Dyskusja:Niedziela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"...dzień Pański, dzień odpoczynku. Jego genezę wyjaśnia biblijna opowieść o stworzeniu świata"


To mylące, i w angielskim wydaniu Wikipedii analogicznego tekstu nie ma.

Biblia wyraźnie mówi, że dniem odpoczynku jest SOBOTA i nie kwestionują tego katolickie tłumaczenia biblii.

Przykazania których tekst jest w Ksiedze Wyjscia i w Ksiedze Powtórzonego Prawa wyraźnie mówią, że dniem o którym mówi "biblijna opowieść o stworzeniu świata" jest sobota. Również nowy testament nic nie wspomina o tym, by świetować dzien następny po sobocie. Sądzę że poprawniej byłoby nie sugerować, ze to o świętowaniu niedzieli mówi Pismo Święte.

 • Zgodnie z tradycją judeo-chrześcijańską niedziela jest pierwszym dniem tygodnia. Jest swięcona przez Chrześcijan ze względu na zmartwychwstanie w tym dniu Jezusa. Nie ma tu sprzeczności - po prostu nastąpiło przesunięcie akcentu z szabatu na niedzielę.Kuba G 21:51, 1 kwi 2004 (CEST)

DO ADMINA HERETYKA!!![edytuj kod]

Do Roo72 - stary Ciebie chyba troche pogieło...co Ty w ogóle heretykujesz. Poczytaj sobie Pismo Święte a potem opisuj poszczególne dni tygodnia. Nie masz pojęcia o czym piszesz.A blokowanie jest doprawdy dziecinną zagrywką. Siódmym dniem tygodnia jest SOBOTA a niedziela jest pierwszym dniem !!! Księga Wj, 20, 8-11.

 • W takim razie, według Ciebie (konsekwentnie), piątek jest szóstym dniem tygodnia, a czwartek - piątym? --Amariusz 02:47, 26 lip 2007 (CEST)

ale jakoś środa jest w środku tylko jeśli przyjąć, że niedziela jest pierwsza a po niedzieli jest po-niedziałek

jeśli chodzi o kwestię czwartku i piątku to za wzór przyjmując poniedziałek (pierwszy dzień po niedzieli) czwartek i piątek to odpowiednio czwarty i piąty dzień po niedzieli.

Czwartek jest "czwarty", a piątek "piąty", bo chrystianizując ludy słowiańskie niedziela, jako dzień święty, była już dość powszechnie przyjęta. Tzn. do ludów słowiańskich przyszło chrześcijaństwo niedzielne, stąd zaczęto tak odliczać dni. Nie jest to więc argument na rzecz niedzieli. Adik86 (dyskusja) 15:25, 10 lis 2009 (CET)
 • stary Ciebie chyba troche pogieło czy to zgodne z Wikietykietą?

ile tu nerwow, a ile emocji ..[edytuj kod]

ja rozumiem zdenerwowanie, gdy nasze SWIETE poglady, ugruntowane od dziecinstwa, natrafiaja na fakty sprzeczne z tym co uwazamy. bunt i zdenerwowanie sa wowczas naturalne.

niestety historia lubi platac figle, i geneza niedzieli jest jak najbardziej inna, niz wielu gleboko wierzacych chcialoby to widziec.

historycznie niedziela zostala wprowadzona okolo roku 320 przez niezbyt poczytalnego Konstantyna (odsylam do zrodel historycznych aby zrozumiec czemu tak napisalem), jako swieto poczatkowo ku czci zupelnie innego boga. kult slonca byl kultywowany w wielu kutlurach jeszcze w XII wieku, wiec zaprawde nie jest bardzo dziwne, ze kilkaset lat wczesniej do niego sie odwolywano.

jezykoznawcy takze nie maja watpliwosci, skad sie wzial sunday. jest to jak najbardziej odzwierciedlenie kultow solarnych, i mieszania sie religii miedzy soba.

dzieje sie to zreszta w kulturze ciagle, nawet teraz, gdy nagle przyjelismy swieto walentego i inne zwyczaje dotychczas nam obce.

za 100 lat tez nikt prawdoodobnie nie uwierzy, ze nie bylo ich od zawsze.

zalecam wiecej dystansu i rozwagi, a przede wszystkim wiecej swiadomosci odnosnie tego w co i dlaczego sie wierzy. nie zawsze przekaz ludowy i tradycja odzwierciedlaja rzeczywistosc. mimo iz bardzo bysmy tego chcieli, i prawdziwa historia jest dla nas obrazoborcza.

