Dyskusja:Nikola Tesla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Choroba psychiczna:

Pod koniec życia Tesla wpadał na coraz bardziej szalone pomysły, których nikt już nie chciał finansować aż w końcu wylądował w zakładzie dla umysłowo chorych pod Nowym Jorkiem gdzie zmarł w 1943 roku.

???

Jaka choroba psychiczna? Jakie szalone pomysły??? Czy ktoś mi powie???

Arthmael 19:39, 9 lip 2004 (CEST)

Obrazek podpisany Tesla Electric Light company nie przedstawia tego, co ma przedstawiać, tylko en:Wardenclyffe Tower. Mciura 21:46, 1 lis 2004 (CET)

Pochodzenie[edytuj kod]

Nikola Tesla był Chorwatem!

Nie... Był etnicznym Serbem urodzonym na terenie dzisiejszej Chorwacji.

Bzdury o Tesli![edytuj kod]

On zawsze miał nerwicę natręctw, ale nie był na tyle chory psychicznie, aby nie odróżniać fikcji od rzeczywistości! Do końca swoich dni zachował trzeźwość umysłu. Ciekawe dlaczego FBI (lub KGB) po śmierci Tesli oczyściło jego pokój hotelowy z wszelkich jego dokumentów? Czy to co robiło FBI, kiedy śledziło Teslę do końca jego życia, także było chore?

Darmowa Energia (Free Energy) i Tesla[edytuj kod]

Proszę nie usuwać kategorii "Darmowa energia"! Tesla jak najbardziej aktywnie zajmował się nurtem "Free Energy". Nawet uzyskał patenty na niektóre rozwiązania Free Energy (pomimo, że niewiadomo czy działały :). Nie bez powodu jest więc ogłoszony "Ojcem Free Energy" (Darmowej Energii). Proszę zapozać się z poniższymi linkami zanim usuniesz kategorię!

Polecam dla ignorantów, których na Wikipedii jest sporo:


Darmowa Energia jest pojęciem historycznym ale nierzeczywistym. Oczywiste jest, że istnieje potencjalna możliwość wykorzystania taniej i mało znanej postaci energii, która na razie ukrywa się [1] w różnych dyskryminowanych obszarach, jak np: pompa kawitacyjna, czy ujemne ciepło właściwe (Negative Heat Capacity)[2]. Naukowe podstawy pomocne w zrozumieniu istoty takiej energii znajdują się w teorii chaosu deterministycznego i diagramie Mitchell Jay Feigenbaum 'a.

Diagram Feigenbaum'a odgrywa bardzo ważną rolę w badaniu dynamiki układów i systemów energetycznych.

Link zewnętrzny: [3]

Diagram str. 3. - objaśnienia - współczynnik sprzężenia zwrotnego entropii "a"

0<a<1 - Sprzężenie zwrotne ujemne - system stabilny, termodynamika liniowa- Lars Onsager 'a; liniowy przepływ entropii.

1<a<3 - Sprzężenie zwrotne dodatnie - system niestabilny, termodynamika nieliniowa- Ilya Prigogine 'a, nieliniowy przepływ entropii.

3<a<4 - Sprzężenie zwrotne dodatnie - system niestabilny, termodynamika nieliniowa Alan Guth 'a (fałszywa próżnia) [4], chaos, klasyczne prawa fizyki zawodzą, obszar w którym działa broń "A", "H" i "E". Tutaj można znaleźć i zrozumieć pochodzenie tej energii, którą niektórzy nazywają Free Energy lub energią fałszywej próżni.

--83.5.130.248 20:24, 7 sty 2007 (CET)


W czasach jak Tesla uczył się fizyki wiedziano znacznie mniej o zjawiskach związanych z magnetyzmem niż wiemy obecnie. Tesla pomylił się w kilku przypadkach ale nie nie można mierzyć tych prób dzisiejszą miarką. I dlatego proszę nie kojarzyć Tesli z dzisiejszymi nurtami pseudonauki, która sama zwie się "Darmowa energia". Rozwój nauki opiera się na wielu koncepcjach, czasami rzeczywiście następuje zmiana pogladów, ale nie ma energii "różnych dyskryminowanych obszarach". Wokół nas istnieje wiele nośników energii i wszystkie one są darmowe kosztuje tylko przetworzenie tej energii na energię w miejscu, czasie i formie takiej jak jest potrzebna, a to kosztuje. Obecnie najtańszymi nośnikami energii, przy uwzględnieniu jej przetwarzania, jest energia ropy, węgla i rozszczepienie atomu. W pewnych lokalnych czasowo i przestrzennie sytuacjach tania jest energia słoneczna, energia biomasy, spadku wód. StoK 21:21, 7 sty 2007 (CET)

Polimerek i jego cenzura...[edytuj kod]

Dlaczego grafoman Polimerek usuwa fakty niewygodne jego światopoglądowi??? Panie Polimerek, trochę poczytaj Pan o Tesli, a później pisz na jego temat.

