Dyskusja:Nowy Sącz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Nowy Sącz COA.svg
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Nowy Sącz, którego celem jest rozwijanie artykułów dotyczących Nowego Sącza i Sądecczyzny. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy jedynie stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach Pomocy i Wikiprojektu).


W angielskojęzycznej wersji artykułu o Nowym Sączu występuje odnośnik do biografii Carla Mengera. Czy ktoś wie o nim coś wiecej? Ja usłyszałem pierwszy raz. W mieście nie ma nawet chyba jego ulicy... Swohmeck

Rzeczywiście, wygląda na to, że Menger urodził się w Nowym Sączu - http://mason.gmu.edu/~tlidderd/menger/menger_cv.html . Też nie wiem nic więcej na jego temat. Wygląda na to, że był wybitnym ekonomistą. W żadnej z książek o Sączu, które mam w domu nie znalazłem jednak jego nazwiska w indeksie osób. Spróbuję się czegoś więcej dowiedzieć. P.S. Gratulacje za świetne opracowanie historii! Teraz to zaczyna już jakoś wyglądać. PrzemekL 23:17, 13 mar 2005 (CET)

Może Menger zapisał się źle w historii Polski, choć ekonomiście to chyba trudno... ;-) Co do artykułu to nie byłoby go gdyby nie Twój wkład, dzięki. Zastanawia mnie jeszcze jadna rzecz dotycząca Nowego Sącza: swego czasu dość często można się było spotkać z flagą miasta: zielono-różową (jeśli dobrze pamiętam), gdzie kolory rozdzielone były po przekątnej. Ostatnio jakoś jej nie widać w rynku... Swohmeck 10:31, 15 mar 2005 (CET)

Sądzę, że tak szczegółowe wymienianie zabytków (Dworzec PKP - wzniesiony w 1908! roku) oraz istytucji kulturalnych i szkół (gdzie większość to kierunki kszałcenia w "Żaku") jest bezcelowe, ponieważ zaciemnia obraz. Dobrze by było usunąć co mniej ważne pozycje. Swohmeck 05:48, 6 sie 2005 (CEST)

Dworzec PKP jest chyba OK - nie jest wprawdzie bardzo stary, ale za to secesyjny i przez to zasługuje na traktowanie jako zabytek. Pozostałe informacje - niech sobie zostaną - podstawowe dane o mieście są i tak we wcześniejszej części artykułu, więc długość tych list nie przeszkadza. Najwyżej ktoś nie będzie czytał ich do końca. PrzemekL 15:04, 8 sie 2005 (CEST)

Wpisałem ten dworzec, ponieważ na stronch Wikipedii innych miast widniały dworce w spisie zabytków. Ostatecznie możemy go wpisać za trzy lata jak będzie obchodził setną rocznicę :) Odnośnie nowosądeckich firm, postarałem się zasięgnąć głębszych informacji na ich temat, i te które uznałem za godne uwagi dopisałem. Przeliczyłem także licea, wraz z publicznymi i niepublicznymi dla młodzieży i dorosłych, wyszło mi 28, na wszelki wypadek proszę to sprawdzić. lord 00:06, 12 sie 2005

Bardzo możliwe, że to ja pomyliłem się licząc szkoły... Swohmeck 18:21, 28 sie 2005 (CEST)

przeciez te fotki pochodza z innych stron internetowych.... :/

z tego co wiem, to Fakro jest największym na świecie producentem okien

Porządki (proszę o opinie)[edytuj kod]

W dziale geografia jest błąd! Góra Majdan ma ok.475 m. a nie 387 m. (brak dokładnego punktu wysokościowego na mapie)Można to zobaczyć na poziomicach!

Fakro to drugi na świecie producent okien.

A ponadto uważam, iż w spisie firm powinny znaleść jednynie się firmy największe i wyraźnie wyróżniające się ("największy w Polsce...", "drugi na świecie....", itp.) W przeciwnym razie wylistowywanie firm zajmie nam więcej mniejsca niż pozostała część artykułu. Do tego celu służy Panorama Firm lub książka telefoniczna, a nie Wikipedia. Bo jeśli Bogdański to czmu nie np. Dako???

Wniosek: proponuję wywalić InterOptica i Bogdański, a może i Iker.

Zgodnie z powyższą zasadą należy moim zdaniem wyrzucić także np. KARATE KYOKUSHIN.

A Wiśniowski ma siedzibę w Wielogłowach (i tam też jest stosowna informacja). Swohmeck 16:31, 13 gru 2005 (CET)

"największy w Polsce..." "drugi na świecie" - tu trzeba byłoby przedstawiać konkretne dane, bo niby na podstawie czego formowane są takie zdania? Lepiej właśnie wpisywać firmy poprostu znane. Umieszczenie jakiejkolwiek firmy pachnie reklamą, ale tak szczerze to nikt nie zagląda do encyklopedii po to, by wybrać okna, za to może być zaskoczony, że dany zakład łączy się z Nowym Sączem.

