Dyskusja:Malarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z warsztatu PANDA[edytuj kod]

Proszę o porady, zgłaszam pierwszy raz nie wiem czy dobrze robię? Goltsloer (dyskusja) 05:58, 10 mar 2014 (CET)

 • pojawia się kilka razy słowo "cech" pisane wielką literą;
 • "malarze od chińszczyzny" ?
 • co mają znaczyć nawiasy kwadratowe w zdaniu: "malarzy wirtuozów – artystów, wykonujących rysunki, obrazy,[lanczawty] portrety, grawiury, [kopersztychy]"
 • warto imo byłoby wspomnieć o zawodzie obraźnika.
 • w sekcji "Historia malarzy europejskich" mamy sporo informacji z obszaru kulturowego Egiptu, trzeba wydzielić do osobnej sekcji/podsekcji.
 • grafiki trzeba opatrzyć komentarzem.
 • Ogólnie artykuł traktuje o historii malarstwa, nie ma informacji o malarstwie poza Europą i wspomnianym Egipcie. Może warto byłoby wspomnieć w malarstwie jaskiniowym. Nie ma też nic o współczesnych szkołach malarskich, nic o technikach malarskich, no ale może o tym bardziej w malarstwie. A może warto byłoby sie zastanowić nad scaleniem malarstwa z malarzem. D kuba (dyskusja) 15:48, 10 mar 2014 (CET)

Dziękuję za uwagi. Najpierw najważniejsze. Artykuł jest o zawodzie malarza, o malarstwie tylko w kontekście kiedy dzieło malarza określa zawód lub specjalizację. Artykułów o malarstwie jest w Wiki dużo a o zawodzie nie było. Stąd informacje o malarzach jaskiniowych lub egipskich są niewielkie bo mało wiemy na ich temat. Malarzy egipskich wymieniam tylko dlatego że wpływ sztuki egipskiej na grecką był ogromny i można uznać że go za początek znaczenia malarstwa jako zawodu w kulturze europejskiej. Historię malarzy europejskich opowiadam tylko do momentu w którym pojawiają się już jako ukształtowany zawód, rzemiosło w Polsce. Musiałem tak zrobić by czytelnik mógł zrozumieć skąd pojawił się w Polsce ten zawód. Odnośniki do malarstwa są liczne jako linki.

 • "Cechy" poprawiłem.
 • Malarze od chińszczyzny pojawiają się Polsce jako specjalność w okresie mody na chinoseirie nazywano ich nawet chińczykami. Napiszę o nich odrębny artykuł.
 • nawiasy kwadratowe zlikwidowałem, w nawiasach umieściłem słowa w brzmieniu z epoki.
 • Ochweśników chcę umieścić, musze tylko przeczytać coś o ich malowaniu, na razie wszystko co czytałem w kontekście ochweśników było o handlu obrazami.
 • podpisy pod ilustracjami zamieszczę.

Goltsloer (dyskusja) 19:49, 10 mar 2014 (CET)

Quote-alpha.png
W Polsce zawód malarza wykonują;
 • malarze artyści, restauratorzy, wykształceni na uczelniach plastycznych specjaliści, posiadający obok kunsztu niejednokrotnie tytuły naukowe,
 • malarze cechowi, rzemieślnicy, malarze ścian, dekoratorzy, zdobnicy, rzemieślnicy artyści, posiadający tytuły czeladnika lub mistrza,
 • malarze ludowi zrzeszeni i niezrzeszeni,
 • niezrzeszeni malarze, malarze amatorzy, lub uzdolnieni pracownicy, fachowcy lub bez dyplomu specjalizujący się w różnych technikach malarskich.

Czy tylko w Polsce?, a we Francji malarze ścian nie wykonują zawodu malarza? Może lepiej napisać, bez ograniczenia terytorialnego? KrzysG (dyskusja) 09:20, 17 mar 2014 (CET)

Quote-alpha.png
Malarzy starożytnego Egiptu możemy zobaczyć przy pracy dzięki wykonywanym przez nich samych przedstawieniom, zachowanych w pomieszczeniach grobowych. Pokrywano barwnymi polichromiami płaskorzeźby na ścianach, rzeźby, przedmioty i nieruchomości. Około 3500 lat temu w Egipcie pojawiły się pierwsze ilustracje malowane na zwojach papirusów. Lecz o samych rzemieślnikach czy artystach wiadomo bardzo mało. Malarstwo starożytnego Egiptu miało ogromny wpływ na rozwój tej sztuki w basenie Morza Śródziemnego

Pomiędzy pierwszym i drugim zdaniem następuje przeskok myśli, co całość tworzy trudno-zrozumiałym. Linkowanie pomieszczenia grobowe do grobowca Tutanchamona nie jest właściwe, ponieważ linkuje się od ogółu do szczegółu. Czy nie lepiej byłoby napisać: "w pomieszczeniach grobowych (np. w grobowcu Tutanchamona? KrzysG (dyskusja) 09:20, 17 mar 2014 (CET)

Dziekuję za uwagi. Ograniczenie terytorialne jest konieczne, bo mimo że malarze ścian we Francji wykonuję zawód malarza to w innym kraju juz niekoniecznie. Wykonywanie zawodu zależy od prawa a to kształtowało sie różnie w wielu krajach. Dodam średnik po słowie "rzemieslnicy", to powinno poprawić sens zdania.

Linkowanie do "pomieszczeń grobowych" rzeczywiście nietrafne. Zlikwiduje je. Najchętniej dodałbym taki link z przedstawieniem malarza egipskiego przy pracy, http://2.bp.blogspot.com/-IbU3at-dMwg/TdGrjiC1h4I/AAAAAAAADUQ/u7T4NjLnlaE/s1600/Goldsmiths-at-Work.jpg ale nie ma go w zbiorach Wiki. Sens zdań spróbuje poprawić. Goltsloer (dyskusja) 06:04, 20 mar 2014 (CET)

Rysunek ten chyba raczej nie przedstawia malarzy, a raczej złotników. KrzysG (dyskusja) 11:37, 20 mar 2014 (CET) Popatrz na jegomościa z paletką malarza po lewej stronie od cyzelującego swinksa. Tytuł strony jest mylący, na górze snycerze rzeźbią z drewna filary dżed i znaki tjt, które były później malowane i złocone. To raczej nie tyle pracownia złotników ile pracownia rzemieslników pracujacych na potrzeby skarbca. Na stronie 5 Neferrenpet tomb, na dużej ilustracji, w podobnej pracowni, na górze po lewej też siedzi malarz. http://www.osirisnet.net/tombes/nobles/neferrenpet178/e_nfrrnpt_05.htm Goltsloer (dyskusja) 07:49, 21 mar 2014 (CET)

Można obrazek zalinkować w przypisie. I tam odpowiednio opisać. A powyższe uwagi, bardzo cenne, które tu zamieszczasz warto w jakiś sposób uwzględnić w tekście. Tutaj bowiem dla wąskiej grupy tłumaczysz wątpliwości, które mogą powstać u większej ilości czytelników artykułu. KrzysG (dyskusja) 09:28, 21 mar 2014 (CET)