Dyskusja:Nihilizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy nie jest tak, że nihilista nie ceni żadnej wartości - w tym życia - także własnego? Czyli zatem, powinien on od razu, popełnić samobójstwo, albo będzie bardzo niekonsekwentnym nihilistą. Czy zatem można mówić, że istnieje postawa nihilistyczna i nihiliści jako tacy? Czy bardziej jest to czysto teoretyczna postawa?

    • Nihilista nie powinien popełnic samobójstwa poniewaz nihilizm zakłada bierność w wszystkim. Pozatym to ze czegoś się nie ceni nie oznacza, że trzeba to od razu zniszczyć.**
    • Po co tak jałowo i akademicko się nad tym rozwodzić? Encyklopedia ma być OBIEKTYWNA! (W PRL nie było bezdomności... (sic!))

Niki 21:00, 5 sty 2005 (CET)

...hmn[edytuj kod]

Tekst pochylonyNihilizm owszem jest to biernosc.Za to nihilista niekoniecznie nie widzi wartosci szczegolow czy ogolu-wrecz przeciwnie.Nihilistyczna postawe w dzisiejszych czasach bardzo czesto przyrownuje sie do zalamania,depresji,probuja nam pomoc-heh.Wynika to(wg mnie) z tego,iz calkowicie zdajemy sobie sprawe z wartosci odbieranych przez innych ludzi oraz z ich sensu ale ich osobiscie nie odczuwamy.Tak jakby dane atrybuty tego swiata wzbudzaly w nas zupelnie inne emocje,czesto awersje,obojetnosc...ale przewaznie jest to poprostu bezemocjonalny odbior swiata!Faktycznie granica pomiedzy zalamaniem (podczas chociazby biernej obserwacji swiata) a pozostaniem przy zdrowych zmyslach jest u nihilisty plynna,ale kazdy ma swoj sposob-slabi odpadna,hehe.... Ale ze jestesmy istotami ludzkimi niemozliwy jest calkowity brak emocji,dlatego czesto popadamy w skrajnosci :),(nie wazne co-wazne zeby bylo mocne)tylko mocny bodziec potrafi pobudzic do dzialania,sprawic przyjemnosc lub poprostu wywolac jakakolwiek reakcje.


Ale to tylko moja subiektywna opinia...--82.160.25.20 19:12, 18 sty 2005 (CET)nihil

Nihilizm[edytuj kod]

(Boże - miałen napisac, ale jeszcze by ktoś pomyślał że w niego wierze) - calkowite wypaczenie pojecia. Przeczytalem tylko wstep do dyskusji. Zalozmy ze jestem nihilista i uwazam ze wszystko jest bezsensu (na dobra sprawe sa odcienie nihilizmu - nihilizm zaklad brak absolutnych wartosci - ale nie zawsze wartosci w ogole - wartoscia prawie zawsze jest unikanie cierpienia wlasnego - a przynajmniej kiedy nie ma wartosci jest wartoscia nieuswiadomiona), ale przed samobojstwem chroni mnie _lęk_ i instynkt samozachowawczy, nihilista moze zyc dazac do jaknajszybszej smierci, z powodu zmeczenia i zrezygnowania zyciem, moze popelniac powolne samobojstwo (zalezy zreszta od rodzaju nihlizmu, jest to w zasadzie bardzo plynne pojecie), moze tez cieszyc sie zyciem, ale uwazac ze wszystkie jego poszczegolne elementy sa bezwartosciowe - byc hedonista, niewartosciowac a jedynie doznawac - bo nic nie ma sensu oprucz przyjemnosci. Moze byc tez buddysta (bo buddyzm w swej czystej formie to z pewnoscia totalny nihilizm), i wierzyc w reinkarnacje, w _niemoznosc_latwego_popelnienia_samobojstwa_ - tak walsnie uwazal Budda - czlowiek jest skazany na ciagle odradzanie sie, a egzystencja jest cierpieniem, rozwiazaniem jest Nirvana, samobojstwo duszy! A osiagniecie tego wcale nie jest takie latwe, trzeba sie wyzbyc duchowych instynktow , checi zycia. Nirvana to znaczy nicosc, nirvana to zakonczenie istnienia (w tradycyjnym buddyzmie, nie mowie ze w jakichs New Age'owych wypaczeniach tez). Wyraz nihilizm pochodzi od wyrazu nicosc, i rozumiany jest badz to jako dazenie, zblizanie sie do smierci, nicosci, dekadencja, badz jako zalozenie ze nic np. nie jest na pierwszym miejscu - czyli inaczej relatywizm. Wiekszosc ludzi ktorzy uwaza sie (swiadomie uwaza sie) za nihlistow to hedonisci. Nietzsche np. z pewnoscia byl nihilista w sensie relatywizmu-nihilizmu, ale z pewnoscia nie byl nihilista jako kims kto uwzal ze zycie_jest_ tak_bezsensowne_ze_lepiej_nie_zyc (ze "nic ponim" - jak powiedzial Sokrates) i np. ten ostatni rodzaj nihilizmu (ktory chyba jest bardziej pierwotnym znaczeniem tego slowa) krytykowal.


