Dyskusja:Międzynarodówka Komunistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prosze o źródła udowadniające że Czwarta Miedzynarodowka opowiadała sie za pacyfizmem. Z tego co wiem Trocki głosił proletariacką politykę wojenną (walka z faszyzmem i kapitalizmem). Tylko amerykanska SWP organizowala akcje przeciwko zaciągowi do wojska - jesli autor wie cos wiecej, prosze o zrodło


"W rezultacie powyższych działań, w 1938 roku powstała Czwarta Międzynarodówka, utworzona w opozycji wobec Kominternu. Opowiadała się ona za pacyfizmem, twierdząc iż II wojna światowa miała charakter konfliktu imperialistycznego - pomiędzy klasami rządzącymi poszczególnych państw, podobnie jak miało to miejsce z I wojną światową. Jednakże, kiedy ZSRR stał się obiektem ataku Niemiec 22 lipca 1941 roku, Komintern natychmiast zmienił front, wspierając Aliantów." - Ten fragment jest błędny (trockiści nie byli pacyfistami) i nielogiczny (IV była pacyfistyczna jednakże po 22 licpa 1941 Komintern zmienił front - to chodzi o komintern czy IV?)

zostały zaproszone na pierwszy kongres Międzynarodówki Komunistycznej[edytuj kod]

  • Brak źródła listy zaproszonych
  • Czy wszyscy zaproszeni wzięli udział ?

Xx236 (dyskusja) 12:46, 1 cze 2015 (CEST)

To są konkrety: https://www.marxists.org/history/international/comintern/1st-congress/delegates.htm Xx236 (dyskusja) 12:55, 1 cze 2015 (CEST)