Dyskusja:Model

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dlaczego "zwykle jako model fizyczny" ? Przecież w naukach medycznych to będzie model fizjologiczny, w psychologicznych model neurologiczny itp. Czy to nie jest zawężenie pojęcia ?

No tak. Ten model fizyczny pochodzi z moje dowiadczenia technicznego. Przed laty, pracując w badaniach zajmowałem się modelowanie zjawisk dynamicznych w mechanizmach i maszynach. Tak to wyglądało, że budowało się model fizyczny, który opisywało się odpowiednimi równaniami tworząc model matematyczny, ten zaś dawał pdstawę do modelowania analogowego lub cyfrowego i analizy. Nie mam pojecia o modelach fizologiczny itd, ale twoja uwaga jasno pozakuzje, że konieczne jest rozszeżenie artukułu i ujęcie wszytskich tych przypadków. 209.47.33.36 18:30, 10 wrz 2003 (CEST) Coś mnie wylogowało Jonasz (PW) 18:33, 10 wrz 2003 (CEST)

Za długi...[edytuj kod]

Disambigi powinny być krótsze. Proponuję utworzenie hasła: model (nauka), które pogrupuje znaczenie fizyczne, matematyczne, techniczne i filozoficzne, a pozostałe znaczenia podlinkować do Modelka i Modelarstwo. A.J. 15:51, 12 lip 2005 (CEST)

mit tez modelem[edytuj kod]

mit tez był modelem wszechświata - RaG