Dyskusja:Niepełnosprawność intelektualna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wycięty fragment:

Mimo zwiekszenia dostępu do edukacji w latach 1998-2005 zaobserwowano znaczacę obniżenie poziomu intelektualnego w Polsce -ze względu na komercjalizację życia. Pokazuje to na przykładzie Państw uprzemysłowionych ,iż rozwój gospodarczy oraz technokratyzacja nie idzie w parze z rozwojem intelektualnym a wrecz go tłumi.

Jakieś dowody? --Filemon 20:57, 2 lut 2006 (CET)

Wystarczy przejść się po blokowisku nocną porą. :)

  • Ten artykuł jest z gruntu zle napisany. Szczerze mowiac, chciałabym go naprawic, ale nawet nie wiem od czego zaczac.to co jest w artykule pasowałobyby raczej do hasła dawnego: uposledzenie umyslowe a poprawniej: "niepełnosprawnosc intelektualna" - takiej nazwy sie obecnie uzywa. jezeli ma zostac hasło: "Obniżenie poziomu rozwoju intelektualnego" to powinno byc drastycznie przeredagowane, gdyz jego definicja jest absolutnie inna. pojecie to dotyczy obszaru miedzy jednym a dwoma odchyleniami standardowymi (w skali wechslera: 70-84 IQ)

tak wiec tak jak jest, moim zdaniem nie moze zostac bo to jest powazny blad merytoryczny!--Rytr 19:19, 10 maja 2007 (CEST)

  • hmmm to napisze go od nowa...--Rytr 11:39, 12 maja 2007 (CEST)
    • Odchylenie standardowe w t. Wechslera wynosi 15. "Rozwój niższy niż przeciętny", czyli dawna "ociężałość umysłowa" lub inaczej "pogranicze normy" mieści się miedzy 84-70. 115-85 to rozwój przeciętny. Razem z: 130-116 - Rozwój powyżej przeciętnej; 145-131 - Rozwój wysoki i powyżej 146 -Rozwój bardzo wysoki mieszczą się ogólnie w prawidłowym rozwoju umysłowym. Zatem chyba nie bardzo można podawać w odniesieniu do Wechslera, że 70 – 90 to ociężałość umysłowa?
      • Wszystko zależy od tego, jaką definicję normy intelektualnej przyjmiemy. Przedział 85-114 pochodzi od wartości odchylenia standardowego. Możemy się równie dobrze posłużyć przybliżoną wartością błędu standardowego (Wechsler nawet sugeruje tę metodę w podręcznikach do testów). Norma będzie wtedy zawierać się w przedziale 90-109, zaś obszar pomiędzy normą i upośledzeniem zawrze się w przedziale 70-89. Możemy sobie też wziąć inny test inteligencji o innych własnościach psychometrycznych (np. oparty na skali Cattella) i tam przedziały IQ będą jeszcze inne.

Niepełnosprawność intelektualna to nie to samo, co opóźniony rozwój umysłowy[edytuj kod]

Niepełnosprawność intelektualna czy upośledzenie umysłowe nie są zawsze spowodowane przez zaburzenia rozwojowe. Zespół otępienny nie jest zaburzeniem rozwojowym. "Zaburzenie rozwojowe polegające na znacznym obniżeniu ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego" jest kategorią węższą w stosunku do niepełnosprawności intelektualnej.

Błędna klasyfikacja[edytuj kod]

Większość zespołów wymieniona jako zaburzenia rozwoju związane z NI nie powinna się tu znaleźć, wydaje mi się, że samo określenie tego działu jest nieprawidłowe. Należy pamiętać, iż w żadnym przypadku zaburzeń ze spektrum autystycznego i samego autyzmu nie można zaliczyć do NI, to karygodny błąd. Tak samo w mózgowym porażeniu dziecięcym NI może wystąpić ale nie jest to żadna norma i w tym momencie artykuł wprowadza w błąd. Zaniedbania środowiskowe mogą być powodem zaistnienia NI, jednak jedynie niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Masz rację, że sekcja ta wymaga zmiany. Upośledzenie umysłowe w ogóle nie jest stanem typowym w przypadku zaniedbania środowiskowego czy płodowego zespołu alkoholowego. Nie przerabiałbym jednak listy, a zmienił wstęp i nagłówek. Wszystkie te zaburzenia mogą lecz nie muszą wiązać się z niepełnosprawnością intelektualną, co należałoby zaznaczyć. Także autyzm. Upośledzenie umysłowe wówczas ma charakter wtórny do choroby podstawowej, pomiędzy jednym a drugim występuje jednak związek przyczynowy. Zaniedbanie środowiskowe jak najbardziej może skutkować upośledzeniem umysłowym w stopniu niższym niż lekki, bo takie sytuacje w przyrodzie występują. Podobnie mitem jest, że upośledzenie umysłowe w stopniu niższym niż lekki zawsze wiąże się ze stygmatyzacją fizyczną. Będzie się wiązać, ale w przypadku podłoża rozwojowego, a nie np. zmian neurodegeneracyjnych, urazów głowy etc.80.55.63.34 (dyskusja) 14:49, 13 cze 2013 (CEST)