Dyskusja:Lukson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gluony ewidentnie nie są luksonami. Mediują oddziaływanie, więc komuś kto słyszał że to cząstki bezmasowe mediują oddziaływanie może się wydawać że są bezmasowe. To nie jest prawdą. Gluony są masywne. Jako takie nie mogą być luksonami.

Nie zgadzam się. Wg dostępnych mi źródeł (np. angielskojęzycznej wikipedii) gluony mają zerową masę, w przeciwieństwie np. do bozonów W i Z przenoszących oddziaływania słabe, które mają masę niezerową - stąd bierze się krótki zasięg tych oddziaływań. Natomiast krótki zasięg oddziaływań silnych wynika z zupełnie innego powodu, a mianowicie takiego, że wszystkie możliwe cząstki złożone z kwarków mają "neutralny" sumaryczny kolor, więc możliwe są tylko oddziaływania wewnątrz tych cząstek, lub "resztkowe" oddziaływania pomiędzy nimi na niewielkich odległościach.

W związku z powyższym uważam, że gluony powinny być zaliczone do luksonów.

Przeniesienie artykułu.[edytuj kod]

Przeniesienie przez kolegę Tarnooba artykułu pod nazwę w liczbie pojedynczej uważam za nie dość uzasadnione. Jest on poświęcony nie jednej cząstce, ale pewnemu rodzajowi cząstek. Są artykuły "Bozony", "Fermiony", "Tardiony" i inne o rodzajach cząstek. Sugeruję przywrócenie stanu poprzedniego. Pozdrawiam. Belfer00 (dyskusja) 17:42, 13 lis 2017 (CET)