Dyskusja:Narodowe Zjednoczenie Wojskowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wstawiłem szablon POV z następującego powodu: tendencyjnie opisana geneza powstania formacji: AK nie była w stanie skutecznie przeciwstawić się przejmującym władzę komunistom. W związku z tym inicjatywę w kraju postanowili przejąć narodowcy. Cały artykuł wymaga przejrzenia przez osobę mającą dostęp do źródeł nie tylko narodowych. rdrozd (dysk.) 10:25, 3 maj 2008 (CEST)

  • Zdecydowanie tendencyjne, oparte na źródłach narodowych. Pierwszy akapit stawia "wyżej" NZW od NOW, AK czy NSZ. Polack (dyskusja) 11:20, 29 cze 2012 (CEST)
To czemu po tylu latach to skandaliczne zdanie - zniechęcające do czytania dalszego ciągu - dalej wisi? --31.179.121.4 (dyskusja) 12:55, 16 gru 2019 (CET) KKE

Przestępstwa zbrojnego podziemia[edytuj kod]

Stosowanie przemocy i odwetowych akcji zbrojnych było nieuniknioną koniecznością w obliczu rozszalałego terroru i mordów skrytobójczych, jakich dopuszczały się bandy i bojówki zbrojne wobec ludności cywilnej - członków rodzin funkcjonariuszy aparatu państwowego, partyjnego, Wojska Polskiego. Warto zaznaczyć iż przeważająca liczba poległych za władzę ludową zginęła nie w otwartej walce zbrojnej, ale od kul zza węgła, skrytobójczo. Poważny odsetek poległych stanowią kobiety i dzieci zamordowane tylko z tego powodu, że ich mężowie lub rodzice byli członkami PPR, PPS, SL, SD, funkcjonariuszami UBP czy KBW. W woj. białostockim, lubelskim, rzeszowskim, krakowskim czy warszawskim reakcyjne bojówki dokonywały okrutnych rzezi ludności wsi i miasteczek w celu wywołania atmosfery strachu i bojaźni. Z rąk reakcyjnego podziemia zginęło na tle politycznym około 15 tys. osób, z tego większość stanowili członkowie PPR, PPS, SL, SD, funkcjonariusze UBP, MO, KBW, ORMO, członkowie ZWM, OM TUR, "Wici", przedstawiciele aparatu administracyjnego, bezpartyjni działacze zaangażowani politycznie po stronie władzy ludowej.

Stopień nasilenia walki zbrojnej ilustrują następujące cyfry porównawcze: w okresie od 1. IX. 1944 do 1. IX. 1945 r. na terenie całej Polski reakcyjne podziemie zbrojne dokonało 12 774 napadów, w tym 4 885 terrorystycznych na tle politycznym i 7 889 rabunkowych. Zrabowano z kas państwowych, poczt i innych instytucji 129 794 183 zł. Ogółem od 1 stycznia 1946 r. (Wg sprawozdań KG MO) zginęły z rąk podziemia reakcyjnego 7 372 osoby. W okresie od stycznia do października 1946 r. - 2 433. Uprowadzono (głównie żołnierzy WP, funkcjonariuszy UPB i MO) 1 765 , raniono 2 285 osób. Przeprowadzono w tym czasie przeciwko bandom i bojówkom zbrojnym 5 851 operacji o charakterze wojskowym. Napadów o charakterze politycznym, połączonych z terrorem, było np. w lipcu 1946 - 924, w sierpniu - 1 142, wrześniu - 1 114, w październiku - 1 214, w listopadzie - 1 340, w grudniu - 866. W okresie od października 1946 do marca 1947 r. podziemie zbrojne dokonało 4 665 napadów, zabijając 1 011 osób, rabując 114 264 991 zł. Przeciwko podziemiu przeprowadzono w tym czasie 3 089 operacji, zabijając 744 osoby, ujmując 5 714 członków band i bojówek, aresztując za współpracę z podziemiem ok. 5 400 osób.

Z rąk bojówek endecko-eneszetowskich wiosną 1945 r. zginęły setki osób. - zwolenników demokracji. Najbardziej wymownym świadectwem wyczynów faszystowskiej soldateski z pod znaku NSZ były mordy popełniane na niewinnej ludności cywilnej, "puszczanie z dymem" wiosek i domostw i bestialskie torturowanie ofiar. M. in. faszystowskie bojówki NSZ "Sokoła" i "Szarego" w maju 1945 r. zamordowały ponad 190 osób w woj. lubelskim, a 6.VI. 1945 r. wycięły w pień całą ludność wioski Wierzchowiny w pow. Lubartów, w woj. lubelskim nie szczędząc starców i kobiet, a nawet dwutygodniowych dzieci. Z rąk rozwydrzonych bojówej zginęły wówczas 192 osoby. "Wyczyny" pogrobowców faszyzmu polskiego wywołały powszechne oburzenie nie tylko wśród najszczerszych klas społeczeństwa, ale nawet konspiracyjnych organizacji podporządkowanych rządowi emigracyjnemu.

Gratuluję "najszczerszych klas społeczeństwa". Panie Greyhound, sprawdź Pan najpierw, czy przynajmniej bez błędów Pan wklejasz tą prymitywną propagandę komunistyczną z okresu PRL.Buli (dyskusja) 05:43, 24 maj 2009 (CEST)

Trzeba być opiniotwórczym a nie opierać się tylko na źródłach narodowych. Niech ta "propaganda" będzie taką odtrutką na IPN-owskie brednie.

Informacje o prześladowaniu na ludności cywilnej by się przydały - nawet w haśle Wiki o Romualdzie Rajsie (ps. "Bury") jest o tym wzmianka. O sytuacji na Podlasiu mowa też tutaj - autor wspomina o swoich badaniach terenowych wśród Białorusinów http://wyborcza.pl/1,111789,9094559,Polemika__Zydow_nie_traktowano_jak_Innych__tylko_gorzej.html

Masz jakieś OBIEKTYWNE źródło tych "rewelacji" - najlepiej jakaś książka? Artykuł z wyborczej to słabe źródło w tych sprawach.

NSZ-OP? może ZJ?[edytuj kod]

Link "NSZ-OP" jest dziwny, kieruje do struktury ONR, a istniejąca tam "Organizacja Polska" jest - jak się podkreśla w opisie - nazwą umowną, nieformalną i przede wszystkim, dotyczy lat przedwojennych, później może zachowanych jako struktur koleżeńskich, ale nie formalnie wewnątrz NSZ - albo to dokładniej opiszcie, albo to przeredagujcie (np. na samo NSZ?) i link usuńcie. Może chodziło raczej o NSZ-ZJ? Więcej o OP w czasie wojny jest np. w haśle "Otmar Wawrzkowicz", ale to nie zmienia faktu, że nazwa nieprecyzyjna, a link do ONR mylący, błędny.