Dyskusja:Metanol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie wiem jak mozna mówic o "niemal nieograniczonej" rozpuszczalności metanolu w wodzie, jeśli łączy się on z wodą w każdych warunkach i w każdych proporcjach. Metanol i etanol sa elementami tego samego szeregu homologicznego, więc siłą rzeczy mają wiekszość właściwości wspólnych, poza tym etanol jest tylko jeden, więc porównanie metanolu do "spożywczego spirytusu" jest dość niegramotne.

Spalanie metanolu. No nie wiem czy podane przez Was reakcje spalania metanolu są kompletne. Ja podczas zapalenia oparów w ograniczonym dostępie powietrza wyczułem ostry zapach formaliny.

Ciekawe jak to zrobiłeś?


Także metanol może też nie pełnie spalać się do formaldehydu. 30 sty 2009 pozdr.

Mówi się: "niecałkowicie". Poza tym możemy mówić szerzej o utlenianiu alkoholu, np. do aldehydu lub kwasu, możemy mówić o reakcjach na kontaktach w atmosferze tlenowej, w ogole o całej gamie procesów z udziałem metanolu i powietrza. Podane reakcje ktoś wkleił jako przykładowe i chwała mu za to ;)

Informacje o dawkach śmiertelnych[edytuj kod]

Informacje o dawkach śmiertelnych w tym artykule i w artykule Zatrucie_alkoholem_metylowym różnią się i to nacznie (ok. 10-krotnie!). Nie wiem, które dane są poprawne, ale należałoby któryś z nich poprawić. Yakhub (dyskusja) 10:26, 16 kwi 2009 (CEST)

Zostało poprawione w artykule Zatrucie alkoholem metylowym. T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 09:50, 13 sty 2012 (CET)

12-20 gramów - dawka śmiertelna, czyli 21 gramów już nie jest śmiertelne?

To jest zakres graniczny. Oczywiście, że wyższe dawki są śmiertelne. T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 09:50, 13 sty 2012 (CET)

Produkcja C4?[edytuj kod]

A moze cos wiecej o wykorzystaniu metylowego przy produkcji C4? Jakos mi nijak nie pasuje...

Info o C4 usunięte. Michał Sobkowski dyskusja 08:10, 8 lut 2010 (CET)