilnych niewatpliwie boeing i airbus to giganci... ale mcdonnell douglas zasadniczo przestal istniec po wchlonieciu przez boeinga... natomiast airbus military to raczej zascianek...

Sekcja o problemach lotnictwa brzmi jakby była sformułowana niegramatycznie.

Cel 84 11:56, 22 lip 2007 (CEST)

"skonstruowanie maszyn latających cięższych od powietrza jest niemożliwe"[edytuj kod]

Według artykułu, Lord Kelvin wygłosił takie stwierdzenie w 1892 roku. Poszukałem takich informacji.

Według Google books: Zasada nieprawdopodobieństwa (David Hand)] on to wygłosił w 1896 roku, i to stwierdzenie brzmiało "Zupełnie nie wierzę w możliwość nawigowania w powietrzu czymkolwiek innym, niż balony" - a zacytowana wersja jest parafrazą.

Zacytowane stwierdzenie i rok 1892 zawierają artykuły Samoloty świata, Bracia Wright - potomkowie Ikara (i w tym drugim podano, jak się nazywał Lord Kelvin, któremu je przypisano - William Thomson). Pojawia się też ono jako cytat tego artykułu z Wikipedii, bądź w wypowiedziach o bardzo małej wiarygodności. Nie znalazłem podobnego stwierdzenia w angielskiej, francuskiej, niemieckiej, ani rosyjskiej Wikipedii, więc jego autentyczność jest bardzo wątpliwa.

Niemiecka Wikipedia zawiera sporo ciekawych informacji z historii lotnictwa - pierwsze latające maszyny (modele helikopterów - za małe, by unieść człowieka) zbudowano pod koniec XVIII wieku (wersja z 1816 roku wzbiła się na wysokość 160 metrów); w latach 1809-1810 publikacja opisująca samolot (George Cayley, "ojciec lotnictwa"; w 1852 opublikował plany i opis prób ze swoim szybowcem), w latach 1810-1811 zbudowano i wypróbowano pierwszy szybowiec (Albrecht Ludwig Berblinger) - próba przelotu nad Dunajem skończyła się upadkiem do wody z powodu niekorzystnego wiatru; w 1868 roku dokonano lotu samolotem ciągniętym przez konie (Jean Marie Le Bris); w latach 1882-1886 dokonano kilku prób lotów samolotem napędzanym maszyną parową (Alexander Moschaiski) - samolot startował, ale nie wystarczało mocy silnika na dalszy lot; w 1890 roku udało się przelecieć 50 metrów (Clément Ader); od 1891 udane próby lotów szybowcowych (Otto Lilienthal). A według rosyjskiej Wikipedii Łomonosow zbudował latający model helikoptera i przedstawił go 1 stycznia 1745 roku - czyli był pierwszy.

JerzyTarasiuk (dyskusja) 12:19, 1 paź 2017 (CEST)