Dyskusja:Niemetale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieaktualne informacje[edytuj kod]

Status: stare

Strona zawiera bardzo nieaktualne wiadomości. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi ustaleniami IUPAC do niemetali zaliczają się wodór i hel oraz pierwiastki bloku p: z grupy 13. bor, z 14. węgiel i krzem, z 15. azot, fosfor i arsen, z 16. tlen, siarka, selen i tellur oraz cała grupa 17. (fluorowce: fluor, chlor, brom, jod i astat) i 18. (gazy szlachetne: prócz helu neon, argon, krypton, ksenon i radon). Razem 22. Po drugie nazwa "halogeny" na określenie grupy 17. jest już od dawna niezalecana. Nazwy systematyczne wszystkich grup układu okresowego pochodzą obecnie od powierszego zaliczanego do nich pierwiastka - czyli w tym przypadku mówi się o fluorowcach. Wodór NIE NALEŻY do grupy 1. układu okresowego, ponieważ ma zupełnie inne właściwości niż litowece. Niektóre odmiany alotropowe niemetali NIE SĄ izolatorami - np. grafit i fosfor czarny przewodzą prąd elektryczny. Inne są półprzewodnikami, a to zupełnie inna kategoria niż izolatory. Sformułowanie "wiele z nich jest w temperaturze pokojowej cieczami lub gazami" jest nieścisłe. Tylko jeden niemetal - brom - jest w temperaturze pokojowej cieczą. Nazwy pierwiastków pisze się po polsku małą literą. Brak symboli przy fosforze i arsenie. Lifter67 (dyskusja) 14:11, 12 sty 2009 (CET)Lifter67

Pierwiastki regeneryczne[edytuj kod]

Status: wykonane

Czy ktoś mógłby wyjaśnić, co oznacza użyte w tym artykule słowo "regeneryczne"? Nie znalazłem nic na ten temat w Googlu, oprócz rozlicznych kopii treści tego artykułu. 83.24.243.105 (dyskusja) 23:51, 28 paź 2016 (CEST) Paweł S.

Obawiam się, że ja nie potrafię. Zostało to dodane spod IP w 2007 roku (Specjalna:Diff/9977218), więc nawet nie da się zapytać użytkownika o tę edycję, i zostało tak do tej pory w niemal niezmienionej formie. Nie rozumiem również, co miałoby znaczyć słowo „regeneryczny”. Bez względu na to, usuwam (również z Wikisłownika). Dzięki za zwrócenie uwagi. Wostr (dyskusja) 19:28, 29 paź 2016 (CEST)