- Niestety, ale dzień zmartwychwstania Jezusa to według Ewangelii niedziela, więc jakiekolwiek zaprzeczanie temu jest manipulacją mającą na celu ośmieszyć chrześcijan.

dzien bozego narodzenia takze pochodzi od mitry[edytuj kod]

wedlug przekazow biblijnych jezus urodzil sie raczej w okolicy swiat wielkiej nocy, niz bozego narodzenia. boze narodzenie zbiega sie z najkrotszym dniem w roku, od ktorego to zaczyna sie dzien wydluzac. to tez odwolanie do kultu solarnego i mitry, ktory wedlug tradycji (to dopiero wywola zgorszenie) urodzil sie wlasnie wtedy, gdy dzis obchodzimy boze narodzenie. historycznie - zastapiono dzien narodzin mitry narodzinami chrystusa, gdy konstantyn usunal mitre z kanonow religii rzymskich. tradycja swietowania okazala sie silniejsza wiec musiano czyms wypelnic "dni swiete".

 • wedlug przekazow biblijnych jezus urodzil sie raczej w okolicy swiat wielkiej nocy jakich i gdzie? (ortografia też osobliwa)

"i (wówczas) Dwójcę Świętą - awansowano Jezusa Chrystusa do miana boga, zastępując nim Mitrę"[edytuj kod]

Fragment "i (wówczas) Dwójcę Świętą - awansowano Jezusa Chrystusa do miana boga, zastępując nim Mitrę" jest nieścisły i wprowadza zamieszanie:

 • nie ma nigdzie sformułowania "dwójca święta",
 • w chrześcijaństwie raczej nigdy nie kwestionowano boskości Chrystusa (pomijam skrajne odłamy i sekty), słowo awans tutaj jest nieadekwatne,
 • ostatni człon zdania wskazuje, że przed Chrystusem między Bogiem Ojcem, a Duchem Św. był Mitra, co stanowi wierutną bzdurę.

Artykuł należy szybko zweryfikować--patnac 23:02, 25 wrz 2007 (CEST)

"historyk"[edytuj kod]

Jakiś domorosły history opowiada, że niedzielę ustanowiono w 320 roku. Jakim więc sposobem niedzielę świętował Kościół apostolski, o czym świadczy Pismo Święte i chociażby Didache? ~~

Ostatnia wieczerza to byl Pesach, a nie niedziela.. Do V wieku chrześcijanie święcili sobotę i Jezus też nakazał święcić sabat, niedzielę wprowadził cesarz Konstantyn właśnie na soborze nicejskim w 320 r.


Może wytłumaczę szczegółowo problem.
Po pierwsze, Didache niekoniecznie świadczy o święceniu niedzieli. Przyjęło się w greckim, że kyriake (dosł. Pański) znaczy niedzielę, ale jest to chyba pierwsze samotne kyriake w źródłach tłumaczone jako niedziela. W Obj. 1:10 mamy kyriake hemera (hemera znaczy dzień). Całe wyrażenie kata kyriake de kyriou (dosł. Według Pańskiego i/lub Pana, Didache 14:1) jest nieco dziwne, niemniej gdyby chodziło o niedzielę, zastosowano by dopełniacz (kata te kyriake). Wg dr Samuele'a Bacchiocchi'ego ("Od soboty do niedzieli") chodzi tu raczej o postanowienie Pańskie.
Główny tekst biblijny dotyczący niedzieli (Dz. 20:7) nie świadczy o jej święceniu, ale o wyjątkowym spotkaniu w sobotę po zachodzie Słońca, kiedy dla Żydów była to już niedziela (Apostoł Paweł nazajutrz wyjeżdżał). Niedzielę zaczęto święcić po to, aby odciąć się od Żydów podczas powstania żydowskiego i znaleźć nową tożsamość. Chociaż na zachodzie imperium i w Aleksandrii od około 135 roku święcono samą niedzielę, a na wschodzie imperium święcono sobotę i niedzielę, lub tylko sobotę, cesarz Konstantyn w 320 roku chciał ujednolicić święta i wprowadził ostatecznie tylko niedzielę (choć ci co święcili sobotę święcili ją nadal, o czym pisze Sokrates Scholastyk i papież Grzegorz I).
Szczerze polecam tę pracę Samuele'a Bacchiocchi'ego, wyjaśnia dokładnie genezę święcenia niedzieli. Głównej genezy upatruje we wczesnochrześcijańskiej słonecznej symbolice Jezusa Chrystusa i słonecznej symbolice dies Solis zarazem (sam sprzeciwia się zdaniu, że chodziło o potajemne uczczenie Słońca). Argument o zmartwychwstaniu Jezusa w niedzielę zyskał na znaczeniu dopiero w późniejszych czasach, od V/VI wieku, pierwotnie był drugorzędnym dodatkiem do symboliki słonecznej. Adik86 (dyskusja) 15:18, 10 lis 2009 (CET)
 • niedzielę wprowadził cesarz Konstantyn właśnie na soborze nicejskim w 320 r. zwłaszcza, że Sobór ten był dopiero w roku 325.