Uzytkownik wikipedii.Potem edytuje ta odpowiedz - bo jest troche pogmatwana.

Pwnie, że pożal się Boże, ale kto ma to poprawić? Fakt, że takie "hasło" zalega w odmętach Wikipedii czasem wynika z tego, że tym, którzy mogliby poprawić albo się nie chce, albo nie mają czasu, albo mają ciekawsze zajęcia. Spróbuj sam(a?) poprawić, dobrze? 4C

Nietzsche a nihilizm[edytuj kod]

Obawiam się, że określenie, że Nietzsche "spopularyzował" nihilizm jest mylące. Bo co prawda z następnych zdań wynika, że traktował to jako główne narzędzie moralności niewolniczej, ale: - ktoś nie znający Fryca może uznać (nie takie rzeczy w filozofii przechodziły ;)), że był on zwolennikiem takiejże moralności - słowo "spopularyzował" ma konotacje raczej pozytywne Tymczasem Fryderyk był wrogiem moralności niewolników. Co więcej, mimo że oskarżano go o nihilizm (ze względu na negowanie wartości i sytuacjonizm) - był on wrogiem nihilizmu, pesymizmu i całej reszty tej dekadenckiej smęty.

Ostatni akapit[edytuj kod]

Mówi się, że hasła w Wikipedii powinny być encylopedyczne. Cóż, ostatni akapit NIE JEST. Myślę, że hasła nie powinny zawierać takich uogólniających stwierdzeń, nie nadających się nawet do wypracowań w szkole podstawowej (chodzi o ostatnie zdanie: "Jednakże najczęściej ...") A jeśli jest stwierdzenie, że Nietche nie był "popularyzatorem" nihilizmu, to powinno się znaleźć zdanie, kto w takim razie tym popularyzatorem BYŁ.


Kopia z WIEM. Usuwam. http://portalwiedzy.onet.pl/40584,,,,nihilizm,haslo.html 16:12, 7 lis 2009 (CET)

Nie usuwaj, drogi modzie, bezrefleksyjnie edycji, tylko kliknij w link - ostatni akapit to kopia z WIEM! Thobold (dyskusja) 16:12, 7 lis 2009 (CET)

Prośba o przeniesienie artykułu[edytuj kod]

Proszę o przeniesienie artykułu Nihilizm bezpośrednio do sekcji filozofii, nie widzę sensu trzymania go w dziale Etyka skoro tylko szczególne przypadki Nihilizmu odnoszą się do etyki, idąc tą droga nihilizm nalezałoby podzielić lub włączyć zarówno do antropologii, epistemologii, ontologii, jak i do metafizyki.

Pozdrawiam Akasora (dyskusja) 22:33, 21 kwi 2010 (CEST)