Dyskusja:Obchody 1050-lecia chrztu Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy tytuł nie powinien brzmieć "Obchody 1050-lecia Państwa Polskiego"? Chrzest był w istocie wprowadzeniem administracji państwowej i uznaniem na arenie międzynarodowej. A kwestia chrztu jest tylko formą. Wikipedia jest obiektywna, a tytuł odnosi się do religii. MikołajZ (dyskusja) 14:34, 11 maj 2017 (CEST)

  • @MikołajZ: obchodzony był chrzest, nie utworzenie państwa polskiego – obiektywność Wikipedii nie ma tu nic do rzeczy, bo nazwa artykułu jest narzucona przez wydarzenia z zewnątrz, aczkolwiek gdyby miała tu mieć zastosowanie, to wciąż poprawna byłaby obecna nazwa – państwo polskie już istniało w momencie chrztu i jego uznanie na forum międzynarodowym jest kwestią drugorzędną. Per analogiam, w przypadku stowarzyszeń często mamy dwie daty – założenia (gdy spotykają się osoby i zawiązują organizację) oraz rejestracji w urzędzie (gdy jest ono uznawane przez państwo, czyli w pewnym sensie „na arenie międzystowarzyszeniowej”). Mam nadzieję, że pomogłem. --Wojsław Brożyna (dyskusja) 14:58, 20 sie 2018 (CEST)
  • "wprowadzeniem administracji" jakiej? Mieszko był księciem jeszcze przed chrztem, jak mówi Widukind z Korbei. A przed nim byli Siemowit, Lestek i Siemomysł.