Dlaczego Pan, Panie Polimerek usuwa ważne linki np. o patentach Tesli? Claudemonet 13:37, 30 lip 2006 (CEST)

Polimerek próbuje zastąpić rzetelną wiedzę przedmiotową negowaniem wszystkiego i wszystkich oraz retoryczną paplaniną. Jest społecznie szkodliwy.

--Elpasys 20:15, 7 sty 2007 (CET)


Ok. Zgoda, że jeden link nie był mocno związany z Teslą. Pozdrawiam. Claudemonet 16:17, 30 lip 2006 (CEST)


Świetlówka[edytuj kod]

W artykule o świetlówce nie ma mowy o Tesli, za to pada nazwisko Arthura Comptona. Czy ktoś mógłby (w tym lub tamtym artykule) uściślić jaki udział (jeśli taki był) miał w tym Tesla?

--Azarien 14:57, 3 kwi 2007 (CEST)

Link ktory powinien znalezc sie na tej stronie[edytuj kod]

link wyciagniety ze strony wiki o dysku Faradaya, powinien byc zamieszczony, by czytelnik mogl wyrobic sobie wlasny poglad na Jego patenty.

http://www.tesla.hu/tesla/tesla.htm#Articles

http://www.dhost.info/tesla/

Dagome

Chłopskiej rodzinie? KWA ?![edytuj kod]

Przeczytałem już od deski do deski kilkanaście stron i obejrzałem kilka porządnie zrobionych filmów dokumentalnych (polecam, nawiasem mówiąc, "Master of Lightning") o Nikolaiu ale pierwsze słyszę, żeby ktokolwiek opisał rodzinę Tesli jako chłopską. Milutin Tesla był popem, a Duka (brakuje akcentów, ale nie wiem, gdzie i jak je postawić) należała do jednej z najstarszych serbskich rodzin (rodzina ta sięgała korzeniami średniowiecza; nazwisko wyleciało mi z pamięci). Proszę o sprecyzowanie tego sformułowania a także ŹRÓDŁA, na którym jest ono oparte. --Mikołaj Karawacki (dyskusja) 20:29, 10 mar 2008 (CET)

Bibliografia[edytuj kod]

Miło by było zobaczyć źródła do tego artykułu, nawet jeśli to tłumaczenie z en.wiki. --Sajuuk 17:47, 24 maja CEST

Katastrofa tunguska[edytuj kod]

Może warto by dodać wzmiankę o możliwości, która mówi że to Tesla, a nie meteoryt spowodował wybuch na Syberii?

Wolałbym raczej ogólne omówienie teorii spiskowych z Teslą w roli głównej, jest ich znacznie więcej. --<A.J.>--<?>-- 21:01, 27 lip 2008 (CEST)

Ciekawostki[edytuj kod]

"* Zaprojektował samochód osiągający prędkość 60 mil na godzinę, napędzany silnikiem elektrycznym bez jakiegokolwiek zasilania.[potrzebne źródło]" Czyli perpetuum mobile? Bo mnie w szkole uczyli że nie da się zrobić czegoś takiego...

"* Miał być autorem m.in. projektu broni służącej wykrywaniu i niszczeniu samolotów wroga. Tesla pracował ponoć także nad wehikułem czasu, elektryczną łodzią podwodną, samolotem antygrawitacyjnym, powszechnym i bezpłatnym dostępem do energii, aparatem, który mógłby fotografować myśli i bezprzewodową transmisją energii. Jego pomysły zostały podobno skonfiskowane przez rząd USA.[potrzebne źródło]"

I nad czym jeszcze!? Niech ktoś to uźródłowi, albo będzie to trzeba usunąć.

--Albin Czarny ("porozmawiajmy o tym") 10:53, 7 mar 2009 (CET)

Robot, świetlówka, bateria słoneczna? Czy można prosić o poparcie tych rewelacji? Bo brzmi bardziej jak fantasy, niż fakty.

Liczba patentów[edytuj kod]

Dlaczego 700 patentów uznano za niemożliwe? Źródło wydaje się wiarygodne. I jeszcze coś: Intellectual Property Office podaje, że Tesla ma 75 patentów (http://worldwide.espacenet.com/searchResults?DB=EPODOC&locale=en_GB&query=nikola+tesla&ST=singleline&compact=false).--Wiggles007 dyskusja 16:39, 15 mar 2012 (CET)

Dlatego, że nie ma żadnego potwierdzenia dla tej liczby wziętej z Księżyca. Przecież jest podana publikacja, gdzie jest to opisane. Michał Sobkowski dyskusja 18:18, 15 mar 2012 (CET)


Nikola Tesla był autorem 112 patentów [1]. Suzej (dyskusja) 06:10, 24 paź 2012 (CEST)

  1. Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński: Władca Piorunów: Nikola Tesla i jego genialne wynalazki. Chorzów: Videograf Edukacja sp. z o.o., 2011, s. 10. ISBN 978-83-7628-036-3.

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

  • Tutaj możesz podać linki do stron WWW niebędących źródłem informacji występujących w artykule, ale istotnie go uzupełniających