Dyskusja:Metoda numeryczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skoro mowa o metodach numerycznych, może bybyło warto pododawać w wikipedi algorytmy co niektóre (lub wzory matemacztyne je opisujące) takich metoda jak np. rozwiazywanie rownan rozniczkowych (metoda Eulera, met. Rungego-Kutty, wiele innych), calkowanie (metodą Simsona, met. milnea), interpolacja (interpolacja Newtona, Lagrange (akurat to jest w wikipedi), spliny), macierze(diagonalizacja) macierzy, jest dużo dużo innych ciekawych problemow ktore rozwiazje sie na komputerach, warto by miec porzadnie w jednym miejscu informacje, a moze nawet kod (moge udostepnic swoj wlasny kod wielu funkcji numerycznych). Rowniez moze byc warte zaznaczenie ze wiele wartosci ktore w matematyce sie jakos definijuje w informatyce sie liczy w sprytniejsze sposoby jesli chodzi o zlozonosc.

movax

Liczba w nazwie hasła?[edytuj kod]

Czy nie należałoby zastanowić się nad nazwą hasła? "Metody numeryczne" kierują do "Metoda numeryczna", a tam w definicji i tak występuje forma mnoga... Jest w tym niekonsekwencja. Myślę, że "Metody numeryczne" jest naturalniej, gdyż raczej nie definiuje się metody pojedynczej, lecz ich ogół.

--Marooned 17:00, 7 paź 2005 (CEST)

Definicja[edytuj kod]

Definicja jest co najmniej mało ścisła. Kuszi 22:02, 31 mar 2006 (CEST).

Metody numeryczne[edytuj kod]

Treść hasła może być wklejona w analiza_numeryczna. Jednak samo hasło proponuję zostawić jako odnośnik do poszczególnych metod (i zmienić na liczbę mnogą).

Powód? Jako osoba poszukująca przez ostatni rok informacji na ten temat szukałam je właśnie przez metody_numeryczne, a dopiero po x próbach przez analizę. Zresztą analiza to większy dział, metody_numeryczne powinny wskazywać tylko i wyłącznie na metody (i ew. zawierać słowo komentarza).

Pokrewnym hasłem są metody_obliczeń_polowych (MES [ang. FEM], MRS [ang. FDM] itd.), które to hasło również nie występuje jako hasło zbiorcze.