Dyskusja:Ner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Źródło rzeki[edytuj kod]

Źródło rzeki Ner jest bardzo trudne do określenia. Poprzednia wersja z okolicami Wiśniowej Góry jest raczej błędną. Bowiem Ner widoczny jest już dużo wcześniej. Koryto rzeki widać już w Łodzi, między niegdyś wsią, dziś łódzkim osiedlem Mileszki a osiedlem Stoki.
Internetowa Mapa Łodzi Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łodzi uwidacznia naziemny początek Neru między ul. Pomorską a Henrykowską. Zrzut z tej mapy ze wspomnianym miejscem zamieszczam tutaj.
Jednak i to nie jest do końca takie prawidłowe. Z tego zdjęcia widać, że Neru przy Pomorskiej już, a właściwie jeszcze, bo to przecież początek rzeki, nie ma. Tymczasem na Pomorskiej jest mały most nad tym samym ciekiem, który dalej na wspomnianej mapie oznaczony jest jako Ner. A ciek ten (często tylko jako zaschnięty rów) jeszcze widać, patrząc na północ, w stronę żwirowni na Stokach
Stoki w Łodzi, jak sama nazwa wskazuje, są najwyżej położonym osiedlem w mieście. Jest to logiczne wyjaśnienie tego, że tutaj występuje dział wodny, czyli rozdzielenie między dorzeczami rzek. W tym przypadku między dorzeczami dwóch największych polskich rzek Wisły i Odry.
KKK2352 (zagadaj), 15.07.2007, 15:42


POL Łódź COA.svg Ten artykuł jest rozwijany w ramach WikiProjektu Łódź.
Wikiprojekt Łódź ma za zadanie rozwijanie, standaryzację i poprawę jakości artykułów związanych z Łodzią w polskiej Wikipedii. Możesz przyłączyć się do współpracy w tym WikiProjekcie.

Dużo informacji na temat miasta, zgromadzonych jest na Portalu Łódź

bzdury[edytuj kod]

co to za zdania ? konieczne przeredagowanie tekstu cyt. "W roku 1843 Ludwik Geyer, wędrując w dół Jasienia, który przyczynił się do rozwoju jego fabryk dotarł do Neru i stwierdził, że te okolice nadają się również do robienia interesów. Pomylił się. W 1865 sprzedał ziemię braciom Loevenberg."

o co tu chodzi ? "wędrując w dół" ? masakra do pracy rodacy z Łodzi :)