W PIŚMIE ŚWIĘTYM[edytuj kod]

jest napisane: Pierwszego dnia tygodnia niewiasty udały się do Grobu Pańskiego, aby namaścić Jego ciało olejkami. Gdy doszły już do tego miejsca zastały kamień od grobu odsunięty A więc niedziela to 1 dzień tygodnia i tyle. Wikipedia jednak nie jest dobrym źródłem informacji.TAK, NIEDZIELA JEST 1 DNIEM TYGODNIA>

Przypominam zasadę neutralnego punku widzenia (NPOV). Biblia nie jest wyrocznią dla każdego. To żaden argument. Może działać na stronach związanych z chrześcijańską teologią, ale ta akurat taką nie jest. Amariusz (dyskusja) 20:25, 18 wrz 2010 (CEST)

Norma ISO-8601[edytuj kod]

Mam nadzieję, że to zakończy tą dziwną kontrowersję z numeracją dni tygodni. Pkt. 2.2.8 normy ISO-8601 (którą Polska przyjęła) następująco definiuje tydzień kalendarzowy: calendar week time interval of seven calendar days starting with a Monday. Poniedziałek jest zatem pierwszym dniem tygodnia, a co za tym idzie, niedziela – siódmym.

W infoboksie dotyczącym świąt, wciąż jest napisane „pierwszy dzień tygodnia” (tego nie ruszałem), co może być mylące dla czytelników. Myślę, że najlepiej by było podzielić to hasło na niedzielę, jako dzień tygodnia (religijnie neutralne) i osobno niedzielę, jako święto chrześcijańskie. Amariusz (dyskusja) 21:12, 18 wrz 2010 (CEST)

Jezus zmatwychwstał w Niedzielę[edytuj kod]

Z Ewangelii wynika, że Jezus zmatwychwstał w niedzielę, dlatego też Jego wyznawcy świętują ten dzień. Warto o tym napisać, a nie na siłę szukać powiązań z pogaństwem.

Proszę się podpisywać w dyskusji za pomocą czterech tyld. Sugerowana informacja jest w artykule "Dla części chrześcijan[uwaga 1] niedziela jest dniem świątecznym upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa." T Załatwione Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:29, 24 gru 2011 (CET)

On/on[edytuj kod]

Język polski nie nakazuje konkretnego zapisu pisowni, co do rzeczy świętych. Więc skoro jedna jak i druga forma są poprawne, proszę nie zmieniać. KrzysG (dyskusja) 08:44, 9 cze 2014 (CEST)

