Dyskusja:Marzanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy jest mozliwe zeby ta tradycja palenia Marzanny byla spokrewniona z Hinduskim rytualem palenia Holi na stosie 7-go marca? http://en.wikipedia.org/wiki/Holi Czy powinna byc wzmianka o takiej mozliwosci w tekscie o Marzannioe? Jest to praktycznie to samo.

Źródła[edytuj kod]

Hej hej. Klara -- relacje zamieszczone na blogu - czyli de facto właściwie notki blogowe - chyba nie bardzo się nadają jako przypis.... Mam na myśli to: " [1] Relacja Klary Sielickiej-Baryłki na blogu Stowarzyszenia Wikimedia Polska m.in. z badań terenowych o Marzannie i gaiku w Brynicy (część Miasteczka Śląskiego) - w ramach projektu Rok obrzędowy z Wikipedią". Jak już będą Wasze 'profesjonalne' relacje na stronie PME, i wywiady, to - myślę - co innego i ok; ale te relacje chyba do tego się nie nadają. --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 13:50, 22 maj 2015 (CEST)

Marzanna - inny obraz[edytuj kod]

W kilku miejscach spotkałam się z zupełnie innym obrazem Bogini Marzanny - zbliżonym do greckej Bogini Demeter, matki ziemi, odpowiedzialnej za plony. Bardzo czesto pojawia się zestawienie jej z kultem Matki Bożej Zielnej, jeden ze staropolskich wariantów imienia zarówno Bogini Marzanny jak i Matki Boskiej był nawet identyczny: obie te postacie określano mianem „Marza”. Wiele kościołów pod wezwaniem NMP miało powstawać w miejscach kultu Bogini Marzanny np. w Gnieźnie. Czy nie jest możliwe, że koścół katolicki specjalnie zmienił obraz Bogini na demoniczny by pozbyć się tych powiązań? linki do opracowań: https://slowianowierstwo.wordpress.com/2016/08/13/marzanna-zielna-sierpniowe-swieto/#more-2609 http://www.bogowiepolscy.net/marzanna-1.html