Wiśniowski ma ocynkownię w Nowym Sączu, więc można tą firmę łączyć z Sączem; Inter-Optica jest prawdopodobnie najlepszą sądecką wizytówką medycyny w Polsce, ale ich umieszczanie to pojęcie względne. Conajwyżej usunąłbym linki do ich stron, żeby nie było reklamy.

P.S - > podaj źródło na jakiej podstawie uważasz Fakro za drugiego na świecie producenta okien, bo z raportu tej firmy, po zestawieniu z tymi opublikowanymi przez inne firmy produkujące okna, jednoznacznie wynika, że ma największy udział w światowym rynku.

Fakro ma 17% udziału w światowym rynku, niech mi ktoś poda kto ma więcej?

Spieszę z odpowiedziami: 1. Największy na świecie producent okien to Velux 2. Wiśniowski ma ocynkownię w NS, ale siedzibę firmy w Wielogłowach. To, że np. Bank BPH posiada spory oddział w NS nie oznacza, że powinniśmy go tutaj umieszczać, ponieważ centrala znajduje się w Krakowie. 3. Do wnioskowania czy ktoś jest "naj..." służą różne wskaźniki, np. wielkość sprzedaży, zatrudnienia, znajomość marki. Są to jednoznaczne wskaźniki. Dlatego moim zdaniem InterOptica jednoznacznie odpada... Swohmeck 17:56, 13 gru 2005 (CET)

Velux ma największy udział w oknach do poddaszy, ale pod względem wszystkich rodzajów okien ma mniejszy udział na rynku od Fakro

Ale co tu czyjekolwiek opinie, zrób ankietę wśród mieszkańców nowego sącza na temat rozpoznawalności poszczególnych firm, bo założę się, że nie posiadasz odpowiednich danych...

A ty posiadasz?

Fakro jest drugim producentem na świecie OKIEN DACHOWYCH (żadnych innych)licząc udział procentowy w rynku (pierwsze miejsce zajmuje niemiecki Velux) Co do zabytków Nowego Sącza to jest ich naprawdę tak nie wiele i praktycznie wszystkie zostały już wymmienione więc kasowanie czegokolwiek z tej listy jest niezrozumieniem tematu !!! Nie można wyrzucac Dworca PKP tylko dlatego że jest z 1908 roku - wartośc zabytko to nie tylko rok powstania ale także i przede wszystkim jego wartościowe cechy. Tak samo Kolonia kolejarska - co z tego że komuś się może nie podobac bo wygląda jak szereg domków jednorodzinnych - ale jest to jedno z niewielu zachowanych w Polsce osiedli robotniczych w praktycznie niezmienionym układzie urbanistycznym !!! i to jest wartośc sama w sobie - czasem bardziej wartościowa niż kawałek kamienia, który ma 1000 lat. Z zabytków jedynie usunąłbym informację o pomniku Mickiewicza, który w tej wersji z XIX wieku poprostu nie istniej - dzisiejszy pomnik Mickiewicza jest już powojenny. w zabytkach można informacje o cmentarzach wrzucic do oddzielnych artykułów pozostawiając tylko aktywny link (zbyd długa treśc na stronie głownej). Marns Panowie zapomnieliście o firmie NEWAG,firma NORLYS to potentat na rynku skandynawskim przyklady mozna by mnozyc...

Na początku piszecie że sącz jest 3 pod względem liczby mieszkańców i 3 pod względem powierzchni w województwie tymczasem jeśli większą powierzchnie ma kraków, zakopane i tarnów to na logike sącz nie może być trzeci.

Znane osoby[edytuj kod]

Nie wiem, czy zasługi pani Ewy Dunikowskiej należy tu uwzględniać... to mi wygląda na reklamę firmy

Jestem za. Swohmeck

Można by dodać mistrza paraolimpijskiego Wiesława Fiedorowa. Jest to osoba, która pokazała, żę również z Nowego Sącza wywodzą się zdolni sportowcy, nie tylko zdrowych. Krótka informacja: Urodził się w Nowym Sączu 26 stycznia 1964 r. Podobnie jak Robert Wątor – Fiedor uległ wypadkowi, po którym amputowano mu nogi. W 2003 r. wywalczył mistrzostwo świata w biegu na 5 km. Uczestniczył w paraoplimpiadach w Nagano i Salt Lake City. W tej ostatniej zdobył złoty medal w biegu na 10 km i brązowy na 5 km. Ponadto w 2000 r. zdobył brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 5 km. W ubiegłorocznych amerykańskich MŚ plasował się na pozycjach niedaleko podium. Zdjęcie też mogę znaleźć.

Instytucje kultury[edytuj kod]

Ten fragment zajmuje zbyt wiele miejsca w stosunku do reszty. Proponuję przenieść do osobnego artykułu. Swohmeck

Masz rację. Na początku myslałem, że to nie będzie przeszkadzać, ale jednak trochę zaciemnia cały artykuł. Proponowałbym jednak pozostawić w artykule chociaż kilka ogólnych zdań na ten temat, żeby nie był to tylko jednen link, który można łatwo przeoczyć. PrzemekL 13:44, 29 gru 2005 (CET)

Można zrobic aktywny spis treści:

  • Muzea i galerie sztuki
  • Biblioteki
  • Kina
  • Wybrane zespoły teatralne i kabarety
  • itd.

