Dyskusja:Mizoprostol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dlaczego indukcja akcji porodowej jest kwalifikowana jako zastosowanie niezarejestrowane w Polsce? Pytam ponieważ trafiłem na ten artykuł szukając informacji o środku jaki dzisiaj dostała moja żona jako kolejny etap prowokacji po oksytocynie. Dodam iż miało to miejsce w placówce publicznej. (Nie umieszczam pytania na stronie projektu Chemia, gdyż nie dotyczy ono zagadnienia chemicznego, a jedynie zastosowania tego konkretnego środku farmaceutycznego) 78.8.98.138 (dyskusja) 13:24, 10 lut 2012 (CET)

Poprosiłem o odpowiedź autora artykułu. Michał Sobkowski dyskusja 15:17, 10 lut 2012 (CET)

Pisząc tą sekcje opierałem się na informacjach dostępnych w Indeksie leków – nazwy międzynarodowe 2010 wyd. Medycyna Praktyczna oraz portalu Pharmindex.pl (aktualizacja: 10-02-2012). Według obu źródeł Mizoprostol na terenie Polski jest zarejestrowany tylko w formie preparatów: Cytotec® oraz Arthrotec®, stosowanych w leczeniu i profilaktyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Brak rejestracji nie wyklucza jednak możliwości stosowania środka farmaceutycznego w innych okolicznościach. Po pierwsze, zgodę na import i dopuszczenie do użycia produktów nieobjętych punktami wykazu może wyrazić Wojewódzki Konsultant d/s Farmakologii Klinicznej. Po drugie każdorazowa decyzja o zastosowaniu konkretnego leku należy do lekarza prowadzącego. W uzasadnionych wypadkach może oprzeć się na wskazaniu off-label, czyli sposobie użycia zgodnym z zasadami sztuki i aktualnym stanem wiedzy medycznej ale bez potwierdzenia prawnego.

Zaznaczam, że moja wiedza z dziedziny prawa medycznego jest (na razie) bardzo niewielka i wybiórcza. Precyzyjnej odpowiedzi jest w stanie udzielić każdy praktykujący lekarz lub farmaceuta. Udostępniając informacje na Wikipedii zastrzegamy sobie możliwość popełniania błędów. Nie udzielamy też oficjalnych porad na tematy zdrowotne. lb.at.wiki (dyskusja) 16:11, 10 lut 2012 (CET)