Dyskusja:Masa spoczynkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W obliczeniach na końcu artykułu są poplątane jednostki. Wzór wydaje się wysoce brudnopisowy, skoro odejmuje się wartości wyrażone w różnych jednostkach, a wynik jest jeszcze innych, ale już poprawnych. W treści nie podoba mi się stwierdzenie równości między pędem, a energią. SafetyControl (dyskusja) 01:29, 24 sty 2011 (CET)Gdzie z tych wzorów wynika, że masa zależy od prędkości? Bo rzeczywiscie nie zależy! Czesto uzywane pojecie masy spoczynkowej jest w gruncie rzeczy błędne!Kuba G 11:45, 14 wrz 2005 (CEST)

Zalezy od przyjętych koncepcji:
  • jeżeli przyjmiemy że pęd jest równy p = mv niezależnie od prędkości to, masa zmienia się przy zmianie prędkości (układu odniesienia),
  • jeżeli pęd jest równy p = m gamma v, to masa jest niezmiennikiem i nie ma potrzeby wprowadzania pojęcia masy spoczynkowej i relatywistycznej.
Einstein używał drugiej koncepcji i nie było mowy o zmianie masy. Skoro obie koncepcje funkcjonują przez blisko 100 lat, to zapewne żadna z nich nie jest wyraźnie lepsza od drugiej.

Proponuję usunąć (lub przenieść do innego artykułu) wzmiankę o ujemnej energii. Nie ma to związku z masą spoczynkową i wprowadza straszne zamieszanie. --mbiskup 17:56, 15 wrz 2006 (CEST)

Też tak uważam. Robiłem zmiany w tym artykule, ale pod treścią się nie podpisuję. W większości są to dywagacje matematyczne nie poparte żadnym odniesieniem do zjawisk fizycznych (poza stwierdzeniem o niestabilności układu o ujemnej energii).
StoK 19:59, 15 wrz 2006 (CEST)

W artykule pojawia się wiele skomplikowanych wzorów dla których nie przedstawiono jasno sensu fizycznego. Podejrzewam, że jeżeli ktoś potrafi się w nich połapać to i tak już wie czym jest masa spoczynkowa. Przydałoby się więcej przykładów ułatwiających wyobrażanie koncepcji m.s. Gdyby ktoś mógł uczynić to hasło nieco przejrzystrzym byłoby miło...


Uporządkowałem i przepisałem początek tak, żeby definicja była dobra też dla cząstek bezmasowych. Dopisałem parę przykładów. Wydaje mi się, że dobrze by było przenieść hasło do Masa niezmiennicza, a z masy spoczynkowej zrobić przekierowanie (albo oddzielny, bardzo krótki artykuł. Chciałbym usunąć podrozdział o teorii pola, bo nic z niego nie rozumiem i nie bardzo widzę związek z tematem. Jeśli nikt nie zaprotestuje, to usunę go za jakiś czas. --mbiskup 17:41, 31 gru 2006 (CET)

Jeżeli masa ciała rośnie wraz z jego prędkością (jak chcą zwolennicy pojęcia masy relatywistycznej), to czy takie ciało "generuje" silniejsze pole grawitacyjne, rosnące do nieskończoności gdy prędkość -> c ?