Kino Kolejarz prawdopodobnie trzeba będzie wykreślic - po remoncie tego budynku z tego co wiem juz go tam nie będzie Marns

Linki do stron firm[edytuj kod]

Proponuję usunąc ze strony linki do stron internetowch firm wraz z opisami. Po pierwsze: niektóre wyglądają na reklamę, po drugie: nagłówek brzmi firmy z siedzibą w Nowym Sączu, a niektóre z nich mają siedzibę (czyli centralę) w innym miejscu. W zamian można rozbudować notatkę w kategorii 'Gospodarka', ale bez zbędnego robienia reklamy.

Jestem za. Niedługo zrobi się z tego branżowy spis firm. Na początku było kilka naprawdę słynnych firm, ale teraz to już za daleko poszło. PrzemekL 20:01, 5 kwi 2006 (CEST)

Historia[edytuj kod]

Czesc dotyczaca historii jest nie pelna i zawiera pewne niescislosci: tutaj jest fragment z wiem.onet.pl ktory i tak jest bardzo skrocony:Założony w 1292 przez Wacława II, króla czeskiego, na miejscu wsi targowej Kamienica. Lokowany 8 km od istniejącego już wcześniej Sącza. Zasiedlony przez osadników napływających głównie z Niemiec, szybko się rozwijał. Za panowania Kazimierza Wielkiego miasto otoczono murami i wybudowano zamek. W XIV-XVII w. ośrodek handlu z Węgrami i Czechami, konkurujący z Krakowem. W XVII w., wskutek najazdu szwedzkiego i licznych klęsk żywiołowych, podupadł. Zajęty przez Austriaków w 1770, jeszcze przed I rozbiorem Polski. Link: http://portalwiedzy.onet.pl/3238,,,,nowy_sacz,haslo.html Wedlug mnie ta czesc mozna skopiowac jako uzupelnienie. D

Pełna zapewne nie będzie nidgy (choć oczywiście możesz uzupełniać braki), ale nieściłości? jakie? Swohmeck 06:44, 27 sie 2006 (CEST)

historia jest bardzo ogólnikowa - jest podanych tylko kilka informacji z historii i wydaje się, że ważne informacje dla tego miasta są pominiete Marns

Edukacja[edytuj kod]

Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć dlaczego nazwy uczelni w Nowym Sączu mają końcówkę "w Nowym Sączu" ?? Dlaczego w innych artykułach nie piszemy: Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie, Akademia Pedagogiczna w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie ??? To dziwnie brzmi z tymi postfiksami. Te nazwy uczelni zamieszczane w artykule są wręcz mylące. LORD

To proste: bo nazwy się dublują i np. PWSZ istnieje też w Tarnowie.


HITLER TOWN?! co za bzdury?![edytuj kod]

jestem z Nowego Sącza i jak weszłam pierwszy raz tu dziś ZABIŁA mnie inofrmacja, że to Hitler Town. co to za głupie żarty? zedytowałam więc pierwsze 3 słowa artykułu, ale niech ktos to zrobi koło Herbu!!!

Transport[edytuj kod]

Te dwie stacje kolejowe nie istnieją. Są już od dawna nieużywane, pozostały tylko tabliczki. W elektronicznym rozkładzie PKP nie ma ich, dlatego też nie umieściłem. Z tego co się orientuję, to ta linia niedługo ma być całkowicie zlikwidowana, tj. dla pociągów towarowych, na rzecz nowej, przez Piekiełko. lord


Trzecie miasto w Małopolsce[edytuj kod]

Nie jestem z Nowego Sącza, więc się nie biorę za edycję, ale zdziwiło mnie jedno: w artykule napisane jest, że Nowy Sącz to drugie miasto w Małopolsce. Jednak w artykule Małopolska jest tabelka, w której wyraźnie wypisane są największe miasta, czyli 1) Kraków, 2)Lublin, 3) Częstochowa, 4) Sosnowiec. Natomiast NS jest drugim miastem co do wielkości w WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM (!!!) a nie Małopolsce. Wydaje mi się, że tu jest błąd. --Gaj777 (dyskusja) 16:23, 27 maj 2008 (CEST)Gaj777

Traktując Małopolske w granicach zblizonych do dzisiejszego WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO to Nowy Sącz jest trzecim co do wielkości miastem pod względem liczby ludności (po Krakowie i Tarnowie) a na artykuł o Małopolsce nie patrz - to jest jeden wielki stek bzdur - komus pomieszała się Małopolska z Galicją i kilkoma innymi regionami (nie jest to moje odosobnione zdanie - wystarczy poczytac dyskusję o artykule o Małopolsce) Marns

Sprawiedliwość i karalność[edytuj kod]

Cóż to za nagłówek? Nie powinno być raczej "wymiar sprawiedliwości" (po wykreślewniu policji oczywiście)? slopet (dyskusja) 09:41, 14 gru 2008 (CET)

Toponimia nazwy? To pleonazm :)[edytuj kod]

Toponimia = topos/miejsce + onoma/nazwa