Wielka litera oznacza szacunek, uznanie piszącego co podchodzi pod POV. Prytos (dyskusja) 08:58, 9 cze 2014 (CEST)
Nie jest prawdą, że zapis z wielkiej litery jest złamaniem zasady NPOV. Natomiast zapis małą literą jest dla mnie i podejrzewam, że dla wielu innych chrześcijan rażący. Po prostu ze względu na szacunek wypada w ten sposób pisać o Bogu. Moim zdaniem dla ateisty, który w Boga nie wierzy jest obojętne jak to jest napisane jeśli obydwie formy w języku polskim są poprawne, ponieważ dla niego Bóg nie istnieje, więc mu to rybka (moim zdaniem). Tym bardziej, że ateiści jako ludzie kulturalni, chcą też szanować odczucia innych. Dlatego bardzo bym prosił, o przywrócenie pisowni wielką literą. Natomiast postępowanie wikipedysty @Aotearoa uważam za naganne. Trwa zainicjowana przeze mnie dyskusja nad według mnie niewłaściwą poprawką, a on bez żadnego zabrania w niej głosu forsuje swoje POV. KrzysG (dyskusja) 17:44, 9 cze 2014 (CEST)
Sam potwierdziłeś, że "względu na szacunek wypada w ten sposób pisać o Bogu" to jest właśnie naruszenie neutralnego punktu widzenia, czego w wiki nie powinno być. Spójrz na to neutralnie a nie ze strony chrześcijanina. Prytos (dyskusja) 18:27, 9 cze 2014 (CEST)
No wybacz inaczej spojrzeć nie potrafię. A szacunek do innych jest ważny w codzienności każdego człowieka, nie tylko wierzącego. Proszę o uszanowanie mojego punktu widzenia, skoro nie ma w tym błędu językowego. KrzysG (dyskusja) 18:53, 9 cze 2014 (CEST)
Zauważ, że jest to encyklopedia i niestety nie ma miejsca na ukazywanie własnego punktu widzenia, na które można sobie pozwolić w innych tekstach. Dla porównania w haśle z pwn zaimki pisane są małą literą. Prytos (dyskusja) 19:34, 9 cze 2014 (CEST)
W tym przypadku pisanie małą literą też jest stosowaniem własnego punktu widzenia. Widać tu punkt widzenia PWN. Zarówno w Encyklopedii PWN, jak i tu mnie to razi. Ale ja nie będę się upierał. Może zostańmy przy stanowisku, że jak napisał auror tak zostawiamy. Tak jest w przypadku "r." "roku" po datach. Ja zazwyczaj pozostawiam, tak jak zastałem, chyba że w jednym artykule są różne sposoby zapisu. Wtedy ujednolicam do przeważającego na stronie. KrzysG (dyskusja) 20:04, 9 cze 2014 (CEST)
 • To, że ktoś napisał niezgodnie z zasadami, nie znaczy, że mamy tak zostawiać. Taki zapis jest nacechowany emocjonalnie, a więc nie jest zgodny z zasadą NPOV. Zgodność z normami ortografii tu nie ma jakiegokolwiek znaczenia. To tak jakby pisać w artykule Pan Prezes X, czy Pan Przewodniczący Y, czy Pan Dyrektor Z – to co jest w pełni akceptowalne w jednych sytuacjach, w innych nie (tu: w encyklopedii) nie jest wskazane. Tak samo innym stylem języka piszemy artykuł do encyklopedii, a w innym stylu do gazety, czy książki beletrystycznej – nie wszystko co jest poprawne jest w Wikipedii dopuszczalne. Niestety zasady NPOV niektórym zupełnie się mylą z respektowaniem własnych odczuć – Wikipedia jest ostatnim miejscem do okazywania komukolwiek, czy czemukolwiek szacunku, tak samo jak i od okazywania komukolwiek pogardy, choćby swoją biografią jednoznacznie na taką zasłużył. NPOV oznacza pisanie pozbawione prezentowania jakichkolwiek odczuć – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Aotearoa dyskusja 21:03, 9 cze 2014 (CEST)
 • "Wikipedia jest ostatnim miejscem do okazywania komukolwiek, czy czemukolwiek szacunku, tak samo jak i od okazywania komukolwiek pogardy" – w takim razie po co cała zasada WikiLove. Ja jestem emocjonalny i uważam, że moje uczucia też powinny być respektowane. Przepraszam za wcześniejszy wpis, bo nie wiedziałem, że dyskusja toczy się w trzech miejscach. KrzysG (dyskusja) 21:29, 9 cze 2014 (CEST)
 • Ta zasada nie ma nic wspólnego z treścią artykułów, a dotyczy wzajemnych relacji pomiędzy Wikipedystami. Nie mieszajmy różnych przestrzeni Wikipedii – tu dyskusja dotyczy artykułów. Aotearoa dyskusja 11:31, 10 cze 2014 (CEST)

święto[edytuj kod]

Niedziela, jako dzień wolny od pracy i święto chrześcijańskie została ustanowiona świętem państwowym w 321 roku n.e. przez cesarza Konstantyna dzień wolny (i tylko dla ludności miast czyli drobnej części poddanych Imperium), natomiast nazwa "dzień Słońca" (dies solis) jest niechrześcijańska. Apokalipsa czy Didache mówią o Dniu Pańskim κυριακη ημερα a nie Heliosa. Pilot Pirx (dyskusja) 16:30, 29 mar 2015 (CEST)