Dyskusja:Napój alkoholowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dlaczego wino (zwykle 15-20%) jest wymienione jako napój niskoalkoholowy ?

Klasyczne wina gronowe maja od 12 do 17% alkoholu. Moze zamiast alkoholi slabych i mocnych zrobic podzial na napoje uzyskiwane przez destylacje i bez niej? Nie rozumiem po co rozdzielać w spisie trunków sangrie i porto od wina skoro to sa własnie wina i mozna o nich napisac przy tej okazji, a z drugiej strony po co rozdzielac porter i piwo skoro porter to rodzaj piwa. To samo jest z bourbonem i whisky.

No to zróbmy taki podział jak z górami, bo jednak porto to coś zupełnie innego od wina a porter od piwa, choć są z jednej rodziny. tak samo sangria (wino z sokiem) beno


Około dwa miliony Polaków jest alkoholikami, z czego kilkanaście tysięcy rocznie umiera w wyniku samogo picia, albo negatywnych konswekwencji zdrowotnych spowodowanych alkoholem.

Można źródło tych liczb ? Taw 20:01, 16 lip 2004 (CEST)

O właśnie też bym prosił o źródło tych statystyk, bo coś nie wierzę w te 2 mln --Lothar 01:59, 10 lut 2006 (CET)

znaczenie alkoholu w kulturze i kontaktach spolecznych[edytuj kod]

moim zdaniem obok pokazywania negatywnych skutkow dzialania alkoholu (swoja droga, skad te 2mln alkoholikow?!), nalezy wskazac aspekty pozytywne i znaczenie napojow alkoholowych w kulturze i spoleczenstwie. skutki sa przeciez bardzo roznorodne, i niekoniecznie jednoznacznie negatywne. degustowanie dobrego wina przy kolacji, szampan na sylwestra czy spozywanie alkoholu podczas spotkan towarzyskich to elementy wystepujace powszechnie, i nie zgodze sie z twierdzeniem, ze sa zle czy nieakceptowane powszechnie.

narkotyk[edytuj kod]

uwazam ze skoro marihuana klasyfikuje sie jako narkotyk to alkohol jak najbardziej tez, to ze ma historie albo jest legalny to zaden argument przeciw, z biologicznego punktu widzenia lub z definicji narkotyku alkohol klasyfikuje sie w kazdym wzgledzie

Popatrz na narkotyk. Jak widać pasuje tylko do pierwszej najmniej rozpowszechnionej definicjii narkotyku. Podobnie jak marihuana jest on napewno używką, ale taki link w artykule już się znajduje. Można by ewentualnie rozważyć dodanie linku do substancja psychoaktywna, choć tutaj ani napój alkohoalowy, ani wymieniona przez Ciebie marihuana ściśle trzymając się definicjii. Dodałem go do sekscjii "Zobacz też" z artykule alkohol etylowy. A ak swoją droga wikipedia nie jest miejscem do porównywania marihuany z alkoholem, to nie rola encyklopedii. Oba artykuły powinny być jak najlepszej jakości, jednak nie widze potrzeby "upodabniania ich" zwłaszcza, że podobieństwo jest znikome.- Witek1988 Dyskusja 15:43, 13 lut 2007 (CET)
P.S. Podpisuj się czterema tyldami.

integracja artykułów[edytuj kod]

Skutki spożyania alkoholu są w kilku miejscach Wikipedii a treść każdego z nich nieco się różni. Ponadto nie ma linków łączących. Skutki spożywania alkoholu to temat odpowiedni na osobny artykół ale czekam na uwagi lub słowa krytyki w tej sprawie. Pciemuc1986 11:21, 11 lip 2007 (CEST)

Alchemia alkoholu[edytuj kod]

Sugeruję usunięcie sekcji "Alchemia alkoholu" jako nienaukowej, lub przeredagowanie jej tak aby spełniała normy współczesnych nauk przyrodniczych (np. pozostawienie tylko tych informacji które są sprawdzalne i sprawdzone) i/lub humanistycznych (relatywizm kulturowy: podanie informacji z zaznaczeniem że niektóre jej elementy są prawdziwe tylko w określonych kulturach/systemie wierzeń)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Odnosnik "zatrucia alkoholowego" kieruje do hasla "kac". Zatrucie a kac to nie jest to samo. W niektórych artykułach jest przekierowanie do hasła "zatrucie alkoholowe", lecz te zostało usunięte (pewnie dlatego, że nikomu nie chciało się poprawiać wandalizmów.)

Zgłosił: bywalec na kolskiej 89.229.177.151 (dyskusja) 06:03, 28 gru 2